گریه شبانه نوزاد

گریه شبانه نوزاد بسیاری از والدین را می ترساند. این گریه ها، مخصوصاً در هفته ششم بعد از تولد، از همیشه بیشتر می شوند. اگر پدر و مادر بدانند که دلیل گریه شبانه فرزندشان چیست، می توانند آن را مدیریت کنند و با راهکارهای مناسبی مشکلاتی را که منجر به گریه شبانه نوزاد شده اند حل کنند.

در این مقاله به مهم ترین دلایل گریه شبانه نوزاد می پردازیم:

کولیک

معمولاً دلیل اغلب گریه های نوزادان کولیک است. کولیک باعث می شود که نوزاد ناراحت و گریه هایش ممتد باشد. ممکن است به خودش بپیچد، پاهایش را خم و راست کند و گازی در روده هایش جمع شده باشد. این حالت حداکثر تا 6 یا 9 ماهگی ادامه دارد و درمان خاصی برای آن وجود ندارد.

والدین می توانند برای جلوگیری از کولیک از  دادن غذاهای نفاخ به او اجتناب کنند، آروغ نوزاد را بگیرند و….

مشکل جسمی

از آن جایی که نوزاد نمی تواند صحبت کند، تلاش می کند تا با گریه کردن این پیام را به والدینش منتقل کند که مشکلی دارد. مثلاً ممکن است در حال دندان در آوردن باشد، سرما یا گرمای زیاد آزارش بدهد، خودش را خیس کرده باشد یا در نقطه ای از بدنش خارشی حس کند.

نیاز روانی نوزاد

نوزادها فقط نیاز جسمی ندارند و سرشار از نیازهای عاطفی هم هستند. شاید نوزاد گریه کند چون شدیداً به آغوش مادرش احتیاج دارد، از تاریکی می ترسد یا نمی خواهد تنها باشد.

مشکلی در تغذیه

بعضی از گریه ها و بی قراری های شبانه، ریشه در تغذیه کودک دارند. مثلاً ممکن است کودک نفخ کرده باشد یا به علت پرخوری دچار معده درد شده باشد.

معده درد

یکی از رایح ترین دلایل گریه شبانه نوزاد معده درد است. معمولاً نوزادی که معده درد دارد با صدای بسیار بلند گریه می کند.

گرفتگی بینی

وقتی سرماخوردگی یک نوزاد به پایان برسد، ممکن است بینی اش بگیرد، نتواند به خوبی نفس بکشد و حتی سرش درد بگیرد. در چنین وضعیتی گریه شبانه کاملاً طبیعی است.

تشنگی

گاهی اوقات نوزاد از خواب بیدار می شود و گریه می کند چون تشنه است. در این حالت برای رفع بی قراری کودک باید به او آب داد.

دمای محیط

اگر محیطی که نوزاد در آن خوابیده بیش از حد سرد یا گرم باشد، نمی تواند به راحتی بخوابد و سعی می کند با گریه کردن به والدینش بگوید که دمای محیط مناسب نیست و آزارش می دهد.

سفت بودن پوشک

اگر پوشک کودک به درستی بسته نشود و سفت باشد، او آزار می بیند و این آزار می تواند منجر به گریه کردنش بشود.

دلیل گریه یک نوزاد حتماً یک مشکل یا بیماری نیست. گاهی اوقات او هیچ دردی ندارد و فقط آغوش مادرش را می خواهد. اما دقت کنید که موقع گریه کردن دست و پاهای او می لرزند یا نه. این لرزش می تواند نشانه تشنج باشد و در مواجهه با همچین حالتی باید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

اگر گریه های شبانه طولانی و مداوم شدند و هیچ دلیل منطقی ای برای آن ها پیدا نکردید از یک متخصص اطفال کمک بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله «افسردگی بعد از زایمان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانچه از گریه شبانه نوزادتان کلافه شده اید و هیچ دلیلی برای آن پیدا نمی کنید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.