نفوذ اجتماعی

ما آدم ها موجوداتی اجتماعی هستیم و در جامعه زندگی می کنیم. به همین دلیل نا خود آگاه باورها، رفتار و افکارمان تحت تأثیر ساز و کارهای اجتماعی قرار می گیرد. ممکن است خودمان را فرد مستقلی بدانیم و ادعا کنیم که به تنهایی اعتقاداتمان را شکل می دهیم اما چنین چیزی حداقل به طور صد در صد امکان پذیر نیست.

نفوذ اجتماعی یکی از بحث های مهم و شناخته شده روانشناسی اجتماعی است. این مفهوم به معنای تغییر رفتار یا باورهای افراد یک جامعه کوچک یا بزرگ است که توسط یک فرد یا یک گروه انجام می شود. چنین کاری نیازمند قدرت و امکانات است و به راحتی نمی توان بر اعضای یک جامعه اثر مشهودی گذاشت.

انواع نفوذ اجتماعی

برای این که بتوانیم نفوذ اجتماعی را بهتر درک کنیم، می توانیم به مثال هایی از انواع نفوذ اجتماعی اشاره کنیم. آگهی های بازرگانی، فیلم ها و سریال های مختلف ابزارهایی برای نفوذ اجتماعی هستند. ما در زندگی روزمره خواه ناخواه تحت تأثیر بمباران تبلیغاتی قرار می گیریم که در تلویزیون، رسانه های مجازی، سطح شهر و… قابل مشاهده هستند.

این تبلیغات چنان قدرتی دارند که می توانند حتی سبک زندگی ما را تغییر دهند. ما نه تنها بسیاری از کالاها را تحت تأثیر این تبلیغات خریداری می کنیم بلکه گاهی شبیه این تبلیغات می شویم. به عنوان مثال یکی از بحران های زندگی زنان در عصر ما این است که به واسطه تبلیغات تحت فشار روانی شدیدی قرار گرفته اند. فشار برای زیبا و خوش اندام بودن.

نفوذ اجتماعی در این مثال به این صورت اتفاق افتاده که سرمایه داران زنان جامعه را برای شبیه شدن به بازیگران و مدل های تبلیغات پوشاک و لوازم آرایش و سایر محصولات زیبایی، به خریدن کالاهایشان تشویق می کنند.

نمونه های دیگری از اهمیت نفوذ اجتماعی را می توان در فیلم ها و سریال های سرگرم کننده دید. سازندگان این برنامه ها اگر بتوانند آثار جذابی را به مخاطب ارائه بدهند، این امکان را هم پیدا می کنند که با استفاده از رسانه ای که دارند اعتقادات بیننده هایشان را تغییر دهند.

میزان نفوذ اجتماعی

میزان نفوذ اجتماعی به عوامل متعددی بستگی دارد. هر چقدر اعتماد ما به شخص، گروه، رسانه، یا سازنده یک برنامه بیشتر باشد، بیشتر تحت تأثیر قرار می گیریم. نفوذی که یک استاد دانشگاه موفق، برخوردار از سطح بالای مهارت های ارتباطی و دارای یک شیوه تدریس جذاب بر شاگردانش دارد بسیار بیشتر و عمیق تر از فروشنده ای است که در خانه ها را می زند و برای فروش محصولش تلاش می کند.

جذابیت و جلب اعتماد دو مؤلفه کلیدی در نفوذ اجتماعی هستند.

نتایج نفوذ اجتماعی

نفوذ اجتماعی پیامدهای زیادی دارد. با استفاده از این تکنیک در کوتاه مدت یا طولانی مدت می توان تغییراتی اساسی ایجاد کرد. وادار کردن افراد به همرنگ شدن با اجتماع، تغییر اعتقادات، تغییر سبک زندگی، تغییر عادات و حتی تغییر نظام های سیاسی از طریق نفوذ اجتماعی امکان پذیر است.

در ادامه مطالعه مقاله هویت اجتماعی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مزایا و معایت نفوذ اجتماعی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.