حفظ آرامش

فشارهای روانی و استرس اجزاء جدایی ناپذیر زندگی روزمره ما انسان ها هستند. مسیر زندگی یکنواخت نیست و انواع چالش ها در زندگی فردی و اجتماعی، ما را نگران و ناآرام می کنند. نمی توان به دنبال یک زندگی خالی از فراز و نشیب بود اما می توان با یادگیری مهارت هایی، حفظ آرامش را امکان پذیر کرد.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به راهکارهای کسب آرامش و حفظ آن بپردازیم:

شکرگزار باشید

نتایج تحقیقات روانشناختی متعددی ثابت کرده اند که وقتی آدم ها بابت چیزهای مثبت در زندگی شان شکرگزار هستند، سطح هورمون کورتیزول در بدنشان کاهش پیدا می کند. این هورمون، هورمونی است که موقع تجربه استرس در بدن ترشح می شود. آدم های شکرگزار و مثبت اندیش سلامت تر و آرام تر از دیگران هستند.

مثبت اندیش باشید

وقتی تحت فشار قرار دارید، اگر به چیزهای مثبتی فکر کنید، ذهنتان درگیر موقعیت های استرس زا و افکار منفی نمی شود. در نتیجه احساس آرامش بیشتری می کنید. یکی از بهترین راهکارهای حفظ آرامش نگاه مثبت به زندگی است.

به ذهنتان استراحت بدهید

در دنیای امروز، خاموش کردن تلفن همراه، دور شدن از کامپیوتر، و به طول کلی خروج از جهان تکنولوژی، برای مدتی هر چند کوتاه، کار دشواری است. اما این یک واقعیت است که اگر مدتی به ذهنمان استراحت بدهیم، تأثیرات مثبت قابل توجهش را تجربه خواهیم کرد.

گاهی اوقات وقتی از محل کار به خانه می آیید، به سراغ تلویزیون نروید، همه وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید، کارهای منزل را رها کنید و فقط دراز بکشید و چشم هایتان را ببندید. انجام تمرین های مدیتیشن و یوگا هم می تواند شرایط استراحت ذهن را فراهم کند.

بخوابید

وقتی خواب هستیم، عوامل استرس زا نمی توانند بر ما اثر بگذارند. خواب کافی هم آرامش ما را افزایش می دهد و هم موجب ارتقای سلامت جسمی و روانی مان می شود. سعی کنید هر شب حداقل هشت ساعت بخوابید و با کم خوابی و بی خوابی زندگی تان را مختل نکنید.

غذای سالم بخورید

تأثیر تغذیه سالم بر سلامت روانی ثابت شده است. غذاهایی که ما می خوریم، در واقع انرژی لازم را برای مغزمان فراهم می کنند و هر چه این غذاها سالم تر باشند، سلامت مغز هم بیشتر می شود. بدون شک یک مغز سالم آرامش بیشتری دارد.

نفس عمیق بکشید

یکی از فراگیر ترین روش ها برای کسب آرامش و حفظ آن ، نفس های عمیق است. چنانچه اکسیژن کافی به مغز نرسد، نمی توان تحت فشارهای روانی آرام ماند. موقع دم سینه و شکمتان را عمیقاً پر از هوا کنید و موقع بازدهم هوا را کم  کم بیرون بدهید.

حفظ آرامش کاری نیست که یک شبه یاد گرفته شود و مدیریت فشارهای روانی و انواع استرس ها نیازمند یادگیری مهارت هایی است. اما توجه به راهکارهای آرام سازی جسم و ذهن و تمرین آن ها می تواند آرامش مان را به میزان قابل توجهی افزایش دهیم.

در ادامه مطالعه مقاله رسیدن به آرامش را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های حفظ آرامش می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.