ازدواج مجدد

ازدواج یک پیمان زناشویی است که بسته می شود تا زن و مردی با همدیگر همسفر شوند. اکثر آدم ها وقتی تصمیم به ازدواج می گیرند، به این امید وارد زندگی مشترک می شوند که تا روزی که زنده اند در کنار همسرشان باشند و همه‌ی فراز و نشیب ها را با همیاری همدیگر طی کنند.

اما واقعیت این است که گاهی اوقات همیشگی بودن یک زندگی زناشویی ممکن نیست و ممکن است به دلایلی مثل طلاق یا مرگ همسر، پیوندی گسسته شود. اگر چه طلاق یا مرگ همسر اتفاق ناگوار و گاهی هولناکی است اما زندگی ادامه دارد و ازدواج مجدد گواه این موضوع است.

ازدواج مجدد چیست؟

در پاسخ به این سوال که ازدواج مجدد چیست ، می توان گفت که ازدواج مجدد شروع یک زندگی مشترک جدید است. انسان موجودی اجتماعی است و تنهایی می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

ممکن است شکست یک زندگی مشترک یا به پایان رسیدن آن، به هر دلیلی، تا مدت ها فرد را از ازدواج بترساند یا غم از دست دادن همسر آنقدر عمیق باشد که فرد نتواند خودش را در کنار فرد دیگری تصور کند. اما تجربه نشان داده که هر بحرانی بالاخره به پایان می رسد و آدم ها به روند عادی زندگی باز می گردند. ازدواج دوباره فرصت دوباره ای است که زنان و مردان برای یک زندگی سالم به خودشان می دهند.

شرایط ازدواج مجدد

اگرچه ازدواج دوباره اگر به درستی صورت گیرد عقلانی و کاملاً قابل درک است. اما بهتر است که قبل از اقدام عملی، افراد حتماً شرایط ازدواج مجدد را در نظر بگیرند و بدون علم و آگاهی انتخاب نکنند. چون در صورت توجه نکردن به ملزومات یک زندگی مشترک جدید، ممکن است همسران با مشکلات جدیدی روبه‌رو شوند.

قبل از ازدواج مجدد ، سؤال های زیر را از خودتان بپرسید:

  • آیا من به صورت مداوم به ازدواج قبلی ام فکر می کنم؟ فکرهایی که ممکن است منفی، همراه با خشم یا غم انگیز باشند.
  • آیا من می توانم افکار و احساسات مربوط به ازدواج اولم را پشت سر بگذارم؟
  • آیا من عواملی را که موجب شکست ازدواج قبلی شدند می شناسم (این سؤال در صورتی مطرح می شود که طلاق گرفته باشید)؟
  • آیا اعتماد به نفس از دست رفته را دوباره به دست آورده ام؟
  • آیا من با تنها زندگی کردن احساس راحتی و امنیت دارم (گاهی اوقات افراد فقط به این دلیل وارد رابطه‌ی جدید می شوند که از تنهایی می ترسند)؟
  • آیا من آماده متعهد شدن به یک همسر و خانواده جدید هستم؟
  • آیا احساسات ناشی از زندگی مشترک قبلی ممکن است بر رابطه‌ی جدیدم تأثیر بگذارند؟

ازدواج مجدد می تواند مشکلات و احساسات حل نشده را از ازدواج قبلی به ازدواج بعدی منتقل کند. آن چه اهمیت دارد این است که احساسات جریحه دار شده را با خودتان به زندگی جدید وارد نکنید.

برای مشاوره در زمینه شرایط انواع ازدواج، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

ازدواج مجدد زن

آمارهای کشور ما نشان می دهند که 90 درصد زنان بعد از فوت همسر یا طلاق، دوباره ازدواج نمی کنند و امکان ازدواج مجدد مرد 9 برابر بیشتر از ازدواج مجدد زن است.

متأسفانه این مشکل ناشی از فرهنگ اشتباه و نگاه اشتباهی است که جامعه به زن مطلقه دارد. البته این نگاه منفی نسبت به گذشته کمتر شده و ما این روزها شاهد ازدواج مجدد زنان مطلقه ای هستیم که حتی ممکن است فرزند داشته باشند.

نگاه منفی به ازدواج مجدد زن هیچ مبنای شرعی یا علمی ای ندارد و تنها فرهنگ غلطی است که باید تغییر کند.

ازدواج مجدد مرد

مردانی که همسرشان فوت می کند یا طلاق می گیرند نسبت به زنانی که در موقعیت مشابهی قرار دارند، زودتر و راحت تر ازدواج می کنند. علاوه بر ریشه های فرهنگی این موضوع که ازدواج مجدد مرد را حق او می داند، می توان تفاوت های روانی و شخصیتی زن و مرد را هم علت این موضوع دانست.

پژوهش های روان شناختی نشان می دهند که زنان بعد از جدایی می توانند از خودشان مراقبت کنند و به مسیر عادی زندگی برگردند اما مردها به کسی احتیاج دارند تا در فرایند روزها و سال های بعد از طلاق یا فوت همسر همراهی شان کند.

مخصوصاً از آن جایی که انجام کارهای خانه مثل آشپزی و خانه داری در اکثر نقاط دنیا همچنان وظیفه زن است و زنان حکم پرستار مردان را دارند، عدم حضور زن در خانه، می تواند مردان زیادی را بترساند. اما زنان، مخصوصاً در حالتی که شاغل باشند، بعد از طلاق یا فوت همسر زمانی را به درمان یا سوگ عاطفی اختصاص می دهند و بعد به رابطه جدید فکر می کنند.

ازدواج مجدد حق همه زنان و مردان است. آنچه اهمیت دارد این است که افراد در ازدواج مجدد با آگاهی بیشتری عمل کنند، از اشتباهات گذشته درس بگیرند و ازدواج قبلی خودشان را وارد زندگی زناشویی جدید نکنند.

مشاوره ازدواج در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. مشاوران خانواده حرفه ای و باتجربه آیدانیتو در این فضا به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند.

ازدواج یکی از مهم ترین مباحث خانواده است و بهتر است که قبل از آغاز زندگی مشترک به شرایط لازم برای تشکیل خانواده و ملزومات زندگی مشترک، مخصوصاً ازدواج مجدد توجه کنید و بی گدار به آب نزنید.

در ادامه مطالعه مقاله ازدواج دوم را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط و نکات ازدواج مجدد، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.