ارشد مشاوره

یک زندگی خالی از تنش های عصبی، نگرانی ها و استرس های روزمره آرزوی همه افراد است. آرزویی که با توجه به افزایش مشکلات مردم در جامعه دستیابی به آن کمی مشکل به نظر می رسد. زیرا که در حال حاضر زیاد شدن مسائل و مشکلات و ترکیب آن ها با یکدیگر انسان ها را بیشتر از روزگاران گذشته در برابر شرایط و موقعیت های پر فشار، نامساعد و دشوار قرار می دهد. به طوری که، می توان گفت انواع فشارهای سنگین روانی جزء جدا نشدنی زندگی روزانه ما به شمار می رود.

این موضوع بدین معناست که با وجود تنش ها و فشارهای روانی تحقق نیروهای بالقوه به ودیعه گذاشته شده در وجود انسان ها، برخورداری از زندگی پر ثمر و ایجاد روابطی صمیمانه و سالم با هم وطنان و هم نوعان به راحتی امکان پذیر نیست.

به نظر شما بهترین راه رفع این مشکلات چیست؟ باید بدانید که جهت پیشگیری از فشارهای مختلف روانی و بهره گیری از راهنمایی کارشناسان متخصص در زمینه مشاوره و راهنمایی ضروری است. زیرا این مشاوران کاردان و خبره می توانند مردم را در برابر برخورداری از بهداشت همگانی در برابر بیماری های روانی و روحی واکسینه نمایند. رشته مشاوره از جمله رشته های مطرح شده در مجموعه ارشد این رشته است.

کتب گنجانده در این رشته تحصیلی اکثراً در حیطه ابعاد متفاوت شخصیت انسان های جامعه، رشد شخصی و جلوگیری از ابتلاء به اختلالات و مشکلات خاصی برای نوجوانان و دانش آموزان است. غلبه بر بحران های به وجود آمده در زندگی و جلوگیری از ایجاد این قبیل بحران ها از وظایف و مسئولیت های مهم و اساسی مشاوران محسوب می شوند.

مقاله حاضر اطلاعات خوبی را در رابطه با ارشد مشاوره در اختیار شما علاقمندان قرار می دهد.

کارشناسی ارشد مشاوره

مجموعه مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد از یک رشته به همین نام تشکیل شده است. در این میان، رشته مشاوره چهار گرایش مختلف را نیز در بر می گیرد. در زیر به ذکر این چهار گرایش برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

گرایش های ارشد مشاوره
مشاوره خانواده مشاوره توانبخشی
مشاوره مدرسه مشاوره شغلی

ارشد رشته مشاوره

رشته مشاوره در دوره کارشناسی ارشد در شمار زیادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ایران ارائه می گردد. در زیر به ذکر لیست شماری از دانشگاه های سراسری ارائه دهنده گرایش های مختلف این رشته برای شما می پردازیم.

دانشگاه های پذیرنده ارشد گرایش مشاوره خانواده
ردیف دانشگاه شهید باهنر- کرمان
1 دانشگاه شهید چمران- اهواز
2 دانشگاه کردستان- سنندج
3 دانشگاه بجنورد
4 دانشگاه علامه طباطبایی- تهران
5 دانشگاه اصفهان
6 دانشگاه شهید بهشتی- تهران
7 دانشگاه اردکان
8 دانشگاه تهران
دانشگاه های پذیرنده ارشد گرایش مشاوره مدرسه
ردیف دانشگاه محقق اردبیلی- اردبیل
1 دانشگاه کردستان- سنندج
2 دانشگاه رازی- کرمانشاه
3 دانشگاه اردکان
4 دانشگاه شهید چمران- اهواز

جهت پیشگیری از فشارهای مختلف روانی، بهره گیری از تخصص کارشناسان متخصص در زمینه مشاوره و راهنمایی ضروری است. مشاوران کاردان و خبره می توانند مردم را در برابر بیماری های روانی و روحی واکسینه نمایند.

ارشد مشاوره خانواده

در این گرایش، تأکید عهده بر روی تحلیل و بررسی مشکلات و مسائل خانواده و فرد است. هدف اصلی و اساسی از ایجاد و راه اندازی این رشته تحصیلی اطلاع دادن به اشخاص در مورد مسائل و مشکلاتشان و تصمیم گیری درست راجع به آن هاست. از جمله مسائل عمده ای که به وسیله مشاوران خانواده مورد تحلیل قرار می گیرد می توان به چالش ها و مسائل مرتبط با تربیت فرزندان، مشکلات بین همسران و دخالت آشنایان و اطرافیان در زندگی خانوادگی اشاره کرد.

ارشد مشاوره شغلی

از جمله مسائل مربوط به حیطه مشاوره شغلی می توان از تناسب شخص با شغل انتخابی، آمادگی وی برای پذیرش شغل و برنامه ریزی برای قبول آن نام برد. در مشاوره شغلی حیطه های مختلف شخصیت فرد مورد مشاوره شناسایی می شود و سعی مشاور در بررسی ارتباط بین علاقه مندی های شغلی، امکانات و فرصت هاست. در نهایت، مشاور می تواند با کسب اطلاع از موارد ذکر شده شغل مورد نظر مراجع را به وی معرفی نماید.
در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد مشاوره پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله معرفی گرایش های ارشد مشاوره بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد مشاوره ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.