تجاوز جنسی

تعرض جنسی به معنای خشونت جنسی است و می تواند شامل تجاوز جنسی، کودک آزاری و هر نوع تماس فیزیکی آزار دهنده باشد. بیشتر متخصصان و پژوهشگران معتقدند که تعرض جنسی فقط با رابطه جنسی مرتبط نیست و می تواند به معنای تلاش برای قدرت نمایی و کنترل دیگران هم باشد.

بعد از این که کسی مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد با بحران های شدید و عمیق روانی مواجه می شود و از نظر روانی شدیداً آسیب می بیند. روان درمانی می تواند برای قربانیان تجاوز جنسی مفید باشد. بعضی از روان درمانگران در زمینه کار کردن با مراجعینی که قربانیان تعرض جنسی هستند تخصص دارند. البته کمک های روان شناختی به چنین کسانی به راحتی انجام نمی گیرد و باید طولانی مدت و شاید حتی مادام العمر باشد.

انواع تعرض و تجاوز جنسی

تعرض جنسی در میان زنان و دختران شایع تر است و اکثر قربانیان جنسی زن هستند. اما مردان هم به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی ممکن است مورد تجاوز قرار بگیرند.

واژه «تعرض جنسی» برای اشاره به جرم های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. مهم ترین جرم های جنسی عبارتند از:

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی به معنای رابطه جنسی اجباری و همراه با زور با کسی است که برای این رابطه رضایت ندارد. این اجبار می تواند نسبت به کسی باشد که این رابطه را نمی خواهد، توسط متجاوز بیهوش یا مسموم شده است و کنترلی بر خودش ندارد یا کم سن تر از آن است که رضایت خودش را برای نزدیکی جنسی اعلام کند.

کودک آزاری جنسی

کودک آزاری جنسی به معنای هر نوع تماس جنسی ای است که از جانب یک بزرگسال نسبت به یک کودک یا نوجوان انجام می شود. بیشتر کودکانی که مورد تعرض قرار می گیرند آن قدر کوچک هستند که متوجه نمی شوند چه اتفاقی دارد برایشان می افتد و نمی توانند نارضایتی شان را اعلام کنند.

تماس جنسی بدون رضایت

این نوع از تعرض جنسی به معنای هر تماس جسمی ای است که بدون رضایت یکی از دو نفر باشد. به عنوان مثال لمس بدن کسی در مکان های شلوغ، تاکسی، اتوبوس یا… در این دسته از تعرضات جنسی قرار می گیرد.

آزار جنسی بدون تماس

همه آزارهای جنسی با تماس فیزیکی همراه نیستند. به عنوان مثال پدر و مادری که در حضور فرزندشان رابطه جنسی برقرار می کنند، کسانی که در گفت و گو با کودکان از الفاظ جنسی استفاده می کنند و آدم هایی که عکس های دیگران را در سایت های غیراخلاقی قرار می دهند یا با استفاده از نرم افزار فتوشاپ عکس کسی را تغییر می دهند و تصویری جنسی از آن می سازند، مرتکب این نوع آزار جنسی می شوند.

تأثیرات فیزیکی تجاوز جنسی

معمولاً تجاوز جنسی باعث خون ریزی یا زخم های قابل مشاهده ای در اندام های جنسی، نواحی نزدیک به آن و دیگر اندام های بدن می شود. اما تجاوز جنسی می تواند منجر به انواع دیگری از تبعات جنسی هم بشود. تبعاتی مثل:

·        تجربه دخول دردناک، در رابطه با همسر

·        عفونت ادرار

·        بارداری

·        ابتلا به بیماری های مقاربتی

تأثیرات روان شناختی تجاوز جنسی

قربانیان تعرض جنسی تأثیرات روان شناختی کوتاه مدت و طولانی مدتی را تجربه می کنند. یکی از شایع ترین نتایج روان شناختی تجاوز جنسی، سرزنش کردن خود است. قربانیان برای مقابله با احساسات منفی و آسیب زا ناشی از این اتفاق هولناک خودشان را سرزنش می کنند.

این سرزنش ها موجب توقف فرایند درمان می شود. شایع ترین تأثیرات روان شناختی تجاوز جنسی شامل موارد زیر هستند:

·        استرس پس از سانحه (استرس شدیدی که بعد از وقایع هولناک تجربه می شود)

·        افسردگی

·        خاطرات آزار دهنده تجاوز

·        اختلال شخصیت مرزی

·        اختلالات خواب

·        اختلالات خوردن

·        اختلال تجزیه هویت

·        احساس گناه

·        بی اعتمادی به دیگران در روابط اجتماع

·        خشم شدید

·        اعتیاد

بعد از تجاوز جنسی

بسیاری از قربانیان تجاوز جنسی بعد از تعرض مبتلا به اختلالات روانی می شوند. درمان این افراد کار چندان ساده ای نیست و نیازمند تداوم و صبوری است. آن ها باید حتماً تحت حمایت باشند و اگر افراد خانواده و نزدیکان بعد از تجاوز تنهایشان بگذارند، آسیب بیشتری خواهند دید.

درمان قربانیان تجاوز می تواند به صورت جلسات مشاوره و روان درمانی فردی، گروهی یا دارو درمانی باشد.

در ادامه مطالعه مقاله «انواع کودک آزاری» را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر از تأثیرات روان شناختی تجاوز جنسی رنج می برید یا شاهد نشانه های روانی ناشی از تعرض جنسی در یکی از نزدیکانتان هستند، جهت اطلاع از راهکارهای مقابله با اختلالات ناشی از تجاوز جنسی، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.