انواع اعتیاد

بعید است کسی نداند اعتیاد چیست و شامل چه تجربه ای می شود. اما به زبانی ساده می توان گفت که اعتیاد به معنای وابستگی به یک ماده، وضعیت یا رفتار مضر است.
به طور کلی وقتی وابستگی بیش از حد شود، به جسم و روان فرد صدمه بزند و در زندگی فردی و اجتماعی  اختلال ایجاد کند، این احتمال وجود دارد که او معتاد شده باشد. شاید بعضی از ما فکر کنیم که اعتیاد فقط شامل وابستگی به مواد مخدر است اما این تصور کاملاً اشتباه است و انواع اعتیاد گواه اشتباه بودنش است.
از جمله مهم ترین انواع اعتیاد می توان به اعتیاد به مواد مخدر، الکل، رابطه جنسی، اینترنت و شبکه های اجتماعی، ورزش، کار، خرید، خوردن و…. اشاره کرد.
حتی تنوع مواد مخدر بالا است و هر یک از مواد مخدر هم ویژگی های خاص خودشان را دارند. به همین دلیل انواع اعتیاد مواد مخدر علائم و نشانه های مختلف و منحصر به فردی دارند، آسیب های هر کدام متفاوت است و ممکن است روش های ترکشان هم شبیه به هم نباشد.

از اعتیاد رنج می برید؟ نگران عزیزی هستید که گرفتار بیماری اعتیاد است؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

در ادامه به مهم ترین انواع اعتیاد می پردازیم:

اعتیاد جنسی

اعتیاد به رابطه جنسی یکی از مهم ترین انواع اعتیاد است اما از آن جایی که رابطه جنسی همیشه یک تابو محسوب شده، کمتر در مورد این اعتیاد صحبت شده.
معتادان جنسی به شکل عجیب و بیمار گونه ای به دنبال تجربیات جنسی هستند و چنانچه نتوانند نیازهای جنسی شان را برطرف کنند، از نظر روانی آزار می بینند.

اعتیاد به اینترنت

اینترنت، دنیای مجازی و پیشرفت تکنولوژی در حوزه های مختلف زندگی به کمک ما آمده و موجب پیشرفتمان شده اما از سویی دیگر، مثل هر پدیده ای، عوارض خاص خودش را دارد.
یکی از این عوارض، اعتیاد به اینترنت است. کسانی که از اعتیاد به اینترنت رنج می کشند، ساعت های طولانی را صرف استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی می کنند، مدام مشغول کارکردن با لپ تاپ، گوشی، تبلت و سایر وسایل الکترونیکی هستند و اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشند، پریشان می شوند، استرس زیادی را تجربه می کنند و حتی ممکن است حال بسیار ناگواری را تجربه کنند.

اعتیاد به ورزش

کمتر کسی ممکن است از فواید ورزش بی خبر باشد. وقتی به طور منظم ورزش می کنیم نه تنها سلامت جسمی مان تقویت می شود، بلکه از نظر روانی هم خلق و خوی مان بهتر می شود، استرس هایمان کاهش می یابد و به طور کلی حال مان بهتر می شود. اما جالب اینجاست که اعتیاد به ورزش هم یکی از انواع اعتیاد است.
دلیل این اعتیاد این است که وقتی ورزش می کنیم، هورمون اندورفین در بدنمان ترشح می شود. هورمونی که آرامش و شادی بخش است. بعضی افراد برای تجربه این احساسات خوشایند، آنقدر ورزش می کنند که ممکن است بدنشان آسیب ببیند، دچار اختلالات تغذیه شوند و تحصیل و کارشان تحت تأثیر قرار بگیرد.

اعتیاد به خرید

بعضی از فعالیت ها موجب ترشح هورمون هایی در بدن ما می شوند که ایجاد کننده احساس لذت و سرخوشی هستند. هورمون هایی مثل اندورفین و دوپامین.
یکی از این فعالیت ها برای بعضی افراد خرید کردن است. در حدی که وقتی غمگین و ناامید می شوند به خرید کردن پناه می برند. و گاهی آنقدر پول صرف خرید کردن می کنند که حسابشان خالی می شود، دچار مشکلات اقتصادی می شوند و عذاب وجدان زیادی را تجربه می کنند.

انواع اعتیاد مواد مخدر

همان طور که گفتیم وقتی از اعتیاد به ماده مخدر صحبت می کنیم باید انواع اعتیاد مواد مخدر را در نظر بگیریم. اعتیاد به تریاک با اعتیاد به هروئین یا قرص متادون متفاوت است چون این مواد با همدیگر متفاوت اند و هر کدام خصوصیات ویژه خودشان را دارند.
علائم و نشانه های اعتیاد موقع مصرف هر کدام از این مواد متفاوت اند، شدت علائم از ماده ای به ماده دیگر متفاوت است، ترک بعضی مواد سخت تر است و….
در ترک اعتیاد به مواد مخدر باید قبل از هر چیز در نظر بگیریم که به چه معتاد شده ایم؟

اعتیاد به الکل

اعتیاد یک بیماری جدی است. کسی که به نوشیدن الکل معتاد است، بدون مصرف الکل نمی تواند به کارهای روزمره اش بپردازد. و البته همین مصرف بیش از حد الکل بر عملکرد او تأثیر می گذارد و نمی تواند مسئولیت های خانوادگی، تحصیلی و شغلی اش را به خوبی انجام دهد.
اعتیاد به الکل عوارض مخربی دارد و می تواند موجب زخم معده، دیابت، مشکلات جنسی، نقص عضو، پوکی استخوان و…. شود.

مشاوره ترک اعتیاد در آیدانیتو

آیدانیتو یک مرکز هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران متخصص و با تجربه آیدانیتو این توانایی را دارند که با توجه به رشته تحصیلی و تجربیات کاری شان در زمینه های مختلفی مثل ازدواج، طلاق، اختلالات روانی، ترک اعتیاد، خیانت، فرزند آوری و فرزند پروری، مسائل کودکان و نوجوانان، مشکلات جوانان، مسائل سالمندان و…. به مخاطبان مشاوره تلفنی بدهند.
مشاوره ترک اعتیاد یکی از مهم ترین و پرتماس ترین انواع مشاوره در آیدانیتو است. مشاوران آیدانیتو از تخصص کافی ای برای شناخت انواع اعتیاد و ارائه انواع ترک اعتیاد برخوردار هستند.

چرا مشاوره تلفنی؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که دلیل استقبال روز افزون افراد جوامع از مشاوره های غیر حضوری مثل مشاوره تلفنی چیست. در پاسخ به این سؤال می توان گفت که در دنیای امروز، مشاوره تلفنی مزایای فراوانی دارد. مزایایی مثل:

  • کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر بودن نسبت به مشاوره های حضوری
  • پاسخگو بودن در مواقع بحرانی که دسترسی به مراکز مشاوره حضوری امکان پذیر نیست
  • صرف زمان کم تر نسبت به مشاوره های حضوری
  • عدم افشای هویت و اطلاعات شخصی
در ادامه مطالعه مقاله مشاوره اعتیاد را به شما پیشنهاد می کنیم.
از اعتیاد رنج می برید؟ اعتیاد یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان شما را درمانده کرده؟ برای آگاهی از بهترین و کارآمدترین روش های ترک اعتیاد با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.