اعتیاد جنسی

اعتیاد جنسی وضعیتی است که باعث می شود فرد نتواند رفتارهای جنسی اش را کنترل و مدیریت کند. در این حالت افکار و رفتارهای جنسی مداوم، بر توانایی های فرد در حوزه های تحصیلی و شغلی اثر می گذارند و روابطش را مختل می کنند.برای رهایی از این اعتیاد مشاوره تلفنی را به شما پیشنهاد می کنیم.

اعتیاد جنسی به نوعی شبیه به اعتیاد به مواد مخدر است. اما در این حالت فرد به جای اینکه به یک ماده معتاد باشد، به یک رفتار اعتیاد دارد. این اعتیاد می تواند خودش را به صورت خودارضایی مداوم، اعتیاد به تماشای فیلم های غیر اخلاقی، انحراف جنسی عورت نمایی، انحراف تماشاگری جنسی و…نشان دهد.

معتادان جنسی در واقع دچار وسواس جنسی هستند و غریزه جنسی شان به صورت غیر عادی و بیش از حدی فعال است. این افراد همیشه در حال فکر کردن به فعالیت های جنسی هستند و افکارشان بر فعالیت ها و تعاملاتشان اثر می گذارد.

اعتیاد به رابطه جنسی هنوز به عنوان یک بیماری شناخته نشده است، اگر چه کاملاً این قابلیت را دارد که بر خانواده ها، روابط و زندگی ها اثر منفی بگذارد.

یکی از مشکلات در تشخیص این اعتیاد این است که میزان و قدرت نیاز جنسی در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است کسی اعتقاد داشته باشد که شریک زندگی اش مبتلا به اعتیاد جنسی است. در حالی که همسرش فقط بیشتر از او به نزدیکی جنسی نیاز دارد.

 

برای مشاوره در زمینه روش های درمان انواع اختلالات جنسی، انحرافات جنسی، بیماری های مقاربتی، مشکلات زناشویی، سلامت و بهداشت جنسی و... با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

نشانه هایی از اعتیاد جنسی

برای این که بدانید به این کار عتیاد دارید یا نه باید به نشانه های ان عالم باشید. بعضی تلاش ها برای تعریف ویژگی های اعتیاد جنسی مبتنی بر تعریف وابستگی به مواد شیمیایی داخل مغز هستند. در واقع همان طور که یک فرد معتاد به مواد مخدر، با هر بار مصرف یا انجام رفتاری خاص، ماده ای شیمیایی در مغزش ترشح می شود و به او شادی و آرامش می دهد، یک معتاد جنسی هم این احساس خوشایند را با رفتارهای جنسی تجربه می کند.

اما بعد از مدتی مثل سایر اعتیاد ها، فرد باید مدام انجام آن رفتار را افزایش دهد تا بتواند لذت قبلی را تجربه کند. نشانه های اعتیاد می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • خودارضایی مداوم
  • رابطه جنسی با شریک های جنسی متعدد
  • اعتیاد به پورنوگرافی
  • روابط جنسی پر خطر
  • ارتباط جنسی با تن فروشان
  • انحراف جنسی عورت نمایی
  • انحراف تماشاگری جنسی

دلایل داشتن اعتیاد جنسی

رابطه جنسی موجب ترشح دوپامین در مغز می شود که یک انتقال دهنده عصبی است و ایجاد احساس لذت و شادی می کند. گاهی اوقات مغز بعضی افراد این احساس لذت را با مکانیسم های بقا اشتباه می گیرد و فرد فکر می کند که برای بقای خودش باید مدام رابطه جنسی برقرار کند.

بعضی متخصصان معتقدند که بخش جلویی مغز که مرکز تفکر عقلانی و اخلاقیات است، در معتادان جنسی دچار نقص است. تعدادی از پژوهش ها هم نشان می دهند که معتادان جنسی معمولاً در خانواده هایی ناکارآمد و از هم گسیخته بزرگ می شوند. همچنین ممکن است فرد مبتلا به اعتیاد جنسی در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته باشد.

اضطراب هم می تواند ریشه اعتیاد به رابطه جنسی باشد. در این حالت در واقع فرد برای کاهش اضطراب و فرار از افکار استرس زا مدام با افراد متعدد رابطه جنسی برقرار می کند.

درمان کامل اعتیاد جنسی

بسیاری از اعتیاد اهی گوناگون هستند که باعث می شوند در زندگی به مشکلاتی بر بخورریم . درمان اعتیاد کار آسانی نیست. معمولاً افراد معتاد، اعتیادشان را توجیه می کنند. معتادان جنسی هم ممکن است منکر مشکلشان بشوند. در فرایند درمان کسانی که دچار اعتیاد جنسی هستند، تمرکز درمانگر بر کاهش تمایلات بیش از حد به رابطه جنسی و تشویق به برقراری روابط سالم است. در حال حاضر این درمان ها برای ترک اعتیاد جنسی وجود دارند:

درمان شناختی- رفتاری

درمان شناختی-رفتاری شامل تکنیک های متعددی است که به افراد برای تغییر رفتارهایشان کمک می کند. در روند این درمان، فرد الگوهای اشتباه فکری و رفتاری اش را می شناسد و درک می کند که برای ترک اعتیاد نیازمند تغییر این الگو است.

دارودرمانی

بعضی داروها می توانند تمایلات جنسی فرد را کاهش دهند اما ممکن است عوارض داشته باشند. حمایت دوستان و خانواده برای رهایی یک فرد از اعتیاد ضروری است. اما از آنجایی که اعتیاد جنسی همراه با رفتاری است که از جانب هر کسی درک و پذیرفته نمی شود و این قابلیت را دارد که به روابط صدمه بزند، معمولاً معتادان جنسی در فرایند ترک تنها می مانند.

مشاوره جنسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است و خدمات مشاوره ای را به صورت تلفنی ارائه می دهد. یکی از مباحث مهم در مشاوره خانواده، مسائل جنسی است. امروزه ما می دانیم که مشکلات جنسی از مهم ترین دلایل طلاق هستند و همسران بسیاری به دلیل اختلالات جنسی، بیماری های مقاربتی، کیفیت پایین رابطه جنسی، انحرافات جنسی، عدم رعایت بهداشت جنسی و… از همدیگر جدا می شوند.

مشاوره جنسی به افراد کمک می کند تا با افزایش آگاهی در مورد رابطه جنسی سالم، زندگی جنسی سالمی داشته باشند و از روش های حل بیماری ها و اختلالات جنسی آگاهی شوند. خوشبختانه این نوع مشاوره در آیدانیتو انجام می شود. کافی است که تلفن را بردارید و برای حل بحران جنسی ای مثل اعتیاد جنسی ، با مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه مقاله مشاوره جنسی را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر شاهد علائم و نشانه های اعتیاد جنسی در خودتان یا یکی از اطرافیانتان هستید، برای آگاهی از روش های ترک این اعتیاد با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.