گریه نوزاد

نوزاد شما کاملاً به شما وابسته است. شما به او غذا می دهید و برای او محیط امن و گرمی را فراهم می کنید. نوزاد نیازهایی دارد و با گریه کردن این پیام را به شما می دهد که به او توجه و نیازهایش را برطرف کنید.

گاهی اوقات درک این که دلیل گریه نوزاد چیست و چه نیازهایی دارد کار سختی است. وقتی نوزاد رشد می کند، یاد می گیرد که به روش های قابل درک تری ارتباط برقرار کند. به عنوان مثال رابطه چشمی برقرار می کند، صدا تولید می کند و لبخند می زند.

اما به هر حال بهتر است که والدین از اصلی ترین دلایل گریه نوزاد باخبر باشند تا بتوانند او را آرام کنند.

علل گریه نوزاد

در این جا به مهم ترین علل احتمالی گریه نوزادان می پردازیم:

من گریه می کنم چون گرسنه هستم

گرسنگی یکی از شایع ترین دلایل گریه نوزاد است. مخصوصاً اگر او به تازگی متولد شده باشد. هرچه او کوچک تر باشد احتمال گرسنه شدنش بیشتر است.

معده نوزاد شما کوچک است و نمی تواند غذای خیلی زیادی را در خود نگه دارد. در نتیجه خیلی طول نمی کشد تا او دوباره گرسنه شود. اگر از شیر خودتان به او می دهید، حتی اگر مدت زیادی از شیر دادن قبلی نمی گذرد، دوباره به او شیر بدهید.

وقتی نوزاد سیر شود، خودش به شما اطلاع می دهد. او دهانش را از سینه شما می گیرد و شما متوجه رضایت او می شوید. اگر با شیشه به او شیر می دهید، ممکن است نوزاد تا دو ساعت بعد از آخرین وعده غذایی به شیر احتیاج نداشته باشد.

هر نوزادی ویژگی های منحصر به فرد خودش را دارد. اگر نوزاد شما همیشه غذایش را نا تمام می گذارد، شاید بهتر باشد در وعده های بیشتر، با مقدار کمتر، به او شیر بدهید.

من گریه می کنم چون کولیک دارم

اگر کودک شما زیاد گریه می کند در حالی که سالم است، ممکن است کولیک داشته باشد. احتمال دارد او قرمز و عصبانی بشود و اجازه ندهد که آرامش کنید. ممکن است او به خودش بپیچد، زانوهایش را بالا ببرد یا پشتش را خم کند.

دلیل اصلی گریه مداوم مشخص نیست. این حالت در نوزادان بسیار شایع است. متخصصات زیادی معتقدند که این می تواند یک مرحله رشدی کاملاً عادی باشد. متخصصان دیگری هم فکر می کنند که مشکلی در معده دلیل این حالت است. به عنوان مثال، یک آلرژی، عدم تحمل چیزی در معده، یبوست، باد معده یا رفلکس می تواند دلیل گریه نوزاد باشد.

اگر تصور می کنید که گریه های نوزادتان بیش از حد است حتماً به پزشک مراجع کنید. به خاطر داشته باشید که کولیک یا گریه بی وقفه نوزاد معمولاً بعد از سه یا چهار ماه رفع می شود.

 

من گریه می کنم چون نیاز دارم که بغلم کنی

نوزاد شما احتیاج خیلی زیادی به در آغوش کشیده شدن، تماس جسمی و آرامش دارد. در نتیجه ممکن است گریه های او به معنی نیاز به بغل شدن باشد.

او را بغل کنید، آرام تکان بدهید و برایش آواز بخوانید تا حواسش پرت و آرام شود. نوزاد دوست دارد که در آغوش شما و نزدیک به قلب شما قرار بگیرد. او با گرما و بوی شما آرام می گیرد.

