مشاوره ازدواج

اگر بخواهیم خیلی ساده و مفید و مختصر در مورد مشاوره صحبت کنیم، می‌توانیم بگوییم که مشاوره ازدواج فرایندی است که با سپری کردن آن می‌توان از بسیاری از مشکلات و تعارضات آینده جلوگیری کرد.

ممکن است بعضی از افراد فکر کنند حالا که تصمیم به آغاز زندگی مشترک گرفته‌اند، یعنی فرد مقابلشان را به خوبی می‌شناسند و نیازی به مشاوره گرفتن از یک شخص سوم ندارند. اما واقعیت این است که در بسیاری از مواقع یک فرد سوم، به شرط متخصص بودن، چیز‌هایی را می‌بیند که ما به علت بی‌توجهی، بی‌تجربگی یا غرق شدن در عشق و احساسات ندیده‌ایم.

 

کارشناسان بسیاری توصیه می‌کنند که زوج‌ها حتماً قبل از ازدواج به مشاور با تجربه‌ای مراجعه کنند. متأسفانه این روزها آمار طلاق در کشور ما از همیشه بیشتر است و یکی از دلایلی که مشاوره قبل از ازدواج به کسانی که قصد آغاز یک زندگی مشترک را دارند، توصیه می‌شود، همین مسأله است.

مشاوره قبل از ازدواج کاملاً تخصصی و در همه جای دنیا فراگیر است. هر چقدر هم دو نفر همدیگر را بشناسند، معمولاً وقتی قصد ازدواج دارند، تلاش می‌کنند تا بهترین تصویر را از خودشان نشان دهند و اگر یک مشاور بتواند خودً واقعی مراجعه کنندگان را ببیند، با تشخیص اینکه آیا آن‌ها برای زندگی کردن در کنار هم مناسب هستند یا نه، مفیدترین مشاوره پیش از ازدواج را به زوج مورد نظر خواهد داد.
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که احتمال طلاق در زوج‌هایی که قبل از ازدواج در جلسات مشاوره شرکت می‌کنند پایین‌تر است.

فرایند مشاوره ازدواج

افراد در جلسات مشاوره قبل از ازادواج به خودشناسی بیشتری می‌رسند و می‌فهمند که آیا برای آغاز یک زندگی مشترک آمادگی دارند یا نه. آن‌ها همچنین با درک بیشتر معیارهای ازدواج و بررسی وجود یا عدم وجود این معیارها در طرف مقابل می‌توانند احتمال موفقیت یا عدم موفقیت زندگی مشترکشان را حدس بزنند.

اکثر متخصصان و پژوهشگران حوزه‌ی خانواده اعتقاد دارند آدم‌هایی که قصد ازدواج دارند، باید در ویژگی‌های اصلی مثل ظاهر، فرهنگ خانوادگی، طبقه‌ی اجتماعی و اقتصادی، باورها و اعتقادات و … تناسب و تشابه داشته باشند.

در واقع این‌ها معیارهای اصلی ازدواج هستند که باید حتماً قبل از ازدواج به آن‌ها توجه کافی کرد. بعضی از دختران و پسران جوان فکر می‌کنند همین که همدیگر را دوست دارند، کافی است و سلامت رابطه‌شان تضمین می شوند. اما آمار طلاق گویای چیز دیگری است. مشاور با استفاده از آزمون‌هایی مثل آزمون‌های شخصیت و خودشناسی، جلسات فردی، جلسات دو نفره، مصاحبه و آگاهی بخشی در مورد ویژگی‌های زندگی مشترک به زوج‌ها کمک می‌کنند تا در طول جلسات مشاوره درک کنند که چقدر برای ازدواج و مسئولیت‌هایش مثل تعهد، مسائل مالی، فرزندپروری و … آماده هستند و چقدر با هم تفاهم دارند.

این گفت‌وگوها و سؤالات، زنان و مردانی را که قصد ازدواج دارند با موضوعاتی مواجه می‌کنند که شاید قبلاً هرگز درباره‌ی آن ها فکر نکرده باشند. به نوعی در مشاوره ازدواج پنجره‌ای جدید به روی زوج‌ها باز می‌شود و آگاهی‌شان در زمینه‌های مختلف افزایش پیدا می‌کند.

مشاوره تلفنی ازدواج

امروزه مشاوره تلفنی بیشتر از همیشه محبوب و فراگیر است. با توجه به افزایش مسئولیت‌‌ها، مشغولیت‌های زندگی شهری، کمبود وقت و…آدم‌های زیادی برای مشورت گرفتن، آگاهی، یادگیری و استفاده از دیدگاه‌های متخصصان حوزه‌ی روانشناسی و مشاوره از مشاوره تلفنی استفاده می کنند.

مشاوره ازدواج یکی از خدمات مشاوره تلفنی و بسیار سودمند است. افرادی که در موقعیتی قرار گرفته‌اند که نیاز به مشاوره‌ی سریع دارند، در شهرها و روستاهایی زندگی می‌کنند که خالی از خدمات مشاوره‌ای است، گفت‌وگوی رو در رو برایشان آسان نیست یا وقت ندارند که به مشاور مراجع کنند، می‌توانند از مشاوره ازدواج تلفنی استفاده کنند و با کمک یک مشاور خانواده یا ازدواج تصمیم درستی بگیرند.

برای مشاوره در زمینه ازدواج و تشکیل خانواده، می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

مشاوره تلفنی ازدواج در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره تلفنی است. مشاوران متخصص ما در این فضا در حوزه های مختلف به مخاطبان خدمات مشاوره ای ارائه می دهند. ازدواج یکی از مهم ترین مباحث در مشاوره خانواده است. چنانچه قصد ازدواج دارید و به این درک رسیده اید که باید با آگاهی زیادی وارد زندگی مشترک شوید، برای اطلاع از معیارهای ازدواج، سوالات قبل از ازدواج و ویژگی های یک ازدواج سالم و موفق، با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه مطالعه‌ی مقاله‌ی «سوالات قبل از ازدواج» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره ازدواج و مراحل آن، می توانید با مشاوران باتجربه و حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.