افکار منفی

افکار منفی این قابلیت را دارند که کاملاً کسی را فلج کنند و کیفیت زندگی شخصی و اجتماعی او را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. تفکر منفی یک عادت ذهنی مخرب است و دلایل زیادی دارد. تجربیات کودکی، صفات ارثی و رشد کردن در خانواده ای که اعضای آن منفی باف هستند، می توانند افکار منفی را به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل کنند.

تجربه ثابت کرده است که حتی اگر کسی استعدادها و توانمندی های فراوانی داشته باشد، افکار منفی می توانند
مانع شکوفایی او بشوند. انرژی منفی این افکار آنقدر زیاد است که می تواند جلوی تلاش فرد را بگیرد و او را در مسیری که توانایی طی کردنش را دارد متوقف کند. بسیاری از کسانی که صاحب انواع و اقسام افکار منفی است، همیشه به یک سوال مشابه فکر می کنند: چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم

رهایی از افکار منفی

معمولاً منفی بافی و مشغول شدن به افکار منفی یک سبک زندگی است و در طول سالیان طولانی ایجاد شده. آدم هایی که گرفتار افکار منفی اند، خودشان می دانند که این افکار تا چه حد مخرب هستند و این قابلیت را دارند که سلامت روان را در زندگی فردی و اجتماعی به خطر بی اندازند اما کنترل فکرهای منفی برایشان دشوار است.

خوشبختانه روش ها و راهکارهایی برای رهایی از افکار منفی وجود دارند که اگر جدی گرفته شوند و تکرار و تمرین شوند، فرد می تواند کم کم افکار مثبت را جانشین فکرهای منفی و مضرش کند. در ادامه به این راهکارها می پردازیم:

بیش از حد فکر نکنید

یکی از دلایل راهیابی افکار منفی به ذهن، بیش از حد فکر کردن است. بعضی انسان ها تمایل دارند که هر موضوع کوچکی را بیش از حد تحلیل کنند و از ساده ترین مسائل بدترین نتیجه ها را بگیرند. یاد بگیرید که ذهن خودتان را کنترل کنید و بیش از حد فکر نکنید.

 

اتفاقات خوب را ببینید

زندگی فقط شامل اتفاقات منفی نیست و اگر چشم هایتان فقط شاهد مشکلات و اتفاقات منفی نباشند، می توانید رویدادهای خوب و مثبت را هم ببینید، و از آن ها انرژی بگیرید.

به موفقیت ها، نعمت ها و ویژگی های مثبت و دوست داشتنی زندگی تان فکر کنید و فقط شکست ها را نبینید.

کارهای فیزیکی انجام بدهید

یکی از روش های رهایی از افکار منفی ، مشغول کردن جسم است. ورزش، پیاده روی سریع، یوگا، باغبانی، شنا، دویدن، کارهای دستی و… جسم شما را به حرکت وادار می کنند و افکار شما را بر فعالیت های بدنی متمرکز می کنند. در نتیجه کمتر منفی بافی می کنید.

خیال پردازی های منفی را متوقف کنید

معمولاً آدم هایی که گرفتار افکار منفی هستند، در ذهن خودشان داستان می سازند. این داستان ها شامل بدترین اتفاقات و تجسم منفی ترین و ترسناک ترین وقایع هستند. مثلاً اگر قرار است به همراه اعضای خانواده به مسافرت بروند، شروع می کنند به تصور صحنه ی یک تصادف و مرگ خودشان و نزدیکانشان.

این خیال پردازی های منفی را کنترل کنید و اگر از قدرت تخیل بالایی برخوردار هستید، از آن در جهت تصور اتفاقات مثبت استفاده کنید یا در یک فعالیت هنری، آن را به کار بگیرید.

اتفاقات بد را تعمیم ندهید

اگر یک بار در موقعیتی تجربه ای منفی داشتید، آن تجربه را به همه موقعیت های مشابه تعمیم ندهید. مثلاً اگر یک بار در آزمون رانندگی رد شدید، تصور نکنید که همیشه در این آزمون رد خواهید شد و خودتان را سرزنش نکنید. سعی کنید این باور را در خودتان تقویت کنید که همه اتفاقات زندگی شبیه به هم نیستند.

در این مقاله به موضوع افکار منفی پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله قدرت مثبت اندیشی را به شما پیشنهاد می کنیم.

فکرهای منفی همه زندگی شما را دربر گرفته اند؟ آنقدر گرفتار افکار منفی شده اید که نمی توانید تمرکز کنید؟ این افکار مانع موفقیت شما هستند؟ به دنبال راهیی برای رهایی از افکار منفی می گردید؟

با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.