گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی

avatar image نویسنده : مهربان
stopwatch image ۰۵ آذر ۹۸ view image ۱۰۷۷۵ blogging image ۸
گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی

فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۳ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی 

رشته زبان و ادبیات فارسی از رشته های گروه علوم انسانی می باشد. هدف از ارائه این رشته در مقطع کارشناسی ارشد، ایجاد مهارت کافی در متون ادبیات فارسی و اصطلاحات و دستور زبان ادبیات فارسی می باشد. رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد در 9 گرایش ارائه شده است.


گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی

گرایش

کد ضریب

گرایش

کد ضریب

ادبیات کودک و نوجوان

2

ادبیات عامه

1

ادبیات پایداری

3

آموزش زبان فارسی

1

ادبیات تطبیقی

1

ادبیات روایی

1

ویرایش و نگارش

1

نظریه و نقد ادبی

1

ادبیات معاصر

1

 

 


 

گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی در 8 دسته قرار می گیرند. در ادامه بیشتر با گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی آشنا خواهید شد. پس با ما همراه باشید تا با مطالعه این مقاله اطلاعات بیشتری را در رابطه با گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی بدست آورید.
داوطلبان عزیز لازم است در انتخاب رشته به کد ضریب های هر گرایش دقت کنید

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات کودک و نوجوان

هدف از ارائه این گرایش در مقطع کارشناسی ارشد، ارتباط بهتر با کودکان از طریق متن، داستان و همچنین افزایش مهارت در زبان شناسی ادبیات کودکان می باشد. همان طور که اطلاع دارید، داستان ها و ادبیات کودکانه در شخصیت کودکان تأثیرگذار خواهد بود. از این رو نیاز به متخصصان این گرایش در جامعه وجود دارد.

تا به حال به ارشد بدون کنکور فکر کرده اید؟ و میدانید که میتوانید برای تحصیل در این مقطع میتواند بدون آزمون ورودی وارد شوید؟ با کلیک روی لینک جواب تمام سوال هایتان را پیدا کنید.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات عامه

هدف از این رشته تربیت متخصصانی در زمینه ادبیات معنوی و فرهنگی کشورمان می باشد. ادبیات عامه در واقع بخشی از فرهنگ هر جامعه و مردمانش می باشد و انتقال دهنده احساسات و آرزوها و افکار گوناگون نسل های گذشته به آینده می باشد. ادبیات عامه را هنر زبانی نیز می نامند.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات پایداری

ادبیات پایداری، ادبیاتی است که از شرایط و اوضاع جامعه تأثیر می پذیرد و در آن مواردی مانند آزادی های فردی، اجتماعی، خفقان و ادبیات پایداری در حوزه های مختلف طنز، نمایشنامه، هجو و غیره به نمایش گذاشته می شود. ادبیات پایداری در ایران در قرون اولیه اسلام شروع شد.

رشته زبان و ادبیات فارسی-  ادبیات تطبیقی

ادبیات تطبیقی (comparative literature)  که ادبیات همگانی نیز نامیده می شود مسئولیت مطالعه آثار به وجود آمده در زمینه های فرهنگی گوناگون را عهده دار است. علاوه بر این، ادبیات چند کشور را با هم مقایسه می کند. در واقع با استفاده از این گرایش، کشورهای مختلف از یکدیگر الهام می گیرند. اگر به پرستاری علاقه مند هستید و دنبال ساده ترین راه برای تحصیل می گردید پرستاری بدون کنکور می تواند انتخاب خوبی باشد.

رشته زبان و ادبیات فارسی – ادبیات روایی

ادبیات روایی در واقع به رمان و افسانه، داستان ها که حالت غیر واقعی یا واقعی دارد، گفته می شود. این گرایش برای داوطلبان دارای بیان خوب مناسب است.

رشته ادبیات و زبان فارسی – ویرایش و نگارش

رشته ادبیات و زبان فارسی در گرایش ویرایش و نگارش به نگارش متن های ادبی می پردازد. این رشته از حوزه شغلی مناسبی برخوردار است.

