دکتر روانشناس

در تعریف روانشناسی می توانیم آن را مطالعه علمی ذهن و رفتار بدانیم. روانشناسی یک رشته چند بعدی و شامل گرایش های مختلفی است. گرایش هایی که حوزه های مختلف رشد، سلامت، رفتارهای اجتماعی، اختلالات روانی و فعالیت های ذهنی را بررسی و تحلیل می کنند.

روانشناسی علم بسیار جدیدی است و بیشترین پیشرفت های آن در طول 150 سال اتفاق افتاده اند. اما ریشه های آن را می توان در یونان باستان و 500-400 سال قبل از میلاد مسیح پیدا کرد. زمانی که فیلسوف های بزرگی مثل سقراط و افلاطون، ذهن انسان را به چالش می کشیدند.

 اعتماد به روانشناسی هر روز بیشتر از قبل می شود و پیشرفت روز افزون این علم، موجب ورود آن به زندگی فردی و اجتماعی ما شده. حالا دیگر مثل گذشته فکر نمی کنیم که فقط بیماری های جنسی سلامت ما را به خطر می اندازند و چالش ها و بحران های روانی را هم جدی می گیریم.

در دنیای امروزه تعامل با یک دکتر روانشناس و ارتباطی مداوم با یک دکتر روانشناس خوب ، با تجربه، متخصص و حرفه ای، دغدغه آدم های زیادی است. آدم هایی که می دانند اگر به محض مواجهه با یک معضل روانی، با استفاده از روش های علمی با آن مقابله نکنند، در دراز مدت بر کیفیت زندگی فردی و اجتماعی شان تأثیر منفی می گذارد.

ویژگی های یک دکتر روانشناس خوب

کسانی که تعامل با روانشناس یا مشاور، در زندگی شان یک مسئله جدی است باید از ویژگی های لازم برای یک دکتر روانشناس و خصوصیات یک دکتر روانشناس خوب مطلع باشند، تا انتخاب درستی داشته باشند و در فرایند استفاده از خدمات روانشناختی، به جای رشد و بهبود آسیب نبینند.

شما نباید همه ی مشکلات را به تنهایی حل کنید! شما نیاز به کسی دارید که بهترین راه را به شما نشان بدهد! با مشاوران ما تماس بگیرید.

در اینجا به مهم ترین خصوصیات یک دکتر روانشناس خوب می پردازیم:

شوق یادگیری

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم روانشناسی یک علم جدید است و مدام روز آمد می شود و نواقصش در طول زمان برطرف می شود. به همین دلیل یک دکتر روانشناس خوب و متخصص باید برای به روز کردن اطلاعاتی و آگاهی از جدیدترین رویکردهای روانشناختی شوق داشته باشد.

همدلی

کسی می تواند به انسان ها برای بهبود زندگی شان کمک کند که توانایی همدلی با آن ها را داشته باشد. اگر هم نوعانمان برایمان مهم نباشند، چطور می توانیم یاری گر آن ها باشیم؟

یک دکتر روانشناس قابل اعتماد کسی است که مشکلات دیگران برایش اهمیت دارد، آن ها را درک می کنند و برای حل شان راهکار می دهد.

توانایی حل مسئله

حل مسئله مهارتی است که همه ما برای غلبه بر مشکلاتمان به آن نیاز داریم. در بسیاری از مواقع مراجعه کنندگان به روانشناس ها و مشاوران، کسانی هستند که در حل مشکلاتشان توانمند نیستند، سردر گم اند یا در مهارت حل مسئله ضعف دارند.

روانشناس خوب کسی است که خودش از این مهارت برخوردار است و آن را به مراجعانش آموزش می دهد.

قابل اعتماد بودن

آدم ها در ارتباط با یک روانشناس از خصوصی ترین مسائلشان صحبت می کنند، گذشته را بازگو می کنند و به نوعی به خود افشایی دست می زنند.

 روانشناس خوب کسی است که می توان به او اعتماد کرد. کسی که مطمئنیم اطلاعات ما را در اختیار دیگران قرار نمی دهد.

صبوری

اختلالات و ناکارآمدی های روانی انسان ها، چیزهایی نیستند که به راحتی کشف و درک شوند.

گاهی اوقات آگاه شدن یک روانشناس از مشکل اصلی مراجعش، در طول ده جلسه گفت و گو و تعامل با او اتفاق می افتد. به همین دلیل دکتر روانشناس باید صبور باشد و برای درک دیگران عجله نکند.

پذیرش بی قید و شرط

اگر نتوانیم آدم های مختلف را، با پیشینه، قومیت، طبقه اجتماعی، مذهب، جنسیت و … مختلف بپذیریم، چطور می توانیم یاری گرشان باشیم؟

روانشناسان حرفه ای مردم را قضاوت نمی کنند و به آن ها برچسب نمی زنند. چون قضاوت مانع پذیرش می شود و درمان بدون پذیرش ممکن نیست.

دکتر روانشناسی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است. روانشناسان و مشاوران متخصص و با تجربه آیدانیتو، در زمینه های مختلف به مخاطبان خدمات روانشناختی و مشاوره ای می دهند. مهم ترین خدمات دکتر روانشناسی در این فضا شامل موارد زیر هستند:

اعتیاد

اگر از اعتیاد رنج می برید یا اعتیاد یکی از اعضای خانواده موجب از هم پاشیدگی خانواده تان شده است با ما تماس بگیرد. مشاوران ما می توانند به شما کمک کنند تا در زمینه روش های ترک اعتیاد، نشانه ها و علل اعتیاد، مراقبت های بعد از ترک و آموزش های لازم برای اعضای خانواده ای که معضل اعتیاد به آن آسیب زده است اطلاعات کسب کنید.

ازدواج

با ازدواج و آغاز زندگی مشترک وارد مرحله ای جدیدی در زندگی می شویم. زندگی زناشویی با زندگی دوران مجردی کاملاً متفاوت است و شیرینی ها، لذت ها، تلخی ها، آرامش، تعارضات و مشکلات خاص خودش را دارد.

تصمیم به ازدواج یعنی تصمیم به ورود به مسیری جدید و همسفر شدن با کسی که قرار است یار همیشگی ما باشد. امروزه مشاوره قبل از ازدواج در همه کشورهای توسعه یافته به امری بدیهی تبدیل شده است. شما می توانید جهت اطلاع از معیارهای ازدواج، شیوه صحیح انتخاب همسر، سؤالات قبل از ازدواج، سن مناسب ازدواج، ویژگی های دوران نامزدی و عقد، شیوه های همسرداری و .. با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ازدواج، زندگی مشترک، طلاق، خیانت، اعتیاد، مشکلات جنسی، مسائل مربوط به کودکان، نوجوانان، جوانان و سالمندان با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

 

طلاق

 طلاق اتفاق ناگواری است که هیچ فردی در آغاز زندگی مشترک به آن  فکر نمی کند. همسران به امید یک همراهی شیرین، آرامش بخش و همیشگی با هم ازدواج می کنند. اما گاهی اوقات طلاق اجتناب ناپذیر می شود و بعضی مواقع می توان با رعایت نکاتی، یادگیری مهارت هایی و انجام  فعالیت هایی از طلاق جلوگیری کرد. مشاوره خانواده در زمینه طلاق برای زوج هایی که قصد جدایی دارند، راهگشا است.

خیانت

شاید در یک زندگی زناشویی هیچ چیز هولناک تر از خیانت نباشد. کسی با خیانت همسرش مواجه می شود آسیب روانی شدیدی می بیند و گیج و درمانده می شود. مشاوران آیدانیتو می توانند آگاهی شما را در زمینه راهکارهای مقابله با خیانت، نشانه های خیانت، علل و عوامل خیانت و شرایط بخشش خیانت آگاه کنند.

اختلالات روانی

انسان ها فقط از بیماری های جسمی رنج نمی کشند و اختلالات روانی هم از آزاردهنده ترین و آسیب زاترین بیماری های انسانی هستند. در صورتی که شاهد نشانه های اختلالاتی مثل افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب، اختلالات خوردن، اختلالات شخصیت و … در خودتان هستید، مشاوران آیدانیتو می توانند برای آگاهی از نشانه ها، علل و روش درمان این بیماری ها به شما کمک کنند.

این ها فقط تعدادی از خدمات مشاوره خانواده در آیدانیتو هستند. معضلات و اختلالات فردی و خانوادگی بی شمارند و حل هر کدام موجب افزایش کیفیت زندگی فردی و اجتماعی می شود. چنانچه به دنبال یک روانشناس خوب در تهران یا سایر شهرستان ها هستید، می توانید با مرکز مشاوره آیدانیتو تماس بگیرید.

در این مقاله به موضوع دکتر روانشناس پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله مشاوره افسردگی را به شما پیشنهاد می کنیم.

آیا در زندگی فردی و اجتماعی با یک بحران مواجه شده اید؟ از اختلالی روانی رنج می برید؟ مشکلاتی مثل طلاق، اعتیاد یکی از اعضای خانواده اختلالات جنسی، مشکلات فرزند پروری و… سلامت کانون خانواده تان را به خطر انداخته؟ برای اطلاع از بهترین و کارآمد ترین روش های حل مشکلات روانشناختی، با ما تماس بگیرید.