رابطه‌ جنسی

یکی از مهم‌ترین نیازهای هر انسان سالمی، نیاز جنسی است که جز با رابطه‌ جنسی برطرف نمی‌شود. این نیاز علاوه بر اینکه بر سلامت جنسی تأثیر دارد، اثر خود را بر سلامت روان هم ثابت کرده است.

گاهی ما فکر می‌کنیم رابطه‌ جنسی فقط اتفاقی وابسته به بدن است اما واقعیت این است که زندگی جنسی در ذهن اتفاق می‌افتد. یک رابطه‌ی جنسی سالم و صحیح موجب بهبود عملکرد انسان در حوزه‌های مختلف می‌شود. به همین دلیل لازم است که هر انسان بالغ، متأهل یا در آستانه‌ی ازدواج در مورد سلامت جنسی، انواع مشکلات و انحرافات جنسی و آموزش جنسی اطلاعات کسب کند تا در زندگی مشترک به مشکل برنخورد.

 

آموزش جنسی

رابطه‌ جنسی حیاتی‌ترین جنبه‌ی زندگی مشترک همسران است و اگر در آن اختلالی ایجاد شود، بر کیفیت زندگی زناشویی تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل آموزش جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر زوجین قبل از زندگی مشترک از طریق این آموزش‌ها که می‌توانند در محیط مدرسه، دانشگاه، خانه‌های سلامت، مراکز تخصصی روانشناسی و … انجام شوند، در مورد رابطه‌ جنسی و ابعاد مختلف آن آموزش ببینند، در زندگی زناشویی کمتر به مشکل برخواهند خورد.

آموزش جنسی شامل همه‌ی اطلاعاتی است که جوانان نیاز دارند تا در مورد خصوصیات جنسی زن و مرد، نزدیکی جنسی، تولید مثل، روابط عاطفی و وابستگی‌اش به رابطه‌ جنسی، شیوه‌های جلوگیری از بارداری، انحرافات جنسی، بهداشت جنسی، انواع بیماری‌های جنسی، روش‌ها و مهارت‌های مورد نیاز برای لذت جنسی و … بدانند.

انحرافات جنسی

انحراف جنسی به معنی یک اختلال است که موجب می‌شود فرد رفتاری متفاوت با رفتار در یک رابطه‌ جنسی طبیعی از خود نشان دهد. برای مثال مازوخیسم یا خودآزاری جنسی، دگر آزاری جنسی یا سادیسم، کودک آزاری جنسی، یادگار خواهی یا شیء پرستی جنسی، خودنمایی جنسی و … انواع انحرافات جنسی هستند.

معمولاً انحرافات جنسی اگر نتیجه‌ی یک مشکل جسمانی یا پزشکی نباشند، در تجربیات تلخ گذشته یا حتی اختلالات روانی دیگری مثل افسردگی ریشه دارند. انحرافات جنسی می‌توانند زندگی مشترک را دچار فروپاشی کنند، زندگی تحصیلی و شغلی فرد را مختل کنند و موجب ابتلای او به انواع اختلالات روانی مثل اضطراب و افسردگی شوند.

دارو درمانی و جلسات روان درمانی پیوسته هم در درمان این انحرافات مفید هستند.

سلامت جنسی

متخصصان و کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، سلامت جنسی را این طور تعریف می‌کنند: یک موقعیت سالم و مناسب از لحاظ جنسی، جسمی، عاطفی، روانی و اجتماعی.

سلامت جنسی فقط به معنای عدم ابتلا به بیماری‌های جنسی نیست بلکه ویژگی‌های روانی هم در آن دخیل هستند و عواملی مثل اجبار، تعرض، خشونت و تبعیض هم بر سلامت جنسی تأثیر می‌گذارند. بهداشت جنسی، بارداری و انواع بیماری‌های جنسی در ارزیابی سلامت جنسی نقش کلیدی دارند.

مشکلات جنسی

رابطه‌ جنسی مهم‌ترین بخش یک رابطه‌ی زناشویی است و ارتباط مستقیمی با کیفیت زندگی مشترک همسران دارد. اما متأسفانه گاهی اوقات زوجین بعد از ازادواج در این زمینه به مشکل برمی‌خورند و روابط و نزدیکی عاطفی‌شان تحت تأثیر انواع مشکلات جنسی قرار می‌گیرد.

مشکلات جنسی ممکن است ناشی از یک بیماری فیزیکی باشند و یا ریشه در اختلالی عاطفی داشته باشند.

علل هر چه که باشند، مشکلاتی مثل اختلال نعوظ، دیر انزالی، زودانزالی، سرد مزاجی و ناتوانی جنسی ممکن است شور و نشاط و سلامت جنسی یک زندگی مشترک را نابود کنند. مراجعه به درمان‌گران و متخصصان جنسی می‌تواند همسران را از تأثیر این مشکلات بر زندگی‌شان نجات دهد.

اگر رابطه‌ جنسی به شکل صحیح و سالم اتفاق بی‌افتد، یکی از اصلی‌ترین نیازهای انسان‌ها را برآورده می‌کند. انحرافات و بیماری‌های جنسی می‌توانند سلامت فرد و در صورت شیوع سلامت یک جامعه را به خطر بی‌اندازند. بهتر است با آموزش و آگاه‌سازی جنسی کیفیت زندگی کسانی که در شرف ازدواج هستند را افزایش دهیم و از مشکلات بعدی که گاهی حتی به طلاق ختم می‌شوند جلوگیری کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی آگاهی‌های جنسی می‌توانید مقاله‌ی «اختلال نعوظ» را مطالعه کنید.