رشته ادبیات و زبان فارسی – نقد و نظریه ادبی

رشته ادبیات و زبان فارسی – نقد و نظر به ادبی به تحلیل نقد تاریخ ادبیات می پردازد. در نقد ادبی حفظ معیارمندی و ادیبانه بودن و حفظ سلامت متن ضروری است.

رشته ادبیات و زبان فارسی – ادبیات معاصر

ادبیات معاصر، از زمان مشروطه تا زمان حال را در بر می گیرد. علاقمندان به ادبیات این برهه از تاریخ می توانند این رشته را انتخاب کنند. با توجه به توضیحات اجمالی راجع به رشته ها، داوطلبان علاقمند به رشته زبان و ادبیات فارسی می توانند در یکی از گرایش های گفته شده در مقطع دکتری ادامه تحصیلی دهند. با توجه به تعدادی بالای داوطلبان دکتری زبان و ادبیات فارسی، رقابت سختی برای داوطلبان ایجاد خواهد شد.
در این مقاله به بررسی گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله انتخاب رشته ارشد زبان و ادبیات فارسی بزنید.
اگر سوالی در زمینه گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.
فضای هوشمند آموزش و مشاوره

جهت مشاوره درباره "گرایش های ارشد زبان و ادبیات فارسی " می توانید در سراسر کشور با شماره زیر تماس حاصل نمایید

تماس با شماره ۹۰۹ ۹۰۷ ۱۹ ۷۳ از سراسر کشور

تماس از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون گرفتن کد
پاسخگویی از ۸ صبح الی ۱ بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۸ دیدگاه
 • user_default_pic نفیسه
  توسط نفیسه در تاریخ ۱۰ خرداد ۹۷ reply-button
  سلام میخواستم ببینم امسال هم زبان و ادبیات فارسی بدون گرایش از کدضدریب 1به 3منتقل شده است؟؟؟
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۱۰ خرداد ۹۷
  سلام دوست عزیز مطابق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 97 ، کد ضریب برای زبان و ادبیات فارسی بدون گرایش یک است.

 • user_default_pic فرزانه
  توسط فرزانه در تاریخ ۱۲ خرداد ۹۷ reply-button
  سلام زبان وادبیات فارسی بدون گرایش چیه؟؟
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۱۳ خرداد ۹۷
  سلام دوست عزیز همان طور که در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 97 ذکر شده است، در مجموعه زبان و ادبیات فارسی 9 گرایش برای رشته زبان و ادبیات فارسی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که خود رشته زبان و ادبیات فارسی بدون هیچ گرایشی نیز مورد پذیرش دانشگاه ها قرار می گیرد و کد ضریب آن نیز یک است.

 • user_default_pic MOHSEN
  توسط MOHSEN در تاریخ ۱۸ خرداد ۹۷ reply-button
  گرایش زبان‌شناسی هم زیرگروه رشته ادبیات حساب میشه یا جداست؟
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۱۹ خرداد ۹۷
  سلام دوست گرامی زبان شناسی در مجموعه ای مجزا از مجموعه ادبیات و زبان فارسی قرار می گیرد و شامل رشته های زبان شناسی همگانی ، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان ، زبان شناسی رایانشی و واژه گزینی و اصطلاح شناسی است.

 • user_default_pic وصال
  توسط وصال در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷ reply-button
  سلام با عرض خسته نباشید آیا رشته عرفان و ادیان اسلامی جزو گرایشهای زبان و ادبیات فارسی هست یا خیر اگر نیست چکار باید بکنم ؟ باتشکر
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۱۰ مرداد ۹۷
  سلام دوست عزیز در رشته ادبیات گرایش عرفان و ادیان اسلامی تعریف نشده ولی در مقطع کارشناسی ارشد گرایش ادیان و عرفان وجود دارد که در رشته الهیات و معارف اسلامی است.