آزمون
GRE

آزمون GRE از جمله مهم ترین آزمون هایی است که در ایران و سایر کشورها برگزار می شود. آزمونی که هوشمندانه ترین روش جهت ورود به مدارس کسب و کار و مقطع تحصیلات تکمیلی است. آزمون GRE آزمونی است که تمامی افراد با قصد ادامه تحصیل در مقاطع دکتری و همین طور ارشد در ایالات متحده آمریکا موظف به شرکت در آن هستند. البته افرادی که قصد ادامه تحصیلات دانشگاهی در رشته های پزشکی و حقوق را دارند شامل این دسته نمی شوند. نام آزمون GRE مخفف عبارت Gruduate Record Enamination است. در حال حاضر، در حدود 90 درصد از دانشگاه های آمریکا کسب نمره قابل قبول در آزمون GRE را از جمله شرایط ادامه تحصیل دانشجویان در رشته های مختلف می دانند. علت این موضوع این است که آن ها بر این باور هستند که دانشجویان علاوه بر یادگیری مطالب تخصصی و علمی باید به کسب مهارت در درک متون عمومی دشوار نیز نائل شوند.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE در دو نوع Subject و General اجرا می شود. نوع General یا عمومی آزمون GRE از سه قسمت تحلیل نوشتاری Analytical و writing، کمی ( Quantative) و درک زبانی یا verbal تشکیل شده است. به طور معمول در بخش زبانی با دو بخش مواجه می شویم. قسمت اول دانش لغوی داوطلب را می سنجد. سؤالات این بخش به شکل مترادف، متضاد و جای خالی هستند و در قسمت دوم داوطلب مجبور به پاسخگویی به چند سؤال از یک متن است. لغات پرسیده شده در این سؤال ها بسیار سخت و دشوار هستند و دانشجویان آشنایی زیادی با آن ها نداشتند. در بخش Quantative سؤال های ریاضی نسبتاً آسانی از متقاضی پرسیده می شود تا توانایی ها و مهارت های فرد مورد سنجش و ارزیابی قرار بگیرد. خبر خوش این که کلیه دانشجویان گروه فنی و مهندسی می توانند با کمی تلاش و کوشش تمام نمره را در این بخش دریافت کنند. بخش تحلیل نوشتاری نیز راجع به یک موضوع بحث برانگیز و جنجالی است. به عبارت دیگر از داوطلب درخواست می شود که در مورد موضوع خاصی متنی را بنویسید. اما در نوع subject دانش شما در زمینه خاصی مورد آزمون قرار می گیرد. این آزمون در زمینه هایی همچون روانشناسی، فیزیک، ریاضیات، ادبیات انگلیسی، شیمی و زیست شناسی برگزار می گردد.

همان گونه که متذکر شدیم آزمون subject GRE در هر سال سه بار یعنی در ماه های آپریل، اکتبر و سپتامبر برگزار می شود. شماری از دانشگاه های آمریکا شرکت در این آزمون را لازم می دانند. اما شمار آن ها اندک است. نمره کل آزمون SUBJECT GRE بین 200 تا 990 است و هر بخش نمره جداگانه ای را به خود اختصاص می دهد.

نحوه برگزاری آزمون GRE

آزمون GRE از دو نوع کامپیوتری و کاغذی تشکیل شده است و دقیقاً مشابه سیستم آزمون تافل اجرا می شود. باید بگوییم که هیچ معیاری جهت تأیید این مسئله که امتحان کاغذی از نوع کامپیوتری آن آسان تر و یا سخت تر است و یا نمره گرفتن آن آسان تر است وجود ندارد. تعداد زیادی از سایت ها منابع علمی مختلفی را جهت آمادگی متقاضیان برای شرکت و حضور در آزمون GRE معرفی کرده اند. علاوه بر این، آزمون General به هر دو صورت ibt و pbt برگزار می شود.

اعلام نتایج آزمون GRE

باید بدانید که نمره های آزمون GRE اینترنتی در دو قسمت Quantative و Verbal بلافاصله پس از برگزاری آزمون و قسمت نوشتاری به طور معمول تا مدت 10 روز پس از اجرای امتحان اعلام می گردد. نمره های آزمون GRE کاغذی نیز معمولاً تا 45 روز بعد از برگزاری آزمون به اطلاع داوطلبان می رسد.

منابع آزمون GRE

در آخرین بخش از این مقاله به ذکر منابع بخش های مختلف آزمون GRE برای شما دوستان گرامی می پردازیم.

  • Magoosh videos
  • Magoosh Questions
  • Mantattan 5lb and powerprep
  • ETS Official Guides

منابع قسمت نوشتاری قسمت verbal

Princeton Book

Magoosh Analytical writing Book

Poll of Argaments and Issues

ETS official Guides and powerprep

مبانی درک مطلب متن قسمت verbal

Magoosh book

(Refiles (Recent GRE Reading comprehension tests

Magoosh videos

Big book and powerprep EST official Guide

مبانی لغت قسمت verbal

Word smart

Magoosh 1000 words

Barron 800 Essential words for GRE

1100 words you need to know 

در این مقاله به بحث در مورد آزمون GRE پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله آزمون آیلتس بزنید.
اگر سوالی در زمینه آزمون GRE ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.