بازار کار گرایش های دکتری عمران

avatar image نویسنده : مشاور آیدانیتو
stopwatch image ۲۸ اسفند ۹۶ view image ۲۸۳۰ blogging image ۰
بازار کار گرایش های دکتری عمران

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " بازار کار گرایش های دکتری عمران" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۵ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


بازار کار عمران

مهندسی عمران یکی از رشته های بسیار پرطرفدار در چند دهه ی اخیر است که توجه بسیاری از رتبه های برتر کنکور را به خود جلب می کند. از نظر قدمت رشته، مهندسی عمران، دومین نظام مهندسی را پس از مهندسی جنگ به خود اختصاص داده است. مهندسی هیدرولیک، مهندسی محیط زیست، مهندسی سازه های دریایی، مهندسی سازه، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی حمل و نقل و ... از جمله زیر شاخه های مهندسی عمران می باشند. به نظر می رسد که مهندسی عمران قدمتی بیش از 2000 تا 4000 سال دارد و برای اولین بار در مصر باستان آغاز به فعالیت نموده است. پس از آن نیز با ترک کوچ نشینی و پیش رفتن زندگی به سمت زندگی های روستایی و شهری، نیاز به ساخت و ساز بیش از هر چیز دیگری احساس شد. در واقع تا قبل از دوران مدرنیته، بسیاری مهندسی عمران و معماری را با یک دید می نگریستند و تفاوتی ما بین آنها قائل نبودند. در حالی که با وجود اصول پایه ای مشابه، تفاوت های بسیاری در این دو رشته وجود دارد. اما در حال حاضر علاوه بر قدمت و علاقه عامل دیگری در انتخاب یکی از این دو رشته تاثیر گذار است و آن بازار کار عمران است. با توجه به اینکه رشته عمران بسیار پرطرفدار است، در این مقاله به بررسی بازار کار عمران می پردازیم.
ایران سومین کشور مهندس پرور جهان است

از جمله سازه های بسیار عظیم اولیه می توان به اهرام مصر، سازه های قناتی ایران، پارتنون یونان و دیوار بزرگ چین اشاره کرد. مؤسسه مهندسان عمران برای نخستین بار در لندن در سال 1818 تأسیس شد و مطابق مجوز سلطنتی صادر شده مهندسی عمران را هنر هدایت منابع بزرگ در طبیعت برای آسایش بیشتر انسانی تعریف کرد که در این تعریف تمامی مضامین عمرانی مانند تجارت داخلی و خارجی، ساخت راه ها، بنادر و ... گنجانده شده است. این مؤسسه تا سال 2008 بیش از هشتاد هزار مهندس عمران را به عنوان عضو خود در سراسر جهان پذیرفته است.

مهندس عمران کیست؟ آیا صرفاً داشتن مدرک دانشگاهی کافی است؟

یک مهندس عمران بایستی بتواند طراحی، برنامه ریزی و حفاظت از زیرساخت و سلامت محیطی و عمومی را به درستی انجام دهد. در بسیاری از کشورها، مهندسان عمران بایستی پس از آنکه مدرک دانشگاهی خود را دریافت نمودند، مجوزهای لازم را برای کار در پروژه های عمرانی کسب کنند. در واقع علاوه بر داشتن مدرک دانشگاهی، تجربه کاری اصلی بسیار مهم است.

استخدام مهندسان عمران

یکی از گلایه هایی که مهندسان عمران دارند، این است که آن ها ترجیح می دهند که زمانی از کار خود را در محل ساختمان و پروژه سپری کنند. در حالی که بیشتر زمان ها در محل کارشان و در کنار رایانه و نقش های عمرانی می گذرد. مهندسان عمران می توانند در شرکت های عمرانی با سمت های زیر استخدام شوند: البته جدول زیر فقط به معرفی برخی از این سمت ها پرداخته است:

برخی از سمت های شغلی مهندسان عمران

کارشناس عمران کارشناس فنی مهندسی سازه طراح سازه
مهندسی سیویل مهندسی عمران سرپرست دفتر فنی ناظر
کارشناس سازه سرپرست کارگاه مهندسی راه و ساختمان سرناظر
ناظر ابنیه مهندس مشاور کارشناس آب و فاضلاب مهندس طراح
ناظر مقیم سرپرس نظارت مهندس محاسب مدیریت پروژه
مدیریت فنی کارشناس ساختمان مدیریت کارگاه سرپرست پروژه
کارشناس ژئوتکنیک مدیریت سایت کارشناس رسمی دادگستری
شاید تعجب کرده باشید که در جدول بالا سمت کارشناسی رسمی دادگستری را مشاهده کردید. ولی در واقع مهندسان عمران می توانند پس از شرکت در آزمون تخصصی این رشته و قبول شدن در آن، دوره های لازم را بگذرانند و در نهایت مجوز خود را تحت عنوان کارشناس رسمی دادگستری دریافت کنند. در واقع مراکز مختلفی وجود دارند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در فعالیت های عمرانی به نحوی نقش دارند که برخی از آن ها را در زیر ذکر می کنیم:

نهادهای عمرانی

جهاد سازندگی وزارت کشاورزی وزارت فرهنگ و آموزش عالی
شرکت های مهندسان مشاور وزارت خانه مسکن و شهرسازی شرکت های راه سازی و  ساختمانی دولتی
وزارت آموزش و پرورش شرکت های راه سازی و  ساختمانی خصوصی وزارت راه و ترابری
 
وضعیت استخدام مهندسان عمران
با توجه به سمت های مذکور، به نظر می رسد که مهندسان عمران جایگاه های زیادی برای اشتغال دارند و بازار کار دکتری عمران مناسب است، ولی با علم به اینکه داوطلبان بسیاری در این رشته مشغول به تحصیل هستند، بسیاری از افراد فارغ التحصیل جویای کار، ناکام می مانند. از طرفی از آنجایی که استخدام مهندسان عمران تابع برخی از قوانین و بودجه عمرانی دولتی است و قسمتی هم که تحت مدیریت خصوصی است، تابع قوانین دولتی، رشد و افول می نماید، اگر تغییری در تصمیم گیری ها و بودجه ی دولت ایجاد شود، در تقاضای نیروی کار نیز تغییراتی  ایجاد خواهد شد. برای اطلاع از وضیعت کار دکتری عمران میتوانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید تا مسیر آیینده خود را روشن کنید.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران

البته که هر کاری نیازمند داشتن علم پایه ای در آن زمینه است، اما تجربه معمولاً در زمینه های کاری، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. این موضوع در مورد رشته مهندسی عمران نیز صدق می کند. با وجود اینکه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری، از نظر آکادمیک سطح اطلاعات را افزایش می دهد، ولی در رشته های فنی چون عمران، تجربه ی عملی بسیار با اهمیت است. مطمئناً یک فرد با تجربه در زمینه ی عمران حتی اگر مدرک کارشناسی داشته باشد، می تواند جایگاه شغلی بهتری را نسبت به یک فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد ولی بدون تجربه، به خود اختصاص دهد. این در حالی است که یک فرد دارای مدرک کارشناسی ارشد همراه با تجربه های کاری لازم، به مراتب حقوق بالاتر و شغلی بهتر خواهد یافت، پس یادتان باشد آنچه در کسب جایگاه های شغلی بسیار مهم است، تجربه و مهارت شغلی است، نه صرفاً به یاد داشتن یک سری فرمول ها و قوانین، چرا که مفاهیم تئوری را می توان به راحتی از کتاب ها استخراج نمود.

گرایش های دکتری مهندسی عمران

در مجموعه مهندسی عمران در مقطع دکتری برای رشته مهندسی عمران 10 گرایش و برای رشته مهندسی عمران مهندسی نقشه برداری، 4 گرایش و برای مهندسی راه آهن یک گرایش تعریف شده است. برای آشنایی بیشتر با گرایش های دکتری مهندسی عمران می توانید مقاله ی انتخاب رشته دکتری عمران را مطالعه نمایید. علاوه بر موقعیت های شغلی مذکور، فارغ التحصیلی در مقطع دکتری از یک دانشگاه معتبر و داشتن یک رزومه ی قوی کاری و تحصیلی، می تواند شانس شما را در جذب هیات علمی دانشگاه ها افزایش دهد.
در این مقاله به بررسی موضوع بازار کار گرایش های دکتری عمران پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله انتخاب رشته دکتری عمران بزنید. 
اگر سوالی در زمینه بازار کار گرایش های دکتری عمران ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره " بازار کار گرایش های دکتری عمران" می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۵ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


اولین دیدگاه را شما برای این مطلب ثبت کنید