کاهش استرس

آیا استرس بیش از حد شما را کلافه و درمانده کرده است؟ آیا عملکرد مثبت تان در حوزه های تحصیلی و شغلی و روابط شخصی و خانوادگی به علت استرس شدیداً کاهش یافته است؟ استرس تا حدی می تواند مفید باشد و حتی به ما انگیزه بدهد که از جا بلند شویم و از مسئولیت هایمان غافل نمانیم اما استرس زیاد قطعاً سلامت جسمی و روانی ما را به خطر می اندازد.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به راهکارهایی برای کاهش استرس بپردازیم:

فعالیت کنید

هر فعالیت جسمی ای می تواند موجب کنترل استرس شود. حتی اگر یک ورزشکار و صاحب اندامی ورزیده نباشید، فعالیت بدنی راهکاری تأثیر گذار برای مدیریت استرس است. وقتی ورزش می کنیم هورمون اندورفین در مغزمان ترشح می شود. این هورمون در واکنش به درد یا استرس ترشح می شود و انسان را آرام و خوشحال می کند.

رژیم غذایی سالمی داشته باشید

تغذیه سالم یک روش مهم و مفید برای مراقبت از خود است. تلاش کنید که حتماً میوه ها، سبزی ها و دانه های متنوعی را در رژیم غذایی تان قرار دهید. کسانی که رژیم غذایی سالمی دارند استرس کمتری را تجربه می کنند.

از عادت های ناسالم دوری کنید

بعضی افراد برای کاهش استرس ، به سراغ نوشیدن قهوه یا الکل، سیگار کشیدن، بیش از حد غذا خوردن یا حتی مصرف مواد مخدرمی روند. اثر این عادت های ناسالم موقتی است و در نهایت به سلامتی شما آسیب می زند.

مدیتیشن انجام دهید

با مدیتیشن کردن، شما تمرکزتان را افزایش می دهید و یاد می گیرید که از افکار درهم و شلوغ ذهنتان فاصله بگیرید، در لحظه باشید و به دغدغه های گذشته و آینده فکر نکنید. آرامش و صلحی که به واسطه مدیتیشن تجربه می کنید منجر به کاهش استرس می شود.

برای مشاوره در زمینه انواع روش های کاهش استرس، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

بیشتر بخندید

وقتی می خندید، فقط ذهنتان نیست که آرام می گیرد و تنها فایده خندیدن تجربه احساس شادی و رضایت نیست. بلکه بدنتان هم با تغییرات مثبتی مواجه می شود. پس بگویید و بخندید، با آدم هایی که حس طنز قوی ای دارند معاشرت کنید و سریال ها و فیلم های خنده دار تماشا کنید. نتایج پژوهش های مختلف نشان می دهد که خنده و شادی یکی تأثیرگذارترین روش های کاهش استرس است. 

به اندازه کافی بخوابید

وقتی بیش از حد فکر می کنید و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، مضطرب می شوید و خوابتان مختل می شود. اما با خوابیدن ذهن و بدنمان آرام می گیرد و انرژی کسب می کند. میزان خواب شما و کیفیتش بر خلق و خویتان، سطح انرژی، تمرکز و عملکرد کلی تان تأثیر می گذارد. اگر مشکل خواب دارید، حتماً آن برای مدیریت استرس هایتان برطرفش کنید.

معاشرت کنید

تعامل اجتماعی روشی مناسب برای کاهش استرس است چون حواستان را از دغدغه ها پرت می کند، کسانی را به عنوان حامی به زندگی تان اضافه و تحمل فراز و نشیب ها و سختی ها را راحت تر می کند.

در آخر می توان گفت که با تغییراتی در سبک زندگی و استفاده از راهکارهایی می توان استرس را کاهش داد. البته اگر هیچ روشی راهگشا نباشد، استفاده از خدمات روانشناختی و مشاوره ای ضروری است.

مشاوره روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو در این فضا، در زمینه های مختلف روانشناسی، خانواده، تحصیلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند.

اختلالات، مشکلات و معضلات روانشناسی هم یکی از مهم ترین موضوعات مشاوره ای هستند.چنانچه این اختلالات به موقع شناخته و درمان نشوند می توانند خطرساز شوند و بر زندگی فردی و اجتماعی افراد تاثیر منفی بگذارند. استرس هم یک معضل روانی است. اگر روش های مدیریت استرس را یاد نگیریم، یک استرس ساده به استرسی مزمن تبدیل می شود و زندگی ما را نابود می کند.

 مشاوره روانشناسی فرصتی برای درک ریشه های این معضل و دست یابی به راهکارهایی برای حل آن است.

در ادامه مطالعه مقاله حفظ آرامش را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه راهکارهای کاهش استرس می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.