دندان قروچه

دندان قروچه به معنای ساییدن دندان ها بر روی هم است که اغلب در خواب اتفاق می افتد. این وضعیت جسمانی گاهی ریشه روانی دارد و نشان دهنده این است که جسم و روان ما رابطه تنگاتنگی دارند. بعضی ویژگی های دهان و دندان ها هم می توانند دلیل دندان قروچه باشند. علت دندان قروچه هر چه که باشد اتفاق ناخوشایندی است و فرد مبتلا را آزار می دهد.

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که از هر ده کودک، دو تا سه نفر با مشکل دندان قروچه مواجه می شوند و این مشکل کم کم و در طول زمان ترک می شود. اما گاهی اوقات دندان قروچه تا دوران بزرگسالی همراه فرد می ماند که خطرناک است. این حالت همچنین می تواند در بزرگسالی آغاز شود که در این صورت احتمالاً دلایل روانی دارد. از طریق مشاوره خانواده میتوانیم به آکاهی کامل برای برطرف کردن این موضوع بپردازیم

برای اطلاع از روش های درمان اختلالات روانی ای که منجر به دندان قروچه شده اند، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

علت دندان قروچه

علت دندان قروچه در افراد مختلف متفاوت است. شایع ترین دلایل این وضعیت شامل موارد زیر است:

استرس

استرس و فشارهای روانی شایع ترین دلیل دندان قروچه هستند. وقتی کسی در طول روز تحت فشارهای روحی شدید قرار بگیرد، این مشکلات می توانند شب و موقع خواب خودشان را به شکل ساییدن دندان ها بر روی هم نشان بدهند.

مشکلات دهان و دندان

گاهی اوقات ناهماهنگی در دندان ها منجر به دندان قروچه می شود و این وضعیت دلیل روانی ندارد. ناهماهنگی دندان ها به این معنی است که فک بالا و پایین هم با هم جفت نمی شوند، دندان ها شکل درستی ندارند، کج هستند یا کم و زیادند.

وقتی سطح دندان ها یکسان نباشد، دندان ها به درستی روی هم نمی افتند.

دندان قروچه کودکان

دندان قروچه کودکان دلایل متعددی دارد. بیماری های انگلی و گوارشی، بیرون آمدن دندان های شیری و  دائمی، مشکلات فکی و مسائل روانی و  تربیت فرزند پسر می توانند دلیل دندان قروچه باشند. در صورتی که این مشکل در کودک چندان شدید نباشد، با راهکارهای ساده ای مثل استفاده از محافظ دندان شبانه قابل حل است.اما اگر مشکل جدی و شدید باشد، استفاده از خدمات روان درمانی و مداخله دارویی روش های درمان مناسبی هستند.

نشانه های دندان قروچه

از آن جایی که دندان قروچه موقع خواب اتفاق می افتد، فرد خودش نشانه های آن را نمی بیند و معمولاً توسط دیگران از مشکلش با خبر می شود. اما نشانه های این مشکل در طور روز و زمان بیداری می توانند به این شکل باشند:

  • سردردهای مزمن
  • دندان درد
  • گوش درد
  • اختلالات خواب
  • لب پر شدن دندان ها
  • درد در مفصل گیج گاهی و فک

درمان دندان قروچه

بعد از آگاهی از مشکل دندان قروچه، بهترین کار کمک گرفتن از یک دندانپزشک است تا فرد در صورت وجود مشکلات دهان و دندان، شروع به مداوای آن ها کند و مثلاً بیماری های گوش، مشکلات فک و اثرات جانبی داروها را برطرف کند.

چنانچه مشکلات روانی علت اصلی دندان قروچه باشند، استفاده از خدمات مشاوره ای، روش های خانگی کاهش استرس ، تربیت اطفال و… می توانند برای درمان دندان قروچه مفید باشند. بعضی از نوشیدنی ها مثل نوشابه، قهوه، نوشیدنی های انرژی زا و خوراکی هایی مثل شکلات هم استرس زا هستند و حذف آن ها، قبل از خواب، به حفظ آرامش کمک زیادی می کند.

به طور کلی اگر دندان قروچه نتیجه معضلات روانی باشد، انجام هر فعالیت افزایش دهنده آرامش مثل یوگا، مدیتیشن، یادگیری مهارت های مدیریت استرس، … مفید و کار آمد است.

دندان قروچه به ندرت با دارو درمان می شود، اما استفاده از محافظ برای دندان ها، شل کننده های عضلانی و بوتاکس می توانند از آسیب رسیدن به دندان ها جلوگیری کنند.

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان در زمینه های مختلف خانواده، اختلالات روانی، مشاوره کودک نوجوان ، ازدواج، طلاق، خیانت، مسائل جوانان، فرزندپروری، ترک اعتیاد، مسائل سالمندان، موضوعات تحصیلی، شغلی، مهاجرت، نظام وظیفه، کسب و کار و… به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.

مشاوره روانشناسی یکی از مهم ترین موضوعات مشاوره تلفنی در آیدانیتو است. همان طور که گفتیم، پدیده دندان قروچه ممکن است دلایل روانشناختی داشته باشد. مشاوره روانشناسی به شما کمک می کند تا چنانچه درگیر این معضل هستید، ریشه اصلی آن را دریابید و بهترین روش را برای درمانش انتخاب کنید.

چرا مشاوره تلفنی؟

مشاوره تلفنی هر روز با استقبال بیشتری مواجه می شود و این استقبال دلایل بسیاری دارد. دلایلی مثل:

  • کم هزینه تر بودن و مقرون به صرفه تر بودن
  • نیاز به زمان کمتر
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
  • جوابگو بودن در مواقع بحرانی که زمانی برای مشاوره حضوری نیست

در این مقاله به موضوع دندان قروچه پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مدیریت استرس را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های درمان دندان قروچه می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.