گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی 

رشته زبان و ادبیات فارسی از رشته های گروه علوم انسانی می باشد. هدف از ارائه این رشته در مقطع کارشناسی ارشد، ایجاد مهارت کافی در متون ادبیات فارسی و اصطلاحات و دستور زبان ادبیات فارسی می باشد. رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد در 9 گرایش ارائه شده است.

گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی
گرایش کد ضریب گرایش کد ضریب
ادبیات کودک و نوجوان 2 ادبیات عامه 1
ادبیات پایداری 3 آموزش زبان فارسی 1
ادبیات تطبیقی 1 ادبیات روایی 1
ویرایش و نگارش 1 نظریه و نقد ادبی 1
ادبیات معاصر 1
.
گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی در 8 دسته قرار می گیرند. در ادامه بیشتر با گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید تا با مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری را در رابطه با گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی بدست آورید.

.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات کودک و نوجوان

هدف از ارائه این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، ارتباط بهتر با کودکان از طریق متن، داستان و همچنین افزایش مهارت در زبان شناسی ادبیات کودکان می باشد. همان طور که اطلاع دارید، داستان ها و ادبیات کودکانه در شخصیت کودکان تأثیرگذار خواهد بود. از این رو نیاز به متخصصان این گرایش در جامعه وجود دارد.

تا به حال به ارشد بدون کنکور فکر کرده اید؟ و میدانید که میتوانید برای تحصیل در این مقطع میتواند بدون آزمون ورودی وارد شوید؟ با کلیک روی لینک جواب تمام سوال هایتان را پیدا کنید.

.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات عامه

هدف از این رشته تربیت متخصصانی در زمینه ادبیات معنوی و فرهنگی کشورمان می باشد. ادبیات عامه در واقع بخشی از فرهنگ هر جامعه و مردمانش می باشد و انتقال دهنده احساسات و آرزوها و افکار گوناگون نسل های گذشته به آینده می باشد. ادبیات عامه را هنر زبانی نیز می نامند.
.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات پایداری

ادبیات پایداری، ادبیاتی است که از شرایط و اوضاع جامعه تأثیر می پذیرد و در آن مواردی مانند آزادی های فردی، اجتماعی، خفقان و ادبیات پایداری در حوزه های مختلف طنز، نمایشنامه، هجو و غیره به نمایش گذاشته می شود. ادبیات پایداری در ایران در قرون اولیه اسلام شروع شد.
.

رشته زبان و ادبیات فارسی-  ادبیات تطبیقی

ادبیات تطبیقی (comparative literature)  که ادبیات همگانی نیز نامیده می شود مسئولیت مطالعه آثار به وجود آمده در زمینه های فرهنگی گوناگون را عهده دار است. علاوه بر این، ادبیات چند کشور را با هم مقایسه می کند. در واقع با استفاده از این گرایش، کشورهای مختلف از یکدیگر الهام می گیرند. اگر به پرستاری علاقه مند هستید و دنبال ساده ترین راه برای تحصیل می گردید پرستاری بدون کنکور می تواند انتخاب خوبی باشد.
.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات روایی

ادبیات روایی در واقع به رمان و افسانه، داستان ها که حالت غیر واقعی یا واقعی دارد، گفته می شود. این گرایش برای داوطلبان دارای بیان خوب مناسب است.
.

رشته ادبیات و زبان فارسی – ویرایش و نگارش

رشته ادبیات و زبان فارسی در گرایش ویرایش و نگارش به نگارش متن های ادبی می پردازد. این رشته از حوزه شغلی مناسبی برخوردار است.
.

رشته ادبیات و زبان فارسی – نقد و نظریه ادبی

رشته ادبیات و زبان فارسی – نقد و نظر به ادبی به تحلیل نقد تاریخ ادبیات می پردازد. در نقد ادبی حفظ معیارمندی و ادیبانه بودن و حفظ سلامت متن ضروری است.
.

رشته ادبیات و زبان فارسی – ادبیات معاصر

ادبیات معاصر، از زمان مشروطه تا زمان حال را در بر می گیرد. علاقمندان به ادبیات این برهه از تاریخ می توانند این رشته را انتخاب کنند. با توجه به توضیحات اجمالی راجع به رشته ها، داوطلبان علاقمند به رشته زبان و ادبیات فارسی می توانند در یکی از گرایش های گفته شده در مقطع دکتری ادامه تحصیلی دهند. با توجه به تعدادی بالای داوطلبان دکتری زبان و ادبیات فارسی، رقابت سختی برای داوطلبان ایجاد خواهد شد.
در این مقاله به بررسی گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی بزنید.
اگر سوالی در زمینه گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
.
.