من گریه می کنم چون خسته هستم و به استراحت احتیاج دارم

ممکن است کودک شما به سختی به خواب برود، مخصوصاً اگر خیلی خسته باشد. هر چه نوزاد کوچک تر باشد، تشخیص نیازش به خوابیدن مشکل تر است. ممکن است چند هفته طول بکشد تا نشانه های این نیاز را در او را تشخیص بدهید.

 عصبانی شدن و گریه کردن بابت کوچک ترین چیزها، خیره شدن به فضای اطراف و ساکت شدن می توانند به معنای نیاز نوزاد به استراحت کردن باشند.

توجه زیاد افراد خانواده و دوستان به نوزاد شما می تواند او را خسته کند. بعد از شیردادن، او را به یک اتاق ساکت ببرید و قبل از قرار دادن او در جای خواب، آرامش کنید تا راحت تر بخوابد.

من گریه می کنم چون خیلی سرد یا گرمم است

می توانید با لمس شکم یا پشت گردن نوزاد متوجه شوید که او بیش از حد سرد یا گرم است. برای درک درجه حرارت بدن نوزاد، دست ها یا پاهایش را لمس نکنید. سردتر بودن این نقاط از بدن نسبت به اعضای دیگر عادی است.

دمای محل نگهداری نوزاد را بین 16 تا 18 درجه سانتی گراد حفظ کنید. مراقب باشید که بیش از اندازه به نوزاد لباس نپوشانید تا گرمازده نشود. از ملافه های پنبه ای و پتو های دارای منافذ استفاده کنید و اگر او احساس سرما کرد، یک پتوی دیگر از این جنسی به پتوی قبلی اضافه کنید.

اگر از ساک حمل نوزاد استفاده می کنید، مطمئن باشید که جنس این ساک مناسب با فصلی است که در آن قرار دارید و اندازه آن متناسب با اندازه نوزاد است.

من گریه می کنم چون پوشکم باید عوض شود

گاهی اوقات پوشک نوزاد شما خیس یا کثیف شده است و او شما را از این موضوع مطلع می کند. بعضی از نوزادان علاقه ای به عوض شدن پوشکشان ندارند چو حس عجیب هوای سرد روی پوستشان را دوست دارند. بعد از یک یا بیشتر از یک هفته در زمینه عوض کردن پوشک متخصص می شوید.

به علاوه، می توانید با پخش موسیقی یا استفاده از یک اسباب بازی حواس نوزاد را پرت کنید تا تعویض پوشک بهتر انجام شود.

من گریه می کنم چون حالم خوب نیست

گریه نوزاد در مواقعی که بیمار است یا مشکلی جسمی دارد با انواع دیگر گریه ها متفاوت است. ممکن است در این حالت گریه اش ضعیف تر، طولانی تر تر یا با صدای بلندتری باشد. اگر او معمولاً زیاد گریه می کند و حالا می بینید که به طرز عجیبی ساکت شده است هم می توانید احتمال بدهید که حالش خوب نیست.

ممکن است دندان در آوردن دلیل ناراحتی نوزاد باشد. معمولاً نوزادها یک هفته قبل از در آمدن دندان کج خلقی و گریه می کنند.

هیچ کس به اندازه شما نوزادتان را نمی شناسد. اگر حس می کنید که چیزی سر جایش نیست، به غریزه خودتان اعتماد کنید و با دکترتان تماس بگیرید. اگر نوزاد دائماً گریه می کند و تب 38 درجه یا بیشتر دارد، بالا می آورد اسهال است یا یبوست دارد فوراً به یک متخصص کودک مراجعه کنید.

حتماً بیماری نوزاد را جدی بگیرید و در این مورد به هیچ عنوان تعلل نکنید.

گریه نوزاد به دلایل زیادی اتفاق می افتد. بهتر است به عنوان یک والد در مورد این علل احتمالی اگاه باشید تا موقع مواجهه با آشفتگی نوزاد دست پاچه نشوید.

در ادامه مطالعه مقاله «گریه کودک» را به شما پیشنهاد می کنیم.

جهت اطلاع از بهترین راهکارها برای آرام کردن نوزادی که گریه می کند، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.