افسردگی جنسی

افسردگی جنسی تجربه نادری نیست. در این حالت فرد مبتلا به اختلال افسردگی شده و در عین حال مشکلات جنسی ای مثل اختلال نعوظ ، زود انزالی، دیرانزالی سرد مزاجی یا ناتوانی در تجربه اوج لذت جنسی را هم تجربه می کند.

چنین وضعیتی می تواند تأثیری عمیقاً منفی بر زندگی زناشویی بگذارد، صمیمیت را کاهش بدهد و حتی به طلاق عاطفی یا رسمی ختم شود. اما خوشبختانه مشکلات جنسیِ ناشی از افسردگی قابل درمان هستند.

برای مشاوره در زمینه راهکارهای درمان انواع مشکلات جنسی و اختلالات روانی می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.

رابطه میان مشکلات جنسی و افسردگی

مغز اندامی است که فوق العاده به رابطه جنسی حساس است. تمایلات جنسی از مغز آغاز می شوند. مواد شیمیایی ای که به آن ها انتقال دهنده های عصبی می گوییم دلیل این وضعیت هستند. این مواد شیمیایی رابطه میان سلول های مغز را افزایش می دهند و موجب جریان خون به سمت اندام های جنسی می شوند.

وقتی کسی افسرده است، مدارهای مغز که با استفاده از این مواد شیمیایی ارتباط برقرار می کنند، به درستی کار نمی کنند. مردان و زنان افسرده، معمولاً نیاز جنسی خیلی کمی دارند یا اصلاً تمایلات جنسی ندارند. به همین دلیل گاهی اوقات میان افسردگی و روابط زناشویی رابطه ای به وجود می آید و زندگی مشترک به خطر می افتد.

تأثیر داروهای ضد افسردگی بر عملکرد جنسی

داروهای ضد افسردگی موجب بهبود خلق یک فرد افسرده می شوند اما بعضی از انواع این داروها می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند. عوارضی که ممکن است به مشکلات جنسی ختم شوند.

داروهای ضد افسردگی با تغییر عملکرد مواد شیمیایی مغز (انتقال دهند های عصبی) به درمان افسردگی کمک می کنند.

اما این مواد شیمیایی همان انتقال دهنده هایی هستند که در واکنش های جنسی هم نقش دارند. داروها بر مسیرهای عصبی که واکنش های جسمی را تنظیم می کنند تأثیر می گذارند و موجب اختلال در عملکرد جنسی می شوند.

 

مشکلات جنسی ناشی از داروهای ضد افسردگی

افسردگی جنسی ناشی از مصرف دارو، خودش را به شکل های مختلفی نشان می دهد. مهم ترین نشانه های آن شامل موارد زیر است:

  • اختلال نعوظ یا دیر انزالی در مردان
  • کاهش تمایلات جنسی
  • ناتوانی در رسیدن به اوج لذت جنسی

درمان افسردگی جنسی

اگر مبتلا به افسردگی جنسی هستید و مدتی است که می دانید تمایلات جنسی تان کاهش یافته یا عملکرد جنسی تان مختل شده، بهتر است قبل از هر کاری از یک متخصص کمک بگیرید تا متوجه بشوید که دلیل مشکلات جنسی شما افسردگی است یا داروهایی که مصرف می کنید؟

اگر مشکل داروها باشند، دکتر شما ممکن است با تجویز دارویی جدید مشکل را برطرف کند و اگر ریشه مشکلات جنسی، خود بیماری افسردگی باشد، با ادامه روند درمان این اختلال، کم کم مشکلات جنسی هم برطرف می شوند.

ارتباط با همسر

در موقعیتی که می دانید تمایلات جنسی تان شدیداً کاهش یافته است، صحبت کردن با همسر، درباره این مسئله، می تواند مفید باشد. شما باید بتوانید خیلی راحت و مستقیم درباره وضعیتی که در آن قرار دارید با همسرتان صحبت کنید.

چنانچه صحبت کردن درباره این مسئله برایتان سخت است از یک مشاور کمک بگیرید و یا این کار را با حضور همسرتان و در جلسات زوج درمانی انجام دهید.

این ارتباط می تواند صمیمیت میان شما را افزایش بدهد و حتی گاهی اوقات وقتی زنان یا مردان افسرده برای صحبت کردن در مورد مشکل شان به همسرشان نزدیک می شوند، تمایلات جنسی شان هم افزایش می یابد.

در این مقاله به موضوع افسردگی جنسی پرداختیم. در ادامه مطالعه مقاله «مشاوره جنسی» را به شما پیشنهاد می کنیم.

چنانچه افسرده هستید و این اختلال بر نیاز جنسی شما تأثیر گذاشته، برای آگاهی از راهکارهای افزایش میل جنسی و درمان افسردگی می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.