کودک پسر

معمولاً والدین قبل از اینکه بچه دار شوