رابطه پدر و دختر

پدرها نقش کلیدی در رشد روانشناختی دخترانشان ایفا می کنند و این نقش از همان لحظه ای که فرزند دختر به دنیا می آید آغاز می شود. یک رابطه سالم میان پدر و دختر و یک رابطه نا سالم میان این دو عضو خانواده، تفاوت های عمیقی با همدیگر دارند و این تفاوت ها خودشان را در ویژگی های روانشناختی دختر نشان می دهند.
عدم حضور عاطفی یا فیزیکی پدر تأثیراتی شدیداً منفی بر دختر می گذارد. وقتی پدر حضور دارد و به دختر عشق می ورزد، عزت نفس دختر افزایش قابل توجهی پیدا می کند و به توانمندی های خودش اعتقاد پیدا می کند. سلامت رابطه پدر و دختر یک شرایط اساسی برای تقویت عزت نفس دختر است.

تأثیر رابطه پدر و دختر بر رضایت از تصویر بدنی

تصویری که ما انسان ها از بدنمان داریم، آن شکلی است که از جسم مان در ذهن می بینیم و گاهی اوقات هیچ ارتباطی با آنچه دیگران در ما می بینند ندارد. پدرانی که عشق شان به همسر و دخترشان بی قید و شرط است باعث می شوند که دختر تصویر ذهنی مثبتی از ظاهرش داشته باشد و این تصویر در طول زندگی همراهش بماند.
پدرانی که همسر یا فرزند دخترشان را بابت ظاهرش مورد انتقاد قرار می دهند، بر ذهنیات دختر در مورد ویژگی های فیزیکی اش تأثیر منفی می گذارند و این حتی ممکن است باعث شود که دختر از سن پایین به اختلالات خوردن مبتلا شود.

تأثیر رابطه پدر و دختر بر عملکرد تحصیلی

نتایج پژوهش ها نشان می دهند که رابطه پدر و دختر نه تنها بر عزت نفس، تصویر بدنی، روابط و ویژگی های رفتاری دختر تأثیر می گذارد بلکه حتی عملکرد تحصیلی او را مثبت یا منفی می کند.
معمولاً دخترانی که رابطه خوب و سالمی با پدرشان دارند در مدرسه و امتحانات نتیجه بهتری می گیرند.

 

تأثیر رابطه پدر و دختر بر رفتارهای دختر

قبلاً علم روانشناسی توجه ویژه ای به رابطه میان مادر و کودکان داشت اما پژوهش های اخیر نشان می دهند که تأثیر پدر بر رفتار فرزندان حتی گاهی عمیق تر از تأثیر مادر است. پدرانی که عشق شان را به دخترشان نشان می دهند و او را همان گونه که هست می پذیرند، به دختر کمک می کنند تا دید مثبتی به خودش داشته باشد.
از سویی دیگر پدران بی توجه این قابلیت را دارند که موجب افسردگی، اعتیاد یا مشکلات روانشناختی در دخترشان بشوند.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ویژگی های بهترین و سالم ترین نوع رابطه پدر و دختر ، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

تأثیر رابطه پدر و دختر بر روابط اجتماعی

بعضی پدران دوستی، صمیمیت و تعامل با فرزند پسر را طبیعی تر از رابطه با دخترشان تصور می کنند. اما واقعیت این است که کیفیت رابطه پدر  و دختر تأثیرات دراز مدتی بر تعاملات اجتماعی دختر با دیگران دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که دخترانی که به صورت منظم با پدرشان تعامل می کنند و رابطه مثبتی با او دارند در زندگی اجتماعی هم روابط سالم تر و مناسب تری دارند.

تأثیر رابطه پدر و دختر بر رابطه عاطفی

دختران از سن خیلی کم شاهد نوع رفتار پدرشان با زنان هستند. مخصوصاً رفتار پدر با مادرشان. پدرانی که به صورت کلامی یا غیر کلامی همسرشان را مورد آزار قرار می دهند، به او بی توجهی می کنند یا رفتار توهین آمیزی با مادر فرزندشان دارند، پیام خطرناکی را به فرزند دختر منتقل می کنند.
اکثر دخترانی که در دوران بزرگسالی وارد روابط عاطفی ناسالمی می شوند، در کودکی شاهد عشق و احترام میان پدر و مادرشان نبوده اند و معمولاً رابطه خودشان هم با پدرشان ناسالم یا همراه با خشونت بوده.

مشاوره فرزندپروری در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران آیدانیتو با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان در زمینه های مختلفی مثل خانواده، ازدواج، طلاق، خیانت، اختلالات روانی، رشد و توسعه فردی، ترک اعتیاد، فرزندآوری و فرزندپروری، مشکلات کودکان و نوجوانان، مسائل جوانان، مشکلات سالمندان، موضوعات تحصیلی و شغلی، حقوقی، مهاجرت، کسب و کار و…به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهند

فرزندپروری یکی از مهم ترین مباحث موضوعات مشاوره خانواده است. نوع رابطه پدر با دختر ارتباط زیادی با سبک های فرزندپروری دارد. پدری که در مورد بهترین و سالم ترین روش های فرزندپروری آگاه باشد، می تواند رابطه سالمی با دخترش برقرار کند.

چنانچه تربیت و پرورش دخترتان برایتان مهم است، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

چرا مشاوره تلفنی؟

استقبال از مشاوره های غیرحضوری هر روز بیشتر و فراگیرتر می شود و حتی ممکن است یک روز جای مشاوره حضوری را بگیرد. شاید این سؤال برای هر کدام از ما پیش بیاید که چرا مردم مشاوره تلفنی را ترجیح می دهند.

در پاسخ به این سؤال باید گفت که مشاوره تلفنی مزایای زیادی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن
  • پاسخ گویی در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کمتر
  • عدم افشای اطلاعات و هویت شخصی
در این مقاله به موضوع رابطه پدر با دختر پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله رابطه مادر و پسر را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه تأثیرات رابطه پدر و دختر ، می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.