خانواده شاد

در بحث مشاوره روانشناسی وقتی از والدین پرسیده می شود که چه آرزویی برای فرزندانشان دارند، خیلی از آن‌ها پاسخ می دهند که فقط خواهان شادی فرزندانشان هستند. این پاسخ به نظر خیلی زیبا می‌آید. اما همه می دانیم که شادی به سختی در دسترس بعضی از ما قرار می گیرد.

وقتی کسی در دوران کودکی یاد بگیرد که شاد باشد، معمولاً باقی عمر هم شاد خواهد بود. اما یک کودک چطور می تواند چنین چیزی را یاد بگیرد و بهترین محیط برای یادگیری شادی کجاست؟

پژوهش ها نشان می‌دهند که اگر می خواهید کودک شادی داشته باشید که در آینده به بزرگسال شادی تبدیل شود، بهترین کار این است که یک خانواده شاد به او هدیه بدهید.

در ادامه به پنج ویژگی‌ای می پردازیم که می توانند فضای یک خانواده را سرشار از انرژی مثبت کنند.

تعهد

آلفرد آدلر (Alfred Adler)، یکی از بنیان گذاران رشته روانشناسی تأکید دارد که نیاز اصلی انسان ها نیاز به احساس تعلق است. این نیاز در درجه اول با احساس تعهد در داخل خانه و خانواده برطرف می شود.

وقتی یک زوج حقیقتاً به همدیگر متعهد باشند و در روزهای سخت و بحرانی همچنان به همدیگر متعهد بمانند، به این اطمینان می رسند که هر اتفاقی بی افتد در کنار هم هستند. وقتی کودکان عشق بدون قید و شرط دریافت کنند و بدانند که در هر شرایطی والدین حمایتشان می کنند، احساس امنیت می کنند.

یک خانواده شاد ، یک خانواده متعهد است. خانواده ای که اعضایش می دانند دوست داشته می شوند، مورد احترام هستند و پناهی به نام خانواده دارند.

ارتباط

افراد یک خانواده شاد با همدیگر تعامل دارند. وقتی یکی از اعضای خانواده صحبت می کند، بقیه وسایل الکترونیکی را کنار می گذارند، کارهایشان را رها می‌کنند و سراپا گوش می شوند. آن ها همیشه جویای احوال همدیگر هستند و در مورد اتفاقات و تجربیات روزمره از همدیگر سؤال می پرسند.

اعضای چنین خانواده سالمی افکار و احساساتشان را با هم سهیم می شوند و با صبر و حوصله و مهربانی به احساسات و دغدغه های همدیگر واکنش نشان می دهند. آن ها حتی کم سن و سال ترین عضو خانواده را در گفت و گوهایشان شرکت می دهند.

در یک خانواده شاد همه احساس می کنند که ارزشمند و مورد احترام هستند. کودکانی که ارتباط و تعامل را در محیط خانواده تجربه می کنند، در آینده می توانند با دیگران همدلی و آن ها را درک کنند. چون احترام به عقاید، ایده ها و دغدغه های دیگران را در خانواده یاد می گیرند.

توجه کردن

آدم هایی که در یک خانواده شاد بزرگ می شوند، خالصانه به همدیگر توجه می کنند و این توجه را نشان می دهند. تعاملات آن ها بیشتر از اینکه منفی و انتقادی باشد، مثبت است. پژوهش های روانشناختی نشان می دهند که وقتی نظرهای مثبت آدم ها درباره همدیگر بیشتر از نظرهای منفی باشند، شادی و موفقیت افزایش می یابد.

اعضای یک خانواده شاد با کلمات و اعمالشان این اطمینان را به همدیگر می دهند که عاشق هم هستند. تشکر کردن و قدردان بودن بخش های جدایی ناپذیر یک خانواده شاد هستند. اعضای چنین خانواده ای با هم وقت می گذارند چون همدیگر را عاشقانه دوست دارند نه چون مجبور هستند.

تفریح

وقتی اعضای یک خانواده واقعاً با هم صمیمی باشند، از تفریح کردن در کنار هم لذت می برند. معمولاً در خانواده های از هم گسیخته، هر کس تفریح و سرگرمی خودش را دارد. فرزندان از پدر و مادر فرار می کنند و ممکن است والدین هم آخر هفته ها و در روزهای تعطیل با دوستانشان معاشرت کنند.

در یک خانواده شاد ، اعضا به هم نزدیک هستند و اگر چه فرزندان در هر سنی، تفریحات خاص خودشان را دارند، اما خانواده را فراموش نمی کنند و زمانی را به معاشرت با والدین اختصاص می دهند.

تماس جسمانی

تحقیقات مختلف روانشناختی تأثیر مثبت تماس جسمانی بر سلامت روانی را ثابت کرده اند. آدم ها نیاز دارند که نوازش شوند، در آغوش گرفته شوند و … در یک خانواده شاد ، ارتباطات فقط کلامی نیستند. پدر و مادر فرزندان را می بوسند، آن ها را نوازش می کنند و آغوش والدین پناهگاه کودکان و نوجوانان است.

تماس های جسمانی و عاطفی لازمه یک خانواده شاداند. حتی نوجوانان بر خلاف چیزی که نشان می دهند، نیازمند این تماس ها هستند.

شادی یک عامل اضافی در زندگی نیست بلکه یک نیاز حقیقی است. آدم های شاد معمولاً احساس بهتری دارند و در زندگی شخصی و کاری موفق تر عمل می کنند. زندگی در یک خانواده شاد، تاب آوری کودکان را در برابر مشکلات افزایش می دهد و آن ها را در مدیریت چالش ها توانمند می کند. کودکان شاد، کودکان سالمی هستند و سلامت یک کودک نتیجه زندگی در یک محیط شاد است.

در ادامه مطالعه مقاله بهترین مشاور خانواده را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاع از روش های افزایش شادی در خانواده می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید. و مشاوره تلفنی دریافت کنید.