شرایط انتقالی مدارس تیزهوشان به تیزهوشان

نویسنده : زینب دادور
۳۰ فروردین ۹۷ ۱۰۰۰ ۴

شرایط انتقالی مدارس تیزهوشان به تیزهوشان

معمولاً هستند دانش آموزانی که بنا به شرایط خانوادگی و یا موقعیت های شغلی والدین و نیز اشتباه در وارد کردن سه اولویت اول مدارس انتخابی در زمان ثبت نام  و دیگر دلایل موجود در زمان ثبت نام، برگزاری آزمون و یا اعلام نتایج آزمون مدارس استعدادهای درخشان  و نیز مدتی بعداز تحصیل در این مدارس با توجه به میزان برآورد سطح انتظارات آموزشی خود از مدرسه موردنظر، قصد تغییر محل سکونت خود از یک شهر به شهر دیگر و یا در داخل یک شهر را دارند که به تبع آن می بایست مدرسه محل تحصیل خود را نیز تغییر دهند.

برای تغییر مدرسه محل سکونت جاری دانش آموز با مدرس محل سکونت جدید شرایط و ضوابطی توسط وزارت آموزش و پرورش تعیین شده است که لازم است والدین  و دانش آموزان مدارس سمپاد به آن توجه نمایند. درخواست های انتقالی دانش آموزان مدارس تیزهوشان یا از یک استان به استان دیگر، از یک شهرستان به شهرستان دیگر و یا در داخل خود یک استان است که هر یک از این محدوده های انتقالی دارای قوانین مربوط به خود است. از این رو اگر تصمیم به تغییر مدرسه فرزند خود در هر یک از دوره های اول و دوم متوسطه گرفته اید باید شرایط انتقالی مدارس تیزهوشان به تیزهوشان را به خوبی بلد باشید که بدین منظور در ادامه مطلب آن را پی گرفته ایم.

ضوابط و شرایط انتقالی از مداس سمپاد به سمپاد:

دانش آموزانی که برای سکونت در شهری جدید قصد تغییر مدرسه  سمپاد خود را دارند، می بایست بر طبق قوانین مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان دارای شرایط و ضوابط زیر باشند:

1- تغییر و انتقال در داخل یک شهرستان برای پذیرفته شدگان در سال اول وجود ندارد و این متقاضیان می بایست در سال دوم تحصلی خود درخواست انتقالی بدهند. از این رو توجه و سنجیده انتخاب کردن سه اولویت اول مدارسانتخابی در فرم ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان اهمیت اساسی دارد. چرا که تا گذشت بازه زمانی یک ساله دانش آموز باید در مدرسه ای که پذیرفته شده است، ادامه تحصیل نماید. ممکن است تغییر مدرسه و درخواست انتقال به دلایلی همچون عدم رضایت از سطح علمی و آموزشی مدرسه فعلی باشد که برای جلوگیری از چنین اقدامی لازم است از مدتها پیش والدین دانش آموز و حتی خود دانش آموز تحقیقات و پرس و جو های لازم را برای کسب اطلاعات به منظور استخراج اطلاعات و شناخت درست و اصولی از مدارس مورد نظر خود بدست آورند.

2- موافقت با درخواست انتقالی از مدارس تیزهوشان بعد از سال اول تحصیل در صورتی امکان پذیر است که دانش آموز نخست در یکی از مدارس مورد نظر خود در شهر محل سکونت فعلی قبول شده باشد و در مرحله دوم کف نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده شهر محل سکونت مورد تقاضا را کسب کرده باشد. در صورت دارا بودن دو شرط با موافقت اداره آموزش و پرورش استان های مبدأ و مقصد می تواند انتقالی بگیرد. بنابراین برای درخواست انتقالی سه مرحله را باید طی کنید.

مراحل درخواست انتقالی مدارس تیزهوشان:

1- گذشت یک سال از پذیرش در مدرسه مبدأ  2- قبولی در مدارس انتخابی تیزهوشان شهر مبدأ

3- کسب کف نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده مدرسه مقصد

4- موافقت آموزش و پرورش کل استان های مبدأ و مقصد با درخواست انتقالی دانش آموز

این شرایط و مراحل برای دانش آموزان سال بالایی در مقاطع ششم به هفتم و نهم به دهم نیز صادق است و آنها نیز می بایست دارای همین ضوابط باشند تا بتوانند از یک شهرستان به شهرستان دیگر یا در داخل یک شهرستان انتقالی بگیرند.

نحوه درخواست انتقالی مدارس تیزهوشان:

با توجه به شرایط انتقالی که در بالا عنوان کردیم، دانش آموزانی که واجد شرایط 4 گانه باشند، می توانند بدین صورت عمل کنند که فرم درخواست انتقالی خارج از استان را از مراکز رسمی استعدادهای درخشان آموزش و پرورش استان محل سکونت دریافت کنند و بعد از کامل کردن آن و تأیید والدین دانش آموز، آن را به مرکز آموزش و پرورش استان محل سکونت فعلی تحویل دهد. این درخواست بعد از بررسی نمره قبولی و مقایسه آن با کف نمره آخرین فرد پذیرفته شده در مدرسه مورد تقاضای متقاضی جهت انتقال و تأیید شرایطی که بیان کردیم مورد موافقت قرار خواهد گرفتم. معمولاً موافقیت با درخواست انتقال از یک شهر کوچک به شهر بزرگ دیگر محدودیت های بیشتری دارد و انتقال از تهران یا شهرهای بزرگ کشور به مراکز شهرستان ها راحت تر است.

انتقالی از مدارس تیزهوشان به مدارس عادی:

ممکن است اندک دانش آموزانی با توجه به دلایل مورد نظر خود و والدینشان قصد تغییر مدرسه سمپاد خود و ادامه تحصیل در مدارس عادی داشته باشند. گاهی جو رقابتی و نیز پر استعداد و پر تلاش یک کلاس درس و نیز در سطح کلی در یک مدرسه، سبب نارضایتی و ایجاد نتیجه معکوس در روند پیشرفت علمی و تحصیلی یک دانش آموز می شود. به ویژه اینکه حضور یک استعداد برتر در کلاس درسی که هم طیف دانش آموز با توانایی های متنوع با هم تحصیل می کنند می تواند مطلوب باشد تصمیم به تغییر مدرسه از تیزهوشان به مدارس عادی با توجه به شرایط ویژه و منحصر به فرد یک دانش آموز، یک تصمیم منطقی و قابل قبول از طرف والدین خواهد بود. از این رو این والدین می توانند به راحتی فرزند خود را به مدارس عادی مورد تأیید برگردانند و آنچه که در اینجا اهمیت دارد، سیر صعودی پیشرفت تحصیلی یک دانش آموز در کنار حفظ شادابی و روحیه او است. حال هر مدرسه ای که درس بخواند.

 

 

آیدانیتو فضای هوشمند آموزش، مشاوره و برنامه ریزی درسی و تحصیلی است و هیچ ارتباطی با آموزش و پرورش و آزمون تیزهوشان ندارد. آیدانیتو صرفاً به دانش آموزان علاقه مند خدمات مشاوره درسی و برنامه ریزی تحصیلی ارائه می دهد


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۴ دیدگاه
 • user_default_pic رضا
  توسط رضا در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ reply_comment like_comment 0
  من بیشتر قصد مطرح کردن یک سوال رو دارم تا یک نظر اون اینه که برای اینکه بخوام از کرمانشاه به تهران برم ، باید آزمون بدم؟ ضمنا اینو بگم که مدرسه ام تیزهوشانه و جز نفرات برتر مدرسه ام هستم و میخوام به مدرسه علامه تهران برم. با تشکر
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۱۷ مرداد ۹۷ like_comment 0
  سلام دوست گرامی از جمله شروط این است که حداقل تراز آخرین نفر پذیرفته شده در مدرسه مورد علاقه را کسب کنید.

 • user_default_pic محمد
  توسط محمد در تاریخ ۲۵ مرداد ۹۷ reply_comment like_comment 0
  یک سوال : ایا میشه سال اول رو تو مدرسه عادی درس خونت و سال بعد بری تو مدرسه تیزهوشان مقصد؟ لطفا پاسخ دهید
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۷ like_comment 0
  سلام دوست عزیز شرط ورود به مدارس تیزهوشان قبولی در آزمون است. در سال اول باید در مدرسه تیزهوشان قبول شوید.