آزمون تیزهوشان ۹۷

نویسنده : مهربان
۰۴ فروردین ۹۸ ۳۴۷ ۰

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " آزمون تیزهوشان " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


آزمون تیزهوشان 97

مدارس تیزهوشان به منظور تفکیک دانش آموزان با استعداد و تیزهوش در ایران شروع به کار کرد و اولین فعالیت های مربوط به این اقدام در سال 1355 انجام شد. سطح کیفی و بالا بودن سطح علمی و وجود مدرسان و معلمان خبره و با سابقه ی علمی خوب و همچنین و جود امکانات رفاهی در مدارس استعداد درخشان باعث افزایش دانش آموزان علاقمند به تحصیل در این مدارس شد. حدود 250 هزار دانش آموز در آزمون تیزهوشان 97 شرکت داشته اند که بیش از ظرفیت مدارس تیزهوشان می باشد. بنابراین آزمون تیزهوشان تنها راه جذب دانش آموزان در مدارس تیزهوشان می باشد. طبق سخنان رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، اقداماتی جهت تغییرات در شیوه ی برگزاری مدارس خواهد شد. از جمله این اقدامات، می شود به افزایش کیفیت مدارس تیزهوشان اشاره کرد. با توجه به اینکه تعداد مدارس تیزهوشان به یک باره بیش از 2 برابر گردید، همهم ی مدارس از سطح کیفی قابل قبولی برخوردار نمی باشند. بنابراین کاهش تعداد مدارس و کاهش ظرفیت های مدارس تیزهوشان از اعمال قابل اجرا می باشد. با وجود اینکه این خبر با مخالفت های زیادی از جانب اولیا و دانش آموزان رو به رو بوده است، اما برای افزایش سطح علمی مدارس و بهبود سطح کیفی این روند مورد نیاز می باشد. در حال حاضر 140 هزار دانش آموز در مدارس تیزهوشان مشغول به تحصیل هستند.

حذف آزمون پایه هفتم تیزهوشان

با توجه به اخبار منتشر شده در سال 98، با حذف آزمون پایه هفتم رو به رو می شویم. حذف آزمون پایه هفتم تیزهوشان 97، با توجه به دلایلی محقق نشده است. بنابراین ثبت نام آزمون پایه هفتم تیزهوشان در سال 97 انجام می شود و دانش آموزان در سال 97 قادر به شرکت در آزمون می باشند. با توجه به این موضوع، از تقریباً از هر 17 دانش آموز شرکت کننده در آزمون تیزهوشان 97، تنها یک دانش آموز پذیرش می شود. آسیب جدی به دانش آموزان می زند و استرس و نگرانی آزمون و فشارهای ازاطراف بر دانش آموزان سال ششم وارد می شود. یکی دیگر از دلایل موافق بر حذف آزمون می باشد. در ادامه به جزئیات آزمون تیزهوشان 97 می پردازیم.

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان 97

زمان برگزاری آزمون تیزهوشان در تاریخ 28 فروردین 97 انجام شد. داوطلبانی که قصد ثبت نام برای آزمون تیزهوشان 97 را دارند، در تاریخ گفته شده با مراجعه به سامانه ثبت نام آزمون ورودی تیزهوشان به نشانی azmoon.medu.ir، ثبت نام خود را آغاز می کنند. لازم به ذکر است، تمامی مراحل انجام شده برای آزمون تیزهوشان به صورت اینترنتی انجام می شود.
قبل از اقدام به ثبت نام آزمون، دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون تیزهوشان را که همزمان با شروع ثبت نام منتشر می شود، مطالعه کنید
بعد از اعلام نتایج آزمون، دانش آموزان 3 مدرسه را به عنوان انتخاب های خود وارد می کنند که لازم است به ترتیب اولویت های وارد شده دقت کافی کنند. زمان اعلام نتایج آزمون تیزهوشان 97، نیمه دوم تیر 97 می باشد. داوطلبان مدارس تیزهوشان برای ثبت نام آزمون، مشاهده نتایج آزمون و ... به سایت azmoon.medu.ir مراجعه می کنند. زمان اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و اعتراض به سؤالات تیزهوشان معمولاً سه الی چهار روز بعد از اعلام نتایج آزمون تیزهوشان 97 می باشد.

دروس امتحانی آزمون تیزهوشان 97

دانش آموزانی که برای آزمون تیزهوشان پایه نهم آماده می شوند، بدانند حدود یک سوم سؤالات طرح شده در آزمون از مقطع هشتم  و دو سوم سؤالات مربوط به پایه نهم می شود. در ادامه، سؤالات و ضرایب دروس امتحانی را مشاهده کنید:

سؤالات استعداد تحصیلی

تعداد سؤال مدت پاسخگویی
استعداد تحلیلی 15

15 دقیقه

 

سؤالات استعداد

تعداد سؤال ضریب
قرآن و معارف اسلامی (قرآن و پیام های آسمانی) 8

2

زبان و ادبیات فارسی

10 2
مطالعات اجتماعی تاریخ، جغرافیا – اجتماعی 7

1

علوم تجربی

10

2

ریاضیات 15

3

  دانش آموزان عزیز با توجه به جدول بالا، 55 سوال از استعداد تحصیلی دارند که 85 دقیقه فرصت پاسخگویی به سؤالات می باشد و 15 سؤال استعداد تحلیلی که 15 دقیقه زمان برای پاسخگویی به آنها خواهند داشت.
در این مقاله به بررسی آزمون تیزهوشان پرداختیم. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله تاریخ آزمون تیزهوشان بزنید.
اگر سوالی در زمینه آزمون تیزهوشان ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " آزمون تیزهوشان " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۴ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید