شرایط ازدواج

ما برای انجام هر کاری در زندگی به شرایطی نیاز داریم. وقتی می خواهیم یک ماشین بخریم یا خانه ای اجاره کنیم باید به شرایط خودمان، وسع مالی، استفاده ای که می خواهیم از ماشین بکنیم، دور یا نزدیک بودن خانه ای که قرار است اجاره کنیم به محل کارمان، ویژگی های ماشین، ویژگی های خانه، محله ای که خانه در آن قرار دارد و … توجه کنیم.

انجام هر کاری بدون علم و آگاهی تبعات زیادی دارد. حتی غذا خوردن در رستورانی که اطلاعی از کیفیت غذاهایش نداریم می تواند ما را مریض کند. پس طبیعی است که ازدواج کردن بدون توجه به شرایط لازم ازدواج با شکست مواجه می شود.

وقتی ازدواج می کنیم زندگی خودمان را کاملاً تغییر می دهیم و از زندگی مجردی که ویژگی های خاص خودش را دارد، وارد زندگی دو نفره ای می شویم که یک دنیای کاملاً جدید است. مسلماً باید برای این دنیای جدید آماده و مجهز باشیم.

در این مقاله به مهم ترین شرایط ازدواج می پردازیم.

شرایط لازم ازدواج

برای اینکه بدانیم شرایط ازدواج چیست ، در اینجا به مثال هایی اشاره می کنیم:

شناخت کافی

شناخت ناقص می تواند خطرات زیادی را بعد از ازدواج به همراه داشته باشد. کسانی که قصد ازدواج دارند باید قبل از ازدواج زمانی را به شناخت افکار، عقاید، سبک زندگی، باورهای مذهبی، علائق و سرگرمی های همدیگر اختصاص بدهند تا بعد از ازدواج دچار مشکل نشوند.

سن مناسب

ازدواج کردن در سن پایین عاقلانه نیست. دختران و پسران خیلی جوان هنوز کاملاً خودشان را نمی شناسند و نمی دانند که از زندگی چه می خواهند. آن ها احتمالاً تحصیلاتشان را به پایان نرسانده اند و امنیت اقتصادی و شغلی ندارند. تصمیم به ازدواج در سن پایین معمولاً هیجانی است چون افراد هنوز به بلوغ نرسیده اند.

امنیت اقتصادی

یکی از مهم ترین شرایط لازم ازدواج ، امنیت اقتصادی است. همسران باید حتماً قبل از ازدواج تکلیف مسائل اقتصادی را روشن کنند. آن ها باید بدانند که بعد از ازدواج قرار است نیازهای اقتصادی شان را چطور برطرف کنند. البته این نکته به این منظور نیست که آدم ها باید ارزش طرف مقابل را با وضعیت مالی اش بسنجند. آنچه اهمیت دارد این است که زن و مرد برای برطرف کردن نیازهای مادی شان برنامه ریزی داشته باشند و بعد ازدواج کنند.

مسئولیت پذیری

هیچ شکی نیست که کسی که قصد ازدواج دارد باید مسئولیت پذیر باشد. یک زندگی دو نفره تفاوت زیادی با زندگی مجردی دارد و همراه با فراز و نشیب های بسیاری است. مخصوصاً اگر زن و مرد بچه دار شوند، مسئولیت ها بیشتر و مهم تر هم می شوند. آدم هایی که تحمل سختی ها و بالا و پایین های زندگی را ندارند و به مسئولیت هایشان متعهد نمی مانند نباید ازدواج کنند.

تناسب های فرهنگی / اجتماعی / تحصیلی

اگر زن و مرد در دو فرهنگ متفاوت رشد کرده باشند، از اقشار اجتماعی مختلفی باشند و از نظر تحصیلی تناسب نداشته باشند، به سختی می توانند با هم سازگار شوند. تناسب فرهنگی و اجتماعی یکی از مهم ترین شرایط ازدواج است. چون باعث می شود همسران همدیگر را درک کنند و از دریچه یکسانی به مسائل نگاه کنند.

 

پسندیدن ظاهر

زن و مردی که قصد ازدواج دارند باید ظاهر همدیگر را بپسندند. البته این به معنای آن نیست که زیبایی ملاک ازدواج باشد. منظور این است که ظاهر کسی که قرار است یک عمر با او زندگی کنیم به دل ما بنشیند، حتی اگر او در نظر دیگران هیچ جذابیتی نداشته باشد.

این درست است که زیباترین چهره و اندام بعد از مدتی عادی می شود اما ظاهری که مورد پسندمان نباشد هرگز عادی نخواهد شد. به علاوه، علاقه به ظاهر همسر بر کیفیت رابطه جنسی تأثیر می گذارد.

استقلال

آدمی که می خواهد ازدواج کند قرار است از خانواده اش جدا شود و مسئولیت های یک زندگی دیگر را به عهده بگیرد، پس باید مستقل باشد و بتواند از پس امور زندگی بر بیاید. استقلال روانی و اقتصادی از مهم ترین شرایط ازدواج هستند.

سلامت روانی

بعضی از بیماری های روانی در صورتی که درمان نشوند، می توانند بسیار خطرناک باشند و علاوه بر خود فرد به دیگران هم آسیب برسانند. افراد باید حتماً قبل از ازدواج از سلامت روانی خودشان و همسرشان مطمئن شوند.

علاقه

عشق و علاقه برای ازدواج کافی نیست اما قطعاً لازم است. وقتی دو نفر با هم ازدواج می کنند، تصمیم گرفته اند که سال ها در کنار هم بمانند، پس لازم است که همدیگر را دوست داشته باشند.

شرایط ازدواج دختر

بلوغ فکری یکی از مهم‌ترین شرایط ازدواج دختر است. بدون شک بلوغ فکری لازمه‌ی ازدواج هر کسی است اما متأسفانه ما شاهد این هستیم که بعضی از دختران جامعه ازدواج را بیش از حد ساده می گیرند و بیشتر از اینکه یک ازدواج موفق مد نظرشان باشد، فقط به این فکر می کنند که به هر قیمتی ازدواج کنند.

افزایش آگاهی دختران در مورد ازدواج و معیارهای یک ازدواج موفق احتمال تداوم زندگی مشترک را افزایش می‌دهد.
 

برای مشاوره در زمینه معیارها و شرایط ازدواج ، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید

 

 

شرایط ازدواج مرد

معمولاً استقلال اقتصادی، امنیت شغلی و درآمد کافی در جامعه‌‌ی ما به عنوان مهم ترین شرایط ازدواج مرد شناخته می‌شوند. نمی‌توان از اهمیت مسئله معیشت در زندگی زناشویی غافل شد. اما بهتر است به این نکته توجه کنیم که در یک ازدواج موفق نباید به مرد به عنوان یک ماشین پول سازی نگاه کرد.

مرد قبل از هر چیز یک انسان است و زنان نباید از خصوصیات شخصیتی، اعتقادات و سبک زندگی شریک زندگی‌شان غافل شوند. به علاوه، تأمین هزینه‌های زندگی فقط بر عهده‌ی مرد نیست و امروزه شاهد این هستیم که زنان هم در کنار همسرشان برای امنیت اقتصادی می‌کوشند.

 

شرایط ازدواج جدید

اکثر آدم ها موقع ازدواج به همیشگی بودن زندگی مشترکشان فکر می کند و به این امید وارد زندگی مشترک می شوند که بتوانند تا زمانی که زنده‌اند در کنار همسرشان باشند. اما متأسفانه همه‌ی ازدواج ها دوام ندارند و مرگ یکی از همسران یا طلاق می تواند به پایان یک زندگی مشترک ختم شود.

ازدواج مجدد حق هر انسانی است و زندگی ادامه دارد. انچه مهم است این است که آدم ها شرایط ازدواج جدید را در نظر بگیرند و با آمادگی کامل و آگاهی وارد زندگی مشترک جدید شوند. به عنوان مثال کسی که از همسرش جدا شده باید زمانی تصمیم به ازدواج دوباره بگیرد که افکار و احساساتش دیگر درگیر همسر قبلی نباشد و از مشکلات زندگی قبلی درس گرفته باشد و آن‌ها را همراه خود به زندگی جدید وارد نکند.

مشاوره ازدواج در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است که در زمینه های مختلف خانواده، تحصیلی، مهاجرت، نظام وظیفه و…خدمات مشاوره ای ارائه می دهد.

مشاوره ازدواج هم بخشی از مشاوره خانواده در آیدانیتو است. با تماس با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو، می توانید در زمینه معیارهای انتخاب همسر، شرایط ازدواج ، ویژگی های یک ازدواج موفق، روش های شناخت شریک زندگی، مهارت های ارتباطی مورد نیاز در زندگی زناشویی و…اطلاعات کسب کنید.

 

در ادامه مطالعه مقاله «معیارهای انتخاب همسر» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای استفاده از خدمات مشاوره ازدواج، با مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.