شاد زیستن

«شادی معنا و هدف زندگی است: مقصود اصلی و معنای وجود انسان.»

ارسطو، فیلسوف سرشناس یونانی، 2000 سال پیش این طور شادی را توصیف کرد. و هنوز این توصیف قابل درک است. هدف حقیقی زندگی چیست؟ اگر شاد زیستن نیستف پس چیست؟

شاید بتوان گفت اکثر آدم ها به دنبال شاد زیستن هستند اما بسیاری نمی توانند به سادگی آن را پیدا کنند. خیلی از ما گفت و گوهای درونی ای از این دست داریم: «روزی که آن خانه لوکس و آن ماشین فوق العاده را بخرم، خوشحال خواهم بود.» اما در واقع شادی همین جا و در همین لحظه در کنار ما حضور دارد.

یک خانه بزرگ یا یک ماشین جدید واقعاً ما را شادتر نمی کند. بلکه شادی های ساده زندگی، خوشحالی حقیقی را به زندگی ما وارد می کنند.

در این مقاله تلاش کرده ایم به نکاتی برای شادزیستن و دست یابی به خوشحالی و آرامش بیشتر در زندگی بپردازیم:

کاری را انجام دهید که عاشقش هستید

عاشق چه کاری هستید؟ زندگی شما با انجام چه کاری معنا پیدا می کند؟ فوتبال بازی کردن؟ شعر گفتن؟ تدریس به کودکان؟ زمانی را به انجام این کار اختصاص بدهید. وقتی مشغول انجام کار مورد علاقه تان بشوید حس خواهید کرد که زندگی تان سرشار از شوق و لذت است.

به دیگران کمک کنید

گاهی اوقات بعد از این که به اهداف شخصی دست پیدا می کنیم، همچنان از درون خالی هستیم چون حس می کنیم هنوز در زندگی کسی را یاری نکرده ایم.

وقتی داوطلبانه به کسی کمک می کنیم، حس خیلی خوبی داریم. در واقع تأثیری که می گذاریم به ما احساس رضایت و شادی می دهد.

سپاس گزار باشید

وقتی به همه چیزهایی که می توانید برای آن شکرگزار باشید فکر کنید، می فهمید که همین حالا چقدر خوشبخت هستید. اگر در زندگی بابت چیزهایی که دارید سپاس گزار باشید، به آدم شادتری تبدیل می شوید.

با دیگران سهیم شوید

وقتی ما افکار، زمان و توامندی هایمان را با دیگران سهیم می شویم احساس بهتری داریم. زندگی بدون تقسیم شادی ها به ما احساس تنهایی می دهد.

وقتی خوبی ها را با دیگران سهیم می شوید، دیگران احساس فوق العاده ای به شما پیدا می کنند و به شما کمک می کنند که احساس مفید بودن کنید و از زندگی لذت ببرید.

بیشتر لبخند بزنید

لبخند زدن را تمرین کنید و ببینید که چطور بر درون شما اثر می گذارد. شما همیشه می توانید به دیگران لبخند بزنید. لبخند زدن شما را خوشحال تر می کند، حتی اگر خودتان را وادار به این کار کنید.

ورزش کنید

آخرین باری که به باشگاه رفتید یا ورزش کردید چه زمانی بود؟ ورزش استرس را کاهش می دهد و باعث آزاد شدن اندورفین می شود. با ورزش کردن می توانید حس بهتری داشته باشید.

غذاهای سالم بخورید

وقتی از سلامتی برخوردار نباشید، شادزیستن سخت می شود. اما وقتی از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید، از نظر جسمی و روانی حس بهتری دارید و از احساس گناه ناشی از خوردن غذاهای ناسالم و فست فود رها می شوید.

با عزیزانتان وقت بگذرانید

هیچ جایگزینی برای معاشرت با کسانی که دوستشان داریم وجود ندارد. ما موجوداتی اجتماعی هستیم، حتی اگر درون گرا یا علاقه مند به تنهایی باشیم.

آدم ها عاشق وقت گذرانی با دوستان، اعضای خانواده و برقراری مکالمات درست، صمیمیت و خندیدن در کنار هم هستند.

از افکار منفی اجتناب کنید

حتماً می دانید که افکار منفی انرژی تان را می گیرند. خوب چطور این افکار را متوقف می کنید؟

نسبت به افکار منفی تان آگاه تر بشوید و آن ها را با افکار مثبت جایگزین کنید. زمان کمتری را به آدم های منفی اختصاص بدهید و بیشتر با آدم های مثبت نگر معاشرت کنید.

ببخشید

کینه ورزی بیشتر از هر کسی به خودتان صدمه می زند. به خودتان بگویید: «چه می شود اگر از گذشته خلاص شوم؟» و حسی را که موقع رهایی از خشم و کینه دارید درک کنید. برای شاد زیستن به جای گذشته بر آینده روشن تمرکز کنید تا حس بهتری داشته باشید.

در طبیعت قدم بزنید

وقت گذراندن در طبیعت می تواند بسیار لذت بخش باشد و به شما حس تازگی بدهد، مخصوصاً اگر در یک کلان شهر زندگی کنید. به طبیعت بروید، نفس عمیق بکشید و زیبایی های دنیای طبیعی را ستایش کنید.

خودتان باشید

استیوجابز می گوید: «زمان شما محدود است، پس وقتتان را برای زندگی کردن، به شیوه دیگران، تلف نکنید.»

آن چه هستید را بپذیرید. فقط خودتان باشید تا ببینید که چقدر همه چیز متفاوت می شود.

در ادامه مطالعه مقاله «خانواده شاد» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاع از بهترین تکنیک ها برای ارتقای کیفیت زندگی و شاد زیستن با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.