خیانت مرد

خیانت مرد و زن یک آسیب اجتماعی و متأسفانه رو به ‌افزایش است. اکثر آدم‌ها دوست ندارند که مورد خیانت قرار بگیرند. حتی آن‌هایی که خودشان اهل خیانت هستند. وقتی افراد با هم ازدواج می‌کنند و یک زندگی مشترک را آغاز می‌کنند، با این ایده در کنار هم قرار می‌گیرند که همراهی‌شان پایدار باشد و تا روزی که زنده‌اند به همدیگر متعهد بمانند. اما گاهی اوقات بعضی همسران بر خلاف قولی که داده‌اند، می‌لغزند و بی‌وفایی می‌کنند.

 

اگر چه در دنیای مدرن امروز، بعضی زن‌ها هم به همسرانشان خیانت می‌کنند، اما همچنان مردها در خیانت پیش‌تازند. احتمالاً برای اکثر ما وقتی که به خیانت مردان فکر می‌کنیم، این سؤال پیش می‌آید که دلیل خیانت مرد چیست؟ و چه علل و عواملی منجر به بی وفایی یک مرد می‌شوند؟ خیانت شوهر چه علتی دارد؟

مردانی که خیانت می کنند معمولاً توجیه‌گران قابلی هستند. آن‌ها می‌توانند طوری وانمود کنند که خیانتشان مسأله‌ی چندان مهمی نبوده. گاهی اوقات مشکلات و مسائل زندگی را در دوران کودکی، ریشه‌ی خیانت‌شان می‌دانند. مردان خیانت‌کار می‌توانند تقصیر را بر گردن همسرشان بی‌اندازند و یا معشوقه‌شان را مقصر بدانند.

آن‌ها طوری صحبت می‌کنند، انگار خیانت تنها راه‌حل پیش‌پای‌شان بوده و اصلاً به این واقعیت توجه نمی‌کنند که اگرچه خیانت یک انتخاب است، اما تنها انتخاب نیست و انواع و اقسام انتخاب‌های دیگری وجود دارند که غیراخلاقی و غیرانسانی نیستند.

نشانه های خیانت مردان

شاید یکی از بزرگ‌ترین سوال‌های زنان متأهل در مورد نشانه های خیانت مردان  باشد. آن‌ها می خواهند بدانند که با توجه به چه شواهدی می‌توانند حدس بزنند که همسرانشان به آن‌ها خیانت می کنند  و اصلا چرا مردا خیانت میکنن ی و چه رفتار یا تغییری نشانه خیانت مرد است. مشاوره خانواده مي تواند بسيار موثر باشد.

تشخیص خیانت در هیچ انسانی آسان نیست و با مشاهده تغییراتی در رفتارها و احوالات انسان ها نمی توان به راحتی بر چسب خیانت کار به آن ها زد. انسان موجود پیچیده ای است و هر فردی ممکن است در زندگی، به دلایلی متفاوت با بقیه دوره های زندگی اش رفتار کند اما بعضی نشانه ها می توانند شک برانگیز باشند. پيشنهاد مي كنيم سري هم به مقاله “ آيا جواب خيانت، خيانت است” بزنيد.

چنانچه در زندگی مشترک با نشانه های خیانت مواجه شده اید یا از خیانت همسرتان مطمئن هستید، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. از کجا بفهمم شوهرم داره بهم خیانت میکنه از مهمترین دغدغه های افراد در زندگی هست.

در این جا به نشانه خیانت مردان اشاره می کنیم:

 • پنهان کاری ناگهانی مثل رمز گذاشتن روی تلفن همراه و کامپیوتر
 • پنهان کردن موارد مالی و گردش های حساب
 • توجه ناگهانی به ظاهر و تلاش برای ارتقای ویژگی های چهره و اندام
 • تغییر علائق و سرگرمی ها
 • دور شدن از همسر
 • محبت بیش از حد و مصنوعی یا پرخاشگری و انتقاد از همسر
 • کاهش قابل توجه صمیمیت عاطفی و جنسی
 • تماس های تلفنی و رفت و آمدهای مشکوک
 • سفرهای کاری زیاد
 • ماندن در محل کار تا دیروقت
 • افزایش معاشرت با دوستان و همکارانی که همسر نمی شناسد

مهم‌ترین دلایل خیانت مرد

در اینجا به مهم‌ترین موقعیت‌ها و ویژگی‌هایی که می‌توانند به خیانت مرد منجر شوند، می‌پردازیم:

بالغ نبودن

اگر مردی درک نکند که خیانت کردن تبعات دارد و می‌تواند منجر به آسیب دیدن شریک زندگی‌اش بشود، ممکن است فکر کند که ماجراجویی‌های جنسی ایرادی ندارند. مردی که به بلوغ فکری نرسیده باشد ممکن است رابطه‌ی متعهدانه را مثل ژاکتی ببیند که می‌توان گه‌گاه با توجه به شرایط آن را از تن بیرون آورد و بعد از کسب لذت دوباره به تن کرد.

مشکلات هم‌زمان

ممکن است مردی به الکل یا مواد مخدر اعتیاد داشته باشد و این اعتیاد بر شیوه‌ی تصمیم‌گیری‌اش تأثیر بگذارد. یا اینکه ممکن است مرد یک معتاد جنسی باشد و بدون هیچ کنترلی بر تصورات جنسی همیشگی‌اش در مورد مسائل جنسی، این تصورات را حقیقی کند و با کسانی غیر از همسرش وارد رابطه شود.

احساس ناامنی

گاهی اوقات دلیل خیانت مرد این است که او تصور خوشایندی از خودش ندارد. او خودش را بدقیافه، بدهیکل، پیر یا بی‌پول می‌بیند. در چنین شرایطی ممکن است برای اینکه احساس خوب موقتی نسبت به خودش پیدا کند و برای مدت کوتاهی اعتمادبه‌نفسش افزایش پیدا کند، وارد رابطه با کسی بشود. در واقع خیانت باعث می‌شود که او احساس ارزشمندی بکند.

تمایل به پایان دادن به زندگی مشترک

بعضی مواقع دلیل خیانت مرد این است که او می‌خواهد که به زندگی زناشویی‌اش پایان بدهد. اما به جای اینکه با همسرش صحبت کند و به او بگوید که راضی نیست و فکر می‌کند که طلاق ایده‌ی مناسبی باشد، خیانت می‌کند و با آشکار شدن خیانت، رابطه پایان می‌گیرد و همسرش هم آسیب زیادی می‌بیند.

در مواقعی هم او می‌خواهد که رابطه با همسرش را تمام کند. اما ترجیح می‌دهد که ابتدا شخص دیگری را برای جایگزینی با او پیدا کند و بعد جدا شود. در واقع او رابطه‌ی آینده‌اش را تشکیل می‌دهد و بعد از همسرش جدا می‌شود.

خيانت مرد به زن

 آزار دیدن در دوران کودکی

اتفاقات هولناک در دوران کودکی، بی‌توجهی پدر و مادر، سوء‌استفاده‌ی عاطفی، جسمی یا جنسی و … می‌توانند منجر به این شوند که فرد در دوران بزرگسالی دچار مشکلاتی مثل مشکل صمیمیت یا وابستگی شود و نتواند تمام و کمال به کسی متعهد بماند. همچنین ممکن است چنین مردی با خیانت و هیجان ناشی از نزدیکی‌های جنسی خودش را آرام کند و برای دقایق یا ساعاتی زخم‌ها و دردهای دوران کودکی را از یاد ببرد.

خودخواهی

اگر مردی خیلی خودخواه باشد و اصلاً به شریک زندگی‌اش و احساسات او توجهی نکند، می‌تواند بی‌توجه به قولی که موقع ازدواج داده، فقط برای لذت خودش وارد رابطه با شخص دیگری بشود و خیانت کند. این مردها تعهد و پیوند زناشویی را به عنوان مانعی می‌بینند که باید کنار زده شود تا زندگی لذت‌بخش‌تری داشته باشند.

انتظارات غیرواقعی

بعضی مردان انتظار دارند که همسرشان در 24 ساعت شبانه‌روز همیشه آماده‌ی ارضای نیازهای آن‌ها باشد و اصلاً به احساسات همسرشان در آن لحظه توجهی نمی‌کنند. اگر مردی درک نکند که همسرش هم به عنوان یک انسان زندگی خودش را دارد و احساسات و افکار مستقل دارد، به محض اینکه همسرشان مطابق میل آن‌ها رفتار و عمل نکند، به سراغ فرد دیگری می‌روند.

خشم / انتقام

گاهی اوقات یک مرد برای انتقام از همسرش خیانت می‌کند. ممکن است همسرش قبلاً به او خیانت کرده باشد یا به هر دلیلی از دست همسرش عصبانی باشد. در این حالت او مثل یک بچه‌ی کوچک به منظور انتقام، تلافی یا تنبیه کردن همسرش به او خیانت می‌کند و طوری رفتار می‌کند که او از خیانت باخبر شود.

عوامل محیطی

برخی مواقع مردی که خیانت می‌کند، قبلاً هرگز تصور نمی‌کرده که ممکن است روزی به همسرش خیانت کند. اما در مرحله‌ای از زندگی مشترک در موقعیتی قرار می‌گیرد و کنترل خودش را از دست می‌دهد. مثلاً در محل کار یا یک مهمانی با زنی جذاب مواجه می‌شود و بی‌فکر و بی‌توجه به عواقب کارش خیانت می‌کند.

 

مشکلات عاطفی / ارتباطی

بعضی همسران در زندگی مشترک در شرایطی قرار می‌گیرند که دیگر مثل گذشته به همدیگر عشق نمی‌ورزند، با هم وقت نمی‌گذرانند، صمیمیت‌شان کاهش پیدا می‌کند و جای خالی گفت‌و‌گو، دردودل و ارتباط نزدیک به وضوح در زندگی‌شان قابل‌مشاهده است.

مشکلات عاطفی و ارتباطی می‌توانند دلایل متعددی داشته باشند. مسائل مالی، مشکلات جنسی، مشغله‌ی زندگی، مشکلات فرزندپروری و … می‌توانند همسران را از همدیگر دور کنند، دعوا و مشاجره را به زندگی مشترک وارد کنند یا ارتباط همسران را محدود کنند به صحبت کردن در مورد امور روزمره.

در چنین موقعیتی بعضی مردان به جای گفت‌وگو با همسرشان یا کمک گرفتن از یک زوج درمان برای رفع کمبودهای عاطفی و ارتباطی به زن دیگری پناه می‌برند.

کاهش کمیت یا کیفیت رابطه جنسی

طبیعی است که با گذشت چند سال از زندگی مشترک، رابطه جنسی دیگر با شور و نشاط اولیه اتفاق نیفتد. مشغله‌ها و مسئولیت‌های زندگی، دغدغه‌ها و نگرانی‌ها و … بدون شک بر رابطه‌ی جنسی همسران تأثیر می‌گذارند. نباید این نکته را فراموش کرد که رابطه‌ی جنسی مثل هر چیز دیگری می‌تواند تکراری شود و اگر همسران هر چند وقت یک بار به فکر ایجاد تنوع و نشاط در آن نباشند، بعد از مدتی به عملی ماشینی و خالی از شور و هیجان تبدیل می‌شود.

وقتی رابطه‌ی جنسی کاهش پیدا کند و بی‌کیفیت شود، زندگی مشترک شدیداً در خطر قرار می‌گیرد. بعضی از مردان خیانت‌کار به جای همکاری با همسرشان برای افزایش کیفیت رابطه جنسی یا مراجعه به یک درمان‌گر جنسی نیازهایشان را در رابطه با زن دیگری برطرف می‌کنند.

تنوع طلبی

حتی اگر زندگی مشترک به خوبی پیش برود و زن و مرد از یک صمیمیت عاطفی و جنسی سالم و امن برخوردار باشند، ممکن است مردی به دلیل تنوع طلبی که ناشی از مشکلات شخصیتی است، به سراغ زنان دیگر برود. چنین مردهایی نمی‌توانند تصور کنند که رابطه‌ی جنسی‌شان به یک نفر محدود شود.

همان‌طور که دیدیم خیانت مرد به دلایل زیادی اتفاق می‌افتد و قطعاً غیر از مواردی که ما به آن‌ها اشاره کردیم، علل دیگری برای خیانت وجود دارند. کسب آگاهی از علل احتمالی خیانت می‌تواند به ما کمک کند تا با مشاهده‌ی علائم و نشانه‌هایی در خود یا همسرمان به فکر بهبود رابطه‌ی زناشویی بی‌افتیم و با خیانت مقابله کنیم. اما نباید از خاطر ببریم که خیانت یک عمل غیراخلاقی و غیرقابل‌توجیه است. خیانت یک روش مواجهه با مشکلات است، اما مسلماً بهترین روش نیست.

مشاوره خیانت در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران متخصص آیدانیتو با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان در زمینه های مختلفی به مراجعان مشاوره تلفنی می دهند. یکی از انواع مشاوره در آیدانیتو که از پرتماس ترین انواع هم هست، مشاوره خیانت است. در مشاوره خیانت می توانید از علل خیانت، راهکارهای پیشگیری از خیانت، روش های مواجهه با خیانت، چگونگی بخشش خیانت و… مطلع شوید.

مشاوره اختلافات زناشویی در آیدانیتو

تنوع طلبی در مردان معمولاً منجر به انواع و اقسام دعواها و درگیری های شدید در زندگی زناشویی می شود. و آنقدر این تنش های بین فردی ادامه پیدا می کنند که بعضی همسران برای متوقف کردنشان راهی به جز طلاق را مفید نمی دانند. مشاوره اختلافات زناشویی در آیدانیتو، فرصتی است که همسران با استفاده از آن می توانند قبل از اینکه یک مشکل به بحرانی جدی تبدیل شود، زندگی مشترکشان را نجات دهند.

چرا مشاوره تلفنی؟

مشاوره تلفنی هر روز با استقبال بیشتری مواجه می شود و این استقبال دلایل بسیاری دارد. دلایلی مثل:

 • کم هزینه تر بودن و مقرون به صرفه تر بودن
 • نیاز به زمان کمتر
 • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
 • جوابگو بودن در مواقع بحرانی که زمانی برای مشاوره حضوری نیست

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «خیانت زن » را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

به همسرتان شک دارید؟ می خواهید از رابطه فرازناشویی او پیشگیری کنید؟ از خیانت همسرتان مطمئن اید؟ گیج و سردرگم و عصبانی هستید؟ قصد جدایی دارید؟
قبل از هر تصمیم هیجانی ای با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. بخشش خیانت امکان پذیر است و بی وفایی همسران همیشه به طلاق ختم نمی شود.