افسردگی بارداری

بارداری می تواند یکی از شادترین و زیباترین دوره های زندگی یک زن باشد اما زنان بسیاری در ایام بارداری سردرگم، ترسیده، مضطرب و حتی افسرده می شوند.مشاوره ازدواج میتواند در موضوع بارداری بسیار مناسب است.
افسردگی یک اختلال خلقی است و از هر چهار زن، یک نفر در مرحله ای از زندگی اش افسردگی را تجربه می کند. پس غیرمنتظره نیست که این اختلال بر زنان باردار هم تأثیر بگذارد. البته گاهی اوقات افسردگی بارداری به سختی شناخته می شود چون زن باردار و اطرافیانش تصور می کنند که نشانه های افسردگی جدی نیستند و فقط ناشی از عدم تعادل هورمون ها هستند.مشاوره خانواده هم کمک شایانی به این قضایا میکند. موضوع نزدیکی در بارداری را میتوانید در مقالات ما مطالعه کنید.
چنین پیش فرضی می تواند برای مادر و نوزاد در راهش خطرناک باشد. افسردگی در بارداری اختلالی است که می تواند درمان و مدیریت شود. اما این خیلی مهم است که زن باردار افسرده از خدمات تخصصی روانشناختی استفاده کند تا آسیب نبیند.

افسردگی یک اختلال روانی شایع و خوشبختانه قابل درمان است. بارداری یک وضعیت منحصر به فرد است که می تواند بر روان مادر تاثیر بگذارد. درمان زن باردار افسرده برای سلامت مادر و فرزند ضروری است.


افسردگی بارداری چیست؟

افسردگی بارداری همان طور که گفتیم یک اختلال خلقی است. اختلال های خلقی می توانند نتیجه تغییرات شیمیایی مغز باشند. در طول دوران بارداری، تغییراتی در هورمون ها ایجاد می شوند و این تغییرات بر مواد شیمیایی مغز تأثیر می گذارند و گاهی منجر به افسردگی و اضطراب می شوند.

نشانه های افسردگی در بارداری

زنان افسرده معمولاً در طول مدت دو هفته، بعضی از این نشانه ها را تجربه می کنند.

 • احساس غم مداوم
 • مشکل تمرکز
 • بی علاقگی به فعالیت هایی که قبلاً مورد علاقه فرد بودند
 • افکار مداوم در مورد مرگ یا خودکشی یا ناامیدی
 • اضطراب
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • تغییراتی در عادت های خوردن

علت افسردگی در بارداری

افسردگی در بارداری دلایل متعددی دارد. مهم ترین علل افسردگی شامل موارد زیر هستند:

 • مشکلات رابطه ای و زناشویی
 • سابقه افسردگی یا تاریخچه خانوادگی افسردگی
 • درمان های ناباروری
 • سابقه سقط جنین
 • اتفاقات استرس زا در زندگی
 • رویدادهای ناگوار در گذشته

آیا افسردگی در دوران بارداری برای نوزاد آسیب زا است؟

اگر افسردگی بارداری به حال خودش رها شود و فکری برای درمان نشود، خطرهایی متوجه مادر و فرزندش می شوند. افسردگی ای که درمان نشود این قابلیت را دارد که به سوء تغذیه، مصرف الکل، سیگار کشیدن و حتی خودکشی ختم شود. و در ادامه چنین رفتارها و وضعیت هایی می توانند موجب زایمان زودرس، وزن پایین نوزاد هنگام تولد و مشکلات رشدی شوند.رابطه در دوران بارداری پرسش بسیاری از افراد میباشد.برای آگاهی از آسیب رابطه مقعدی در دوران بارداری به مقالات ما مراجعه کنید.

برای مشاوره در زمینه علل انواع افسردگی، علائم و نشانه های افسردگی و روش های درمان این اختلال، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.


 
یک زن افسرده معمولاً انرژی کافی و علاقه ای برای مراقبت از خودش و نوزادش ندارد. معمولاً کودکان مادران افسرده کمتر از دیگر کودکان فعالیت می کنند، توجه و تمرکز کمتری دارند و مضطرب ترند. به همین دلیل درمان افسردگی بارداری مسئله مهمی است.آیا در دوران بارداری میتوان رابطه داشت؟ پرسش بسیاری از افراد میباشد.

مشاوره افسردگی در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند آموزش و مشاوره است که در زمینه های مختلف خانواده، ازدواج، طلاق، ترک اعتیاد، کودک و نوجوان، فرزند پروری، مسائل جنسی، اختلالات روانی، موضوعات تحصیلی، شغلی، راه اندازی کسب و کار، حقوق، نظام وظیفه، مهاجرت و… به مخاطبان مشاوره تلفنی می دهد.
مشاوره روانشناسی یکی از مهم ترین بخش های خدمات مشاوره ای است و بر ارائه راهکارهایی برای درمان اختلالات روانی تمرکز دارد. افسردگی یکی از شایع ترین انواع اختلالات روانی و خوشبختانه قابل درمان است. در تماس با مشاوران آیدانیتو می توانید از روش های درمان انواع افسردگی مثل افسردگی بارداری ، افسردگی پس از زایمان، افسردگی اساسی، افسرده خویی، اختلال دو قطبی، افسردگی سایکوتیک، افسردگی فصلی و…. باخبر شوید.
در ادامه مطالعه مقاله افسردگی سایکوتیک را به شما پیشنهاد می دهیم.
قصد بارداری دارید؟ باردار هستید؟ قبلاً دوره یا دوره های را از افسردگی پشت سر گذاشته اید؟ در خانواده تان  سابقه افسردگی وجود دارد؟ نگران تأثیر افسردگی بر فرزندتان هستید؟ با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.