شادی

شادی چیست ؟ آیا ما باید همیشه شاد و خوشحال باشیم؟ آیا پول بیشتر ما را شاد می کند؟ آیا انجام کاری خاص یا قرار گرفتن در مکانی خاص ما را شاد می کند؟ شادی واقعی چیست؟
این ها سؤال هایی هستند که فیلسوف ها، پژوهشگران دینی، روانشناس ها، جامعه شناس ها و حتی اقتصاد دان ها در طول تاریخ بارها مطرح کرده اند.
در این مقاله تلاش کرده ایم که به مفهوم شادی و خوشحالی و عوامل تأثیر گذار بر آن بپردازیم:

می خواهید انسان شادی باشید؟ تصمیم جدی گرفته اید که احساس رضایت و خوشحالی را در زندگی تان افزایش دهید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

شادی واقعی

شادی یک انتخاب است. شما می توانید انتخاب کنید که شاد باشید. زندگی بدون استرس و بحران ممکن نیست اما این شما هستید که باید تصمیم بگیرید استرس ها بر احوالتان اثر بگذارد یا نه. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که همیشه راضی بودن، معنی شادی نیست و اکثر آدم های شاد دوره هایی از غم را تجربه می کنند.
 سطح شادی می تواند در واکنش به رویدادهای مختلف زندگی تغییر کند اما اغلب اوقات به همان سطح همیشگی بر می گردد. در واقع وقتی اتفاق ناراحت کننده ای می افتد، شادی کاهش پیدا می کند و بعد از مدت معقولی مثل سابق می شود.
این سطح در آدم های مختلف متفاوت است. در بعضی بسیار بالا است و به همین دلیل اکثر اوقات شاد هستند و در بعضی این سطح پایین است و معمولاً غمگین اند. بیشتر مردم جایی در میانه قرار دارند و دوره هایی از شادی و غم را در زندگی تجربه می کنند.

 

راهکارهای افزایش شادی

خوشبختانه با استفاده از راهکارهایی می توان میزان شادی را در زندگی افزایش دارد. در ادامه به تعدادی از این راهکارها می پردازیم:

ببخشید

یکی از عواملی که جلوی شادی را می گیرد نگهداری از نفرت ها و دلگیری های درونی است. پس اگر می خواهید آدم شادی باشید، بخشش را آغاز کنید. تلاش کنید آدم هایی را که شما را آزرده اند ببخشید. بعد از بخشش احساس رهایی می کنید و شادتر خواهید شد.

بر افکار و احساسات منفی غلبه کنید

مثبت اندیشی یکی از تأثیرگذارترین راهکارها برای افزایش شادی است. آدم هایی که سرشار از افکار منفی هستند نمی توانند دیدگاه امید بخشی به زندگی داشته باشند. در نتیجه اغلب اوقات غمگین و نا امیدند. تلاش کنید افکار و احساسات منفی را از خودتان دور کنید و جهان پیرامونتان را زیبا و مثبت ببینید.

به یاد داشته باشید که پول شادی آفرین نیست

نتایج تحقیقات نشان می دهند که وقتی انسانی فقیر نباشد و از یک امنیت مالی نسبی برخوردار باشد، پول بیشتر، سطح شادی اش را چندان افزایش نمی دهد. پول به اندازه کافی، برای حفظ سلامت روانی مهم است اما افزایش پول، سطح شادی را بالا نمی برد.

روابط دوستانه را فراموش نکنید

دوستی با آدم هایی که به ما اهمیت می دهند و دوستمان دارند به ما امید و انگیزه می دهد. نتایج یک پژوهش در استرالیا نشان می دهد که افراد بالای 70 سالی که دوستی های صمیمانه و عمیقی دارند، بیشتر عمر می کنند. تنهایی و انزوا برای سلامت روانی بسیار مضر هستند و سطح شادی را شدیداً کاهش می دهند.

مشاوره رشد و توسعه فردی در آیدانیتو

رشد و توسعه فردی به معنای مجموعه ای از فعالیت ها و مهارت آموزی هایی است که توانمندی ما در در زمینه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی افزایش می دهد و موجب می شود که عملکرد بهتر و موفقیت آمیزتری داشته باشیم. از سویی دیگر ما انسان ها برای اینکه در زندگی موفق تر و راضی تر باشیم، باید به سلامت روانی و مهارت های ارتباطی مان هم اهمیت دهیم.

شادی یکی از وضعیت های روانی ای است که آرامش ما را افزایش می دهد و در ادامه موجب می شود که در روابط عاطفی و خانوادگی ، موقعیت های تحصیلی و شغلی و… بهتر عمل کنیم.

آیدانیتو یک مرکز مشاوره و آموزش هوشمند است. مشاوران متخصص و باتجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که در زمینه های مختلفی مثل خانواده، تحصیلی، شغلی، اختلالات روانی، مشکلات فردی، رشد و توسعه فردی، کسب و کار، مهاجرت، حقوقی، نظام وظیفه و…به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.

شادی یکی از ملزومات رشد و توسعه فردی است و آدم هایی که در مسیر درست رشد و توسعه فردی قرار می گیرند، معمولاً شادتر از دیگرانند. اگر شما هم تصمیم جدی گرفته اید که انسان شادی باشید، می توانید در تماس با آیدانیتو و با استفاده از خدمات مشاوره رشد و توسعه فردی، راهکارهای افزایش شادی را فرا بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی

 

در ادامه مطالعه مقاله خانواده شاد را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه شادی ، می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.