ارشد علوم شناختی

رشته علوم شناختی به عنوان دانشی نوین در حوزه مغز و ذهن شناخته شده است. دانشمندان متخصص این رشته همواره سعی در درک عمیق تر موارد تفکر و ادراک دارند. علاوه بر این، کارشناسان رشته علوم شناختی به بررسی دقیق فرایندها و مکانیسم های مسئول در بروز و ایجاد این پدیده ها نیز می پردازند. این رشته تحصیلی پرطرفدار به عنوان دانشی بین رشته ای نیز مطرح می شود. دانشی که از تعامل رویکردهای متعدد مطالعه ذهن همچون فلسفه، زبان شناسی، دانش رایانه، دانش عصب پایه و روانشناسی به وجود می آید. جالب است بدانید که رشته علوم شناختی در حال حاضر در میانه راه قرار دارد و در حال پیشرفت است. به طوری که عمر این رشته در دنیا بسیار کوتاه است و روزبه روز محققان جدیدی وارد این حوزه می شوند. در این مقاله، به بحث در مورد ارشد علوم شناختی برای شما دوستان گرامی می پردازیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با ارشد علوم شناختی به دست آورید.کارشناسی ارشد علوم شناختی

رشته علوم شناختی در مقطع کارشناسی ارشد از سه گرایش مختلف تشکیل شده است. در زیر به ذکر این گرایش ها برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

ردیف گرایش های کارشناسی ارشد علوم شناختی
1 توانبخشی شناختی
2 روان شناسی شناختی
3 ذهن، مغز و تربیت

ثبت نام ارشد علوم شناختی

ثبت نام ارشد علوم شناختی، به طور معمول در ماه آذر و در سایت سازمان سنجش انجام می شود. در سال جاری نیز ثبت نام ارشد علوم شناختی در تاریخ 16 تا 25 آذر ماه انجام شد. تمامی افراد واجد شرایط با همراه داشتن مدارک لازم امکان ثبت نام در ارشد علوم شناختی را داشتند.

در ادامه به بیان پاره ای توضیحات راجع به دو مورد از این گرایش های ارشد علوم شناختی برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

گرایش ذهن، مغز و تربیت

این گرایش از علوم شناختی تحت عنوان حوزه مطالعاتی فرا رشته ای در علوم شناختی به شمار می رود. این گرایش، با توجه و تأکید بر این مسئله که در حال حاضر فعالیت های ذهنی- مغزی بیشتر در دسترس ما قرار دارند به تحلیل و بررسی این مسئله می پردازد و سعی در تربیت و آموزش افرادی دارد که به کمک برنامه ریزی درسی منطبق بر انواع نظریه های یادگیری شناختی و با به دست آوردن شناخت بیشتر و عمیق تر کارکردهای مغز و ذهن موجب رشد شخصیت و ذهن کودکان می شوند. در میان توانمندی ها و مهارت های مختلف دانش آموختگان گرایش ذهن، مغز و تربیت می توان به کسب مهارت در اجرا و طراحی پژوهش های مرتبط با حوزه ذهن، مغز و تربیت، توانمندی در حوزه انجام امور مربوط به مشاوره وراهنمایی تحصیلی و آموزشی مبتنی بر آموزه های مختلف علوم شناختی در انواع مؤسسات آموزشی اشاره کرد.

گرایش توانبخشی شناختی

توانبخشی تحت عنوان حوزه ای شناخته می شود که شواهد به دست آمده از آن محدود و البته در حال رشد و پیشرفت است. توانبخشی به معنای بهبود و یا ارتقاء انواع عملکردهای شناختی در بیماران مبتلا به سکته، آلزایمر و بیش فعالی و یا حتی افراد سالم مانند نظامیان، خلبانان و دانش آموزان است.
اگر سوالی در زمینه ارشد علوم شناختی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.

منابع ارشد علوم شناختی 98

در این بخش از مقاله پیش رو به ذکر شماری از منابع ارشد علوم شناختی برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

نام درس

نام کتاب

مؤلف

انتشارات

اصول علوم شناختی روانشنانسی حافظه و یادگیری:بارویکردی شناختی رضاکرمی نوری سمت
ذهن:درآمدی بر علوم شناختی پل تاگارد سمت
مبانی علوم اعصاب مبانی علوم اعصاب شناختی پنکول گیج-برناردبارس
یادداشت های علوم اعصاب آلان لانگستاف سمت
روانشناسی شناختی روانشناسی شناختی رابرت استرانگ سمت
زمینه روانشناسی هیلگارد ادوارد اسمیت-ارنست روپیکوت-هلیگارد-ریتا اتکنیسون شهر آب- آینده سازان

نام درس

نام کتاب

مؤلف

انتشارات

آمار و روش تحقیق روش تحقیق روش های تحقیق الهه حجازی-عباس بازرگان-زهره سرمد آگه
روش های تحقیق در مدیریت اوماسکاران موسسه آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی
آمار آمار کاربردی وحید ناصحی ترمه

واحدهای درسی ارشد علوم شناختی

در پایان این مقاله به ذکر واحدهای درسی یکی از گرایش های این رشته تحصیلی برای شما دوستان می پردازیم. گرایش انتخابی ما گرایش ذهن، مغز و تربیت است.

ردیف

واحدهای درسی گرایش ذهن، مغز، تربیت

1 روش شناسی پژوهش در ذهن، مغز و تربیت
2 آمار کاربردی در مطالعات ذهن، مغز و تربیت
3 مبانی شناخت در فلسفه اسلامی و فلسفه ذهن
4 روان شناسی شناختی
5 علوم اعصاب تربیتی
6 مبانی مطالعات ذهن، مغز و تربیت
7 مبانی علوم شناختی

علوم شناختی دانشگاه تهران

با توجه به دفترچه انتخاب رشته شاهد وجود ارشد علوم شناختی دانشگاه تهران نیز هستیم. باید اشاره کنیم که در سال جاری ارشد علوم شناختی دانشگاه تهران تنها 5 نفر ظرفیت پذیرش داشته است.
در این مقاله به تحلیل و بررسی ارشد علوم شناختی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره کنکور ارشد بزنید.
اگر سوالی در زمینه ارشد علوم شناختی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.