روانشناسی ازدواج

همان طور که همه می دانیم ازدواج و تشکیل خانواده از جمله مهم ترین وقایع و رخ دادهایی است که در طول زندگی هر فردی رخ می دهد. در صورتی که ازدواج مناسب و به موقع انجام پذیرد می تواند نقش مؤثری در تأمین سلامت روانی و جسمانی فرد داشته باشد علاوه بر این، ازدواج از جمله عوامل حمایت کننده در مقابل آسیب های اجتماعی و فردی محسوب می شود و شادابی و سلامت خانواده هم به میزان زیادی وابسته به سلامت ازدواج است. به دلیل اهمیت زیاد ازدواج در طول دهه های اخیر توجه شمار زیادی از متخصصان بالینی، خانواده و پژوهشگران به مسائلی همچون رضایت زوجین و تأثیر آن در سلامت خانواده و کیفیت روابط بین زن و شوهر جلب شده است. در مجموع می توان گفت که عوامل ارتقاء دهنده شرایط کیفی ازدواج و بررسی عوامل مؤثر بر ازدواج مباحث مطرح شده در ” روانشناسی ازدواج ” را تشکیل می دهند که مباحث و موضوعاتی همچون نقش عوامل شخصیتی، روانی، فرهنگی و مادی را بررضایت از ازدواج و تصمیم گیری ازدواج را شامل می شوند. در مقاله زیر سعی در ذکر نکات و توضیحات ضروری در رابطه با روانشناسی ازدواج ، را برای شما داریم. پس با ما همراه باشید تا آشنایی کافی را در ارتباط با  مشاوره خانواده و روانشناسی ازدواج به دست آورید.

گریزی به تاریخچه روانشناسی ازدواج

ازدواج به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای مرحله انتقال فرد به دوران بزرگسالی مقوله ای بسیار مهم و پیچیده محسوب می شود. آغاز مطالعه دقیق و علمی در این رابطه به سال های خیلی دور یعنی سال 1930 میلادی باز می گردد. البته در سال 1950 تغییرات و تحولاتی عمیق در پژوهش های مربوط به ازدواج انجام پذیرفت. شاید جالب باشد اگر بدانید که نخستین تحقیق انتشار یافته در رابطه با روانشناسی ازدواج اثر ترمن و همکاران وی بود که در تلاش برای پاسخ دادن به این سؤال مهم بودند که چه تفاوت هایی می تواند ازدواج موفق و ناموفق وجود داشته باشد.

بهترین کتب روانشناسی ازدواج

شمار زیادی از مردان و زنان همواره در جستجوی راهی برای بهبود روابط خود در طول زندگی مشترک با همسرشان هستند. در این رابطه مطالعه انواع کتب در زمینه روانشناسی ازدواج می تواند خانواده ها را در زمینه روابط زناشویی پایدار و ازدواج موفق یاری دهد. مطالعه کتبی در این زمینه می تواند به هر چه صمیمی تر کردن روابط شما با همسرتان و تبدیل خانه به محیطی گرم کمک مؤثری کند. کتاب هایی همچون بهشت خانواده، محرمانه با همسران و کتاب زندگی به علاوه خوشبختی سه کتاب روانشناسی ازدواج هستند که توسط نویسندگان داخلی به نگارش در آمده اند. اما در میان کتب مناسب خارجی که توسط نویسندگان خارجی به رشته تألیف در آمده اند می توان از کتاب روانشناسی ازدواج به نام های چرا با تو ازدواج کردم، عشق و شور زندگی و کتاب آموزش مهارت های ارتباط زناشویی یاد کرد. اما در میان فردی به نام باربارادی آنجلس از جمله روانشناسان به نام و مشهوری است که موفق به چاپ کتب بسیاری در زمینه موضوعات مربوط به روانشناسی ازدواج شده است و مطالعه کتاب های نوشته شده است توسط وی خالی از لطف نیست.

قصد ازدواج دارید اما سردرگم اید؟ مطمئن نیستید که انتخاب درستی کرده اید؟ می خواهید نامزدتان را بیشتر و بهتر بشناسید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

معیارهای ازدواج موفق از دیدگاه روانشناسی

در این بخش از مقاله حاضر با توجه به اهمیت بحث ازدواج و از دیدگاه روانشناسی ملاک ها و معیارهای ازدواج موفق را خدمتتان عنوان می کنیم. در مبحث روانشناسی ازدواج موفق ملاک ها و معیارهای بسیاری برای داشتن ازدواجی مناسب و بی عیب و نقص برای زوجین در نظر گرفته شده است. درمیان این ملاک ها می توان از موارد زیر نام برد.

خودخواه نبودن زوجین

علی رغم این که بر طبق نظرسنجی های انجام شده اکثر ازدواج ها به علت ناسازگاری، خیانت و عدم تعهد از بین می روند ولی دلیل اصلی و مهم شکست در ازدواج ها خودخواهی زن و شوهر است. یک شخص خودخواه در رابطه با هر موضوعی تنها به سود شخصی خود توجه می کند و هرگز همسر خوب بودن را یاد نمی گیرد.

اعتماد و صداقت

اعتماد و صداقت از اصلی ترین و اساسی ترین پایه های ارتباطات محسوب می شوند اما یادتان باشد که برای ساخت آن باید سخت کوشش کنید. اعتماد بعد از گذشت مدت ها شکل می گیرد. به این صورت که شما ثابت می کنید که به هر چیزی که می گویید متعهد هستید. هر زمانی که حس کردید که شک و تردیدی به دل همسرتان راه پیدا کرده است. به جای ایراد گرفتن از رفتار وی به او حق بدهید و تلاش خود را برای اعتماد سازی بیشتر مضاعف کنید.

بخشش و صبر

همه می دانیم که هیچ انسانی به صورت مطلق کامل نیست. بخشش و صبر همواره از جمله معیارهای مهم و اصلی در ازدواج موفق به حساب می آیند. شریک های خوب زندگی همواره صبر بالایی دارند آن ها علاوه بر مرتکب نشدن اشتباهات گذشته ضعف های خود و شریک زندگیشان را قبول می کنند. این افراد اشتباهات را به کمک یکدیگر رفع می کنند و هرگز به دنبال انتقال و یا اصلاح نیستند.

سایت روانشناسی ازدواج آیدانیتو

علاوه بر مطالعه کتب مربوط به روانشناسی تشکیل خانواده و ازدواج کمک گرفتن و مراجعه به یک سایت روانشناسی ازدواج می تواند به میزان زیادی به شما به عنوان یک فرد در شرف ازدواج و تشکیل خانواده کمک کند. سایت آیدانیتو به عنوان یک سایت روانشناسی ازدواج می تواند منبع مناسبی برای شما در این زمینه باشد.

مشاوره حضوری و تلفنی ازدواج در آیدانیتو

همان گونه که همه می دانیم هدف اساسی از ازدواج و زوج دستیابی به تکامل و آرامش است این آرامش و تکامل فقط به وسیله شناخت دو طرف از یکدیگر انجام می پذیرد. در حقیقت به همین علت است که می توان ازدواج را یکی از حساس ترین و مهم ترین تصمیم های زندگی هر شخصی دانست. زیرا که زوجین با علایق، فرهنگ و افکار کاملاً متفاوتی از یکدیگر رشد کرده اند و هر کدام از این خصوصیات و ویژگی ها می تواند در صورت عدم شناخت کافی آن ها از یکدیگر برایشان مشکلات اساسی و مهمی را ایجاد نماید. در نتیجه کسب مهارت های زندگی و شناخت افراد از یکدیگر می تواند برای دو طرف بسیار حیاتی و مهم باشد. حالا این سؤال مطرح می شود که چگونه می توان طرف مقابل را شناخت؟ باید عرض کنیم که بهترین راه کسب آگاهی و شناخت نسبت به ویژگی ها و خصوصیات شخصیتی افراد داشتن مشاوره حضوری و یا تلفنی پیش از ازدواج است. اما این مشاوره ازدواج لزوماً باید به وسیله افرادی کاردان و صاحب نظر همچون روانشاسان و مشاوران صورت بگیرد. از این رو مجموعه آیدانیتو این امکان را برای شما ایجاد کرده است تا به وسیله مشاوره حضوری و یا تلفنی از تجارب و نظرات کارشناسان مجرب و حرفه ای ما بهره ببرید. در مشاوره حضوری آیدانیتو با گرفتن تست های مرتبط با ازدواج از شما سعی در کمک به شما برای داشتن ازدواجی هر چه موفق تر و بهتر می شود.

چرا مشاوره تلفنی با آیدانیتو ؟

اگر به دنبال بهترین مشاوره خانواده در تهران و دیگر شهرست می گردید، مجموعه آیدانیتو علاوه بر مشاوره خانواده و ازدواج حضوری امکان مشاوره تلفنی را نیز برای شما فراهم کرده است. اما این مشاوره تلفنی با مزایای بسیاری می تواند برای شما همراه است در میان این مزایا می توان از پاسخگو بودن به شما در شرایط بحرانی که امکان دسترسی شما به مشاوره حضوری نیست، مقرون به صرفه تر بودن و همین طور عدم افشای اطلاعات شخصی فرد مورد مشاوره اشاره کرد.
در این مقاله به بحث در رابطه با روانشناسی ازدواج برای شما پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مشاوره قبل از ازدواج را به شما پیشنهاد می کنیم.
آیا قصد ازدواج دارید؟ مطمئن نیستید که نامزد شما فرد مناسبی برای شروع یک زندگی مشترک باشد؟ می خواهید خودتان و وی را بیشتر بشناسید؟ می خواهید با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید؟ شک دارید؟ به مشاوره نیاز دارید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.