مشاوره روانشناسی

همه آدم ها در زندگی با چالش هایی مواجه می شوند و زندگی هیچ کس خالی از بحران نیست. گاهی هم مشکلات و معضلات خیلی جدی تر هستند و فرد در واقع مبتلا به یک بیماری روانی است. در هر صورت مشکلات چه کوچک باشند و چه بزرگ، اگر ما در بحران ها از راهنمایی و همراهی یک فرد متخصص استفاده کنیم، گذر از فراز و نشیب ها بسیار آسان تر می شود.

در شرایطی که بحران یک بحران معمولی و ناشی از تغییر شرایط، مانعی در راه رسیدن به اهداف و معضلی در ارتباط ها و تعاملات اجتماعی باشد، استفاده از تجربه و تخصص یک مشاور راهگشا است. مثلاً اگر شخصی در محیط کاری از استرس شغلی رنج بکشد، می تواند از خدمات مشاوره ای استفاده کند. اما اگر آنچه فرد را آزار می دهد یک اختلال روانی مثل افسردگی، اضطراب، اختلال شخصیتی، شیزوفرنی و .. باشد، یک روانشناس یا روانپزشک می تواند از طریق دارودرمانی یا روان درمانی به او کمک کند.

خدمات روانشناختی

مشاوره روانشناسی ، مشاوره ای است که در آن از روش های درمانی مرتبط با نظریه های روان درمانی مختلف استفاده می شود. روش هایی مثل درمان روانکاوی، درمان شناختی – رفتاری، رفتار درمانی، گشتالت درمانی، درمان های وجودی و …

 این روش ها برای درمان کسانی به کار گرفته می شوند که از یک اختلال روانی جدی رنج می برند. گاهی اوقات هم فرد در فرایند درمان به دارو احتیاج دارد که در این صورت با ارجاع او به یک روانپزشک و تجویز داروی مناسب درمان آغاز می شود.

اختلالات روانی به دلایل مختلفی مثل عوامل ارثی و محیطی رخ می دهند و اگر به موقع درمان نشوند، می توانند عملکرد فرد را در حوزه های مختلف خانوادگی، تحصیلی و شغلی دچار اختلال کنند.

خدمات مشاوره ای

مشاوره به معنای مشورت کردن و دریافت اطلاعات است. البته این مشورت کردن با مشورت کردن با دوستان و افراد فامیل متفاوت است و باید در رابطه با یک متخصص و کسی که دارای مدرک مشاوره و تجربه در این زمینه است صورت بگیرد.

برای مشاوره در زمینه روانشناسی و مشکلات فردی و خانوادگی، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

مشاوران بنا بر تخصصشان می توانند در حوزه های مختلفی خدمات ارائه بدهند. در حال حاضر رشته مشاوره دارای شاخه های خانواده، تحصیلی، شغلی و توانبخشی است. آدم هایی که به مشاور مراجعه می کنند، همچون کسانی که مبتلا به یک بیماری روانی هستند، از زندگی فرد و اجتماعی باز نمانده اند. آن ها ممکن است بسیار موفق و کار آمد باشند اما در بعدی از ابعاد زندگی به مشکل برخورده یا نیازمند آگاهی باشند.

افراد بسیاری برای موضوعات مختلفی مثل انتخاب رشته تحصیلی، ازدواج، مشکلات ارتباطی، مسائل جنسی، انتخاب شغل مناسب، مشکلاتی در محل کار و … به مراکز مشاوره مراجعه می کنند. آن ها در طول جلسات مشاوره با هم فکری مشاور به پاسخ های سؤال هایشان دست پیدا می کنند یا مهارت هایی را برای مقابله با موانع و سختی ها یاد می گیرند.

اگر مشکلات کوچک جدی گرفته نشوند، امکان دارد که در طولانی مدت به مشکلات بزرگتر و حتی اختلالات روانی تبدیل شوند. به همین دلیل امروزه در کشورهای توسعه یافته، استفاده از خدمات مشاوره ای و روانشناختی به بخشی از زندگی آدم ها تبدیل شده اند.

بهتر است هر یک از ما در شرایطی که حس می کنیم به بن بست خورده ایم و نیاز به مشورت داریم یا نشانه هایی از اختلالات روانی را در نزدیکانمان مشاهده می کنیم از مشاوره روانشناسی یا خدمات مشاوره ای استفاده کنیم.

 

تفاوت مشاوره و روانشناسی

مشاوره با روانشناسی متفاوت است. در فرایند مشاوره، در واقع افراد در یک بازه زمانی در زندگی دچار بحران شده اند یا به پاسخ هایی برای سؤال هایشان و اطلاعاتی برای برطرف کردن بحران هایشان نیازمندند. پس در اینجا جنس مشاوره شبیه به جنس مشاوره روانشناسی نیست.

 مشاوره و روانشناسی قطعاً شباهت هایی دارند و هر دو حرفه های یاری گری هستند اما تفاوت مهم و عمده شان در مراجعان و مشکلاتشان است. مراجعان روانشناس ها افراد مبتلا به اختلالات روانی یا مشکلات و ناکارآمدی های روانی جدی هستند اما به طور معمول افرادی که به یک مشاور مراجعه می کنند کسانی اند که در زندگی دچار یک چالش شده اند و به دنبال یادگیری راهکارهای عبور از چالش اند.

این چالش می تواند سردرگمی درباره ازدواج با یک شخص خاص، انتخاب رشته تحصیلی، استرس شغلی، ناتوانی در کنترل خشم و… باشد. در واقع مراجعان یک مشاور نیاز به کمک دارند اما عملکرد روزمره شان به واسطه یک اختلال جدی مختل نشده است.

مشاوره روانشناسی تلفنی

امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی افراد مختلف جامعه، خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی رواج بسیار زیادی پیدا کرده است. بعضی افراد به دلایلی مثل زندگی کردن در یک شهر یا روستای کوچک امکان مراجعه حضوری به یک روانشناس را ندارند یا اینکه ممکن است زندگی پرمشغله ای داشته باشند و نتوانند به مراکز و کلینیک های مشاوره ای مراجعه کنند.

در چنین شرایطی مشاوره روانشناسی تلفنی گزینه بسیار مناسبی است. کافی است که برای پیدا کردن پاسخ سوال های روانشناختی مان یا موقع مواجهه با یک بحران در زندگی تلفن را برداریم و با یک مشاور متخصص تماس بگیریم.

در ادامه مطالعه مقاله مشاوره خانواده را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر در زندگی فردی و اجتماعی از مشکلات و معضلاتی رنج می کشید،  می توانید برای آگاهی از بهترین روش های مواجهه با بحران های زندگی، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.