آزمون سامفا

آزمون سامفا که نام اختصاری سنجش استانداردهای مهارت فارسی است از جمله مهم ترین آزمون ها در دنیا و همین طور کشورمان ایران به شمار می رود. هدف از برگزاری این آزمون جامع و مهم ارزیابی و سنجش میزان اطلاع و آشنایی غیر فارسی زبانان ( اتباع غیر ایرانی) از زبان شیرین فارسی و سطح مهارت های آنان در این زبان است. باید عرض کنیم که اولین آزمون سامفا در ایران در تاریخ پنجم و ششم بهمن ماه سال 96 و برای دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برگزار گردید. این آزمون به سنجش استعدادها و توانایی های دانشجو در زبان فارسی بدون توجه به این که فرد توسط مطالعه چه کتابی و در کجا زبان فارسی را فرا گرفته است و تنها برای ارزیابی سطح اطلاعات وی می پردازد. آزمون سامفا در زبان فارسی دقیقاً مشابه آزمون تافل و آیلتس در زبان انگلیسی است. باید اشاره کنیم که این آزمون با همکاری سه سازمان مهم و شناخته شده به نام های اداره کل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز همکاری های علمی بین المللی در کشور ما برگزار می شود. علاوه بر این، شماری از اساتید برجسته دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی کشور نیز دستی در اجرا و طراحی آزمون سامفا دارند. همچنین آزمون سامفا از امتیاز داشتن آزمون مهارت گفتاری نیز بهره مند است که به طور معمول بعد از ضبط صداها و تولیدات فارسی آموزان به همراه سایر مهارت های نوشتاری، شنیداری و خواندن در سازمان سنجش آموزش کشور مورد بررسی و ارزیابی واقع می شود.

باید عرض کنیم که آزمون سامفا از جمله ملاک ها و معیارهای ادامه تحصیل در مراکز دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. بر طبق آیین نامه هایی مصوب کلیه دانشجویان غیر ایرانی متقاضی و داوطلب تحصیل در دانشگاهی در ایران لزوماً باید در این آزمون ثبت نام و شرکت کنند. از دیگر نکات مهم و قابل ذکر این که آزمون سامفا دو بخش دانشگاهی و عمومی را شاامل می شود. از میان کاربردهای آزمون عمومی سامفا می توان به تعیین میزان تسلط افراد برای تأسیس کردن دفاتر بین المللی در ایران، انجام فعالیت های تجاری، اقامت و یا تحصیل در مدارس آموزش و پرورش اشاره کرد. آزمون مذکور در کشور ما هر ساله و طی سه بازه زمانی مختلف شهریور، خرداد و دی برگزار می گردد. در این مقاله، اطلاعات ضروری را در رابطه با آزمون سامفا را در اختیار شما قرار می دهیم.

مشخصات آزمون سامفا

آزمون سامفا از سه بخش نگارش، خواندن و شنیدن تشکیل یافته است که هر کدام 20 نمره را به خود اختصاص می دهند. اما  تا اینجا نمره این آزمون برابر با 60 است و 40 نمره باقی مانده مختص نمره طول دوره و بخش شفاهی است که هر یک 20 امتیاز را در بر می گیرند. در نتیجه متوجه شدید که نمره آزمون سامفا از 100 محاسبه می شود. لازم به ذکر است که در صورتی که داوطلب نمره بین 50 تا 60 را در آزمون سامفا کسب کند مشروط شناخته می شود و لزوماً باید مجدداً در آزمون شرکت نماید.
در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در مورد آزمون سامفا و تمایل به شناخت بیشتر این آزمون مشاوران آیدانیتو می توانند همراه شما باشند. پس با آن ها تماس حاصل فرمایید.  

مدارک ثبت نام در آزمون سامفا

هر یک از داوطلبان غیرایرانی جهت ثبت نام در آزمون سامفا موظف به تهیه مدارکی چند هستند. در زیر این مدارک خواسته شده را برایتان نام می بریم.

  • پرداخت مبلغ 60 هزار تومان جهت آزمون
  • تکمیل فرم شرکت در آزمون
  • تهیه کپی از اولین صفحه گذرنامه
  • آماده کردن سه قطعه عکس پشت نویسی شده از متقاضی

ثبت نام آزمون سامفا

ثبت نام آزمون سامفا برای آخرین دوره آن در سال 97 در آذر ماه انجام گرفت و آزمون مربوط به آن در روزهای 27 و 28 دی ماه سال جاری برگزار شد هر فرد با توجه به شرایط خود در یکی از آزمون های عمومی و یا آکادمیک سامفا شرکت کرد. البته امکان شرکت در هر دو آزمون نیز برای افراد و اتباع خارجی امکان پذیر بود. تنها در مورد قابل توجه این که جهت شرکت در آزمون ها مبلغ جداگانه ای باید پرداخت گردید.

نحوه ثبت نام آزمون سامفا

هر یک از متقاضیان ثبت نام و شرکت در آزمون سامفا موظف به نام در این آزمون از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور هستند. هر یک از داوطلبان بعد از مراجعه به این سایت به کمک کارت های بانکی عضو شتاب مبلغ مورد نظر را پرداخت و در نهایت ثبت نام خود را قطعی نمایید.

مشاوران آیدانیتو آماده ارائه هر گونه اطلاعاتی در زمینه آزمون جامع زبان فارسی یعنی آزمون سامفا به شما دوستان هستند. در صورتی که شما نیز از اتباع خارجی و ملزم به شرکت در این آزمون هستید می توانید اطلاعات جامعی را در این رابطه از مشاوران آیدانیتو کسب نمایید

منابع آزمون سامفا

همان طور که ذکر کردیم آزمون سامفا از بخش های مختلفی تشکیل یافته است که هر یک از داوطلبان شرکت کننده باید مهارت و توانمندی های لازم را در هر یک از زمینه های یاد شده داشته باشند. به طور قطع یقین، کسب توانایی در هر یک از این مهارت ها مستلزم مطالعه منابعی چند است. جهت کسب اطلاع در مورد منابع آزمون سامفا می توانید با مشاوران و کارشناسان آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.
 در این مقاله به تحلیل و بررسی آزمون سامفا پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله مشاوره تلفنی بزنید.
اگر شما نیز جزء داوطلبان و متقاضیان شرکت در آزمون جامع سامفا هستید به مراتب نیاز به کسب اطلاعاتی کامل در مورد نحوه ثبت نام و یا منابع این آزموندارید. در این زمینه می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.