محل قبولی و دانشگاه‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98

مقاله محل قبولی و دانشگاه‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98  را به مطالبی اختصاص داده‌ایم که لازم است داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی، به طور کلی، و علاقه‌مندان به تحصیل در این رشته، به طور خاص، بدانند. در چند سال گذشته، رشته فیزیوتراپی متقاضیان زیادی داشته است. یکی از سوألات عمده داوطلبان در رابطه با دانشگاه‌هایی است که این رشته را در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهند. ظرفیت پذیرش هر دانشگاه هم یکی دیگر از دغدغه‌های داوطلبان است. علاوه بر این داوطلبان مایلند بدانند آیا در رشته فیزیوتراپی در نوبت دوم، غیرانتفاعی و پیام نور هم از طریق آزمون سراسری پذیرش دانشجو وجود دارد؟ در صورت پذیرش، کدام دانشگاه‌ها دانشجو می‌پذیرند؟ چند نفر پذیرش دارد؟ در این مطلب به این سوأل‌ها خواهیم پرداخت. اما برای داوطلبانی که نتوانستند در کنکور شرکت کنند رشته های بدون کنکور سراسری را ارائه می دهیم تا به درستی انتخاب کنند.

در کنکور سراسری علوم تجربی 98 ، رشته فیزیوتراپی از زیر مجموعه‌های کدام زیر گروه است؟

رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی، جزو رشته‌های زیرگروه یک گروه آزمایشی تجربی است. ضریب‌های دروس اختصاصی در این زیرگروه را در جدول قرار داده‌ایم:
عنوان ضریب
زمین شناسی 0
زیست شناسی 4
ریاضی 2
فیزیک 2
شیمی 3

گزینش رشته فیزیوتراپی در کنکور سراسری قطبی است

دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی چگونه گزینش می‌شوند؟

فیزیوتراپی جزو رشته‌های است که گزینش قطبی دارند؛ به این معنا که در بیشتر مناطق وجود ندارد ولی در دانشگاه‌های چند ناحیه‌ی بومی همجوار که یک قطب را تشکیل می‌دهند، ارائه می‌شود.  تقسیم‌بندی نواحی بومی کشور در جول قابل مشاهده است:
استان‌های تابعه قطب‌های بومی
البــرز، تـــهران، زنجــان، ســـمنان، قــزوين،قم، گلسـتان، گيلان، مازندران و مركزی قطب یک
خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان و سیستان و بلوچستان قطب دو
آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان قطب سه
اصفهان، ایلام، چهار محال و بختیاری، خوزستان، لرستان و یزد قطب چهار
بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان قطب پنج

 

داوطلبان کنکور سراسری 98 در گروه آزمایشی علوم تجربی از چه سهمیه‌هایی می‌توانند استفاده کنند؟

برای داوطلبان کنکور سراسری در گروه آزمایشی علوم تجربی، مانند داوطلبان دیگر گروه‌ها، سه نوع سهمیه در نظر گرفته شده که در صورت برخوردار بودن از شرایط لازم می‌توانند از آنها استفاده کنند؛ البته سهمیه‌ی مناطق شامل تمام داوطلبان کنکور سراسری می‌شود. منظور از سهمیه مناطق تقسیم داوطلبان در سه منطقه‌ی یک، دو و سه بر مبنای محلی است که مدرک سه سال آخر متوسطه‌شان را گرفته‌اند. برای داوطلبان نظام جدید سالی واحدی یا ترمی واحدی که دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را گذرانده‌اند، معیار قرار گرفتن در مناطق سه گانه، محل اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی و سال‌های دوم و سوم دبیرستان است. دانش‌آموختگان دوره‌های کاردانی پیوسته که پیش‌دانشگاهی را هم گذرانده باشند، معیار قرارگیری‌شان در مناطق، محلی است که سه سال آخر دبیرستان در آن تحصیل کرده و مدرک گرفته‌اند. معیار تعیین استان بومیِ داوطلبانی که سه سال آخر دوره تحصیل در مقطع متوسطه را خارج از کشور بوده‌اند، استان محد تولدشان است. داوطلبانی که سه سال متوسطه را خارج از ایران بوده‌اند و خارج از کشور هم متولد شده‌اند، استان بومی‌شان تهران است. شرایط استفاده از دو نوع سهمیه رزمندگان و ایثارگران خاص‌تر است. کسانی رزمنده محسوب می‌شوند و می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند که دستکم داوطلبانه شش ماه در جبهه حضور داشته‌اند. واجدین شرایط سهمیه ایثارگران طیف وسیع‌تری را در بر می‌گیرد و دو نوع است. سهمیه 25% ظرفیت کد رشته‌ها به کسانی تعلق می‌گیرد که جانباز بالای 25% باشند یا آزاده و یا همسر و فرزند شهید یا مفقودالاثر؛ همسران و فرزندان جانبازان بالای 25% و آزادگان هم می‌توانند از سهمیه بیست و پنج درصدی ایثارگران استفاده کنند. از سهمیه 5درصدی کدرشته‌ها هم مختص جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان‌شان و همسر و فرزندان رزمندگانی است که سابقه حضور داوطلبانه شش ماهه در جبهه را دارند.

رشته فیزیوتراپی فقط در دانشگاه‌های علوم پزشکی و فقط در دوره روزانه ارائه می‌شود

محل قبولی و دانشگاه‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98

در ادامه مقاله محل قبولی و دانشگاه‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98 ، دانشگاه‌هایی که در این رشته دانشجو می‌پذیرند، معرفی می‌شوند.

کدام دانشگاه‌ها از طریق کنکور سراسری 98 در دوره‌ی روزانه در رشته فیزیوتراپی دانشجو می‌پذیرند؟

رشته فیزیوتراپی فقط در دانشگاه‌های علوم پزشکی و فقط در دوره روزانه ارائه می‌شود. لیست دانشگاه‌های علوم پزشکی که در این رشته پذیرش دارند به همراه ظرفیت پذیرش هر دانشگاه، در جدول ذکر شده است:
نام دانشگاه ظرفیت
دانشگاه علوم بهزیستی و توان‌بخشی تهران 24
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان 20
دانشگاه علوم پزشکی ایران 22
دانشگاه علوم پزشکی بابل 21
دانشگاه علوم پزشکی تبریز 23
دانشگاه علوم پزشکی تهران 18
دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز 21
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 19
دانشگاه علوم پزشکی سمنان 22
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی-تهران 23
دانشگاه علوم پزشکی شیراز 23
دانشگاه علوم پزشکی کرمان 21
دانشگاه علوم پزشکی گیلان 15
دانشگاه علوم پزشکی مشهد 19
دانشگاه علوم پزشکی همدان 12
*دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و مشهد، به ترتیب 4 و 3 دانشجو پذیرش ظرفیت مازاد، از طریق آزمون سراسری 98 هم دارند. *با توجه به اینکه دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری 98 هنوز منتشر نشده است، جدول فوق براساس دفترچه انتخاب رشته گروه آزمایشی علوم تجربی 96 تنظیم شده است. ظرفیت‌ها در سال 98 ممکن است تغییر کنند.

پردیس‌های خود گردان کدام دانشگاه‌ها در رشته‌ی فیزیوتراپی پذیرش دارند؟

داوطلبان امکان تحصیل پردیس‌های خودگردان چهار دانشگاه که از آزمون سراسری در این رشته دانشجو جذب می‌کنند را هم دارند:
نام دانشگاه ظرفیت
پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز 5
پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 5
پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران 8
پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی کرمان 5
  در پایان مطلب محل قبولی و دانشگاه‌‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98 ، به داوطلبان عزیز کنکور تجربی توصیه می‌کنیم علاوه بر دقیق شدن در نکات و جزئیات مطرح شده در این مطلب، به مقاله‌  انتخاب رشته کنکور تجربی هم سر بزنند.
اگر در زمینه محل قبولی و دانشگاه‌های پذیرنده کنکور سراسری فیزیوتراپی 98 سوالی برایتان مطرح است با مشاوران و کارشناسان آیدانیتو تماس بگیرید.