دکتری صنایع

مهندسی صنایع یکی از رشته های پرطرفدار از لیسانس تا دکتری است. این رشته تلفیق دانش مهندسی، ریاضیات، اقتصاد و مدیریت است. بعد از انقلاب صنعتی، هدف اصلی افزایش تولید و سوددهی بود و در همان سال ها بود که رشته مهندسی صنایع با هدف افزایش تولید، بهبود کیفیت کالا، بازدهی بیشتر نیروی کار و سود آوری بیشتر شکل گرفت. سپس این رشته به عنوان یک رشته دانشگاهی در آمد و در دانشگاه های مختلف ارائه شد تا به ایران رسید. در ایران مهندسی صنایع در سال 47 برای اولین بار در دانشگاه صنعتی شریف ارائه شد و امروزه دکتری صنایع در بسیاری از دانشگاه های ایران ارائه می شود.

دکتری مهندسی صنایع

یک خبر خوب برای افرادی که می خواهند دکتری صنایع بگیرند این است که داوطلبان با مدرک ارشد تمامی رشته ها می توانند در آزمون دکتری صنایع شرکت کنند. دکتری صنایع دارای هفت گرایش است که شما بعد از آزمون می توانید بر حسب علاقه یکی از گرایش ها را انتخاب کنید. در جدول زیر گرایش های دکتری مهندسی صنایع را آورده ایم. اگر در انتخاب گرایش مهندسی صنایع دچار تردید هستید و میخواهید بهترین انتخاب را داشته باشید میتوانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید تا شما را برای انتخاب بهترین گزینه یاری کنند.

بهینه سازی سیستم ها

سیستم های سلامت

لجستیک و زنجیره تأمین

سیستم های کلان

مدیریت پروژه و سیستم های اطلاعاتی

کیفیت و بهره وری

مهندسی مالی

 

 

یکی از توانایی های مهم که بعد از تحصیل دکتری مهندسی صنایع فرا می گیرید ارائه ایده های خلاقانه جهت ارتقاء عملکرد سیستم های صنعتی و بازرگانی است. این ویژگی در زمینه کاری بسیار مهم است پس از همین امروز می توانید بر روی موضوع کار کنید.

منابع دکتری صنایع

وقتی صحبت از قبولی در دکتری صنایع می شود بی تردید در گوشه ذهن این سؤال ایجاد می شود که از کدام یکی از منابع دکتری صنایع استفاده کنم؟ از میان منابع دکتری مهندسی صنایع موجود در بازار کدام یک کیفیت و البته بازدهی بهتری دارد؟

با این که انتخاب منابع دکتری صنایع بسیار مهم است اما باید این نکته را بدانید که یک منبع برای همه داوطلبان مناسب نیست. بلکه شما هر فرد داوطلب آزمون دکتری مهندسی صنایع باید منابع مناسب خود را  انتخاب کند. اما منظور از منابع مناسب چیست؟ برای انتخاب منابع دکتری صنایع مناسب خود باید ابتدا برخی موارد را روشن و مشخص کنید. اول از همه هدف خود را مشخص کنید، یعنی می خواهید در کدام دانشگاه پذیرفته شوید؟ چه رتبه ای کسب کنید؟ هر چه رتبه مد نظر شما بهتر باشد، باید منابع جامع تر و بیشتری را مطالعه کنید.

این موضوع را در نظر بگیرید که تحصیلات قبلی شما در چه رشته ای بوده است؟ آیا مهندسی صنایع خوانده اید یا نسبت به این رشته اطلاعات کمی دارید؟ به دنبال دانش عمومی هستید یا دانش تخصصی؟ اگر به دنبال دانش تخصصی هستید لازم است تا جامع ترین منابع را انتخاب کنید، همچنین تعداد منابعی که قرار است مطالعه کنید را نیز افزایش دهید. پس بهترین منابع دکتری صنایع خود را انتخاب کنید.

آزمون دکتری صنایع

برای قبولی در دکتری مهندسی صنایع منابع و برنامه ریزی نیاز است. اما قبل از آن باید در آزمون دکتری صنایع ثبت نام و شرکت کنید. آزمون دکتری صنایع هم زمان با آزمون سایر رشته های دکتری برگزار می شود. آزمون دکتری صنایع در اسفندماه برگزار می شود و سپس نتایج اولیه منتشر می شود و پذیرفته شدگان به مصاحبه دعوت می شوند. پذیرش قطعی بعد از مصاحبه اعلام خواهد شد. برای اطلاع از نحوه ثبت نام می توانید ثبت نام آزمون دکتری را مطالعه کنید. 
پیشنهاد میکنیم با بازار کار دکتری مهندسی صنایع نیز آشنا شوید.

شاید قبولی در دکتری صنایع، کاری سخت به نظر برسد اما با مطالعه صحیح و برنامه ریزی می توانید به هدف خود برسید. برای دریافت مشاهده و انتخاب رشته و منابع و دریافت برنامه ریزی مناسب می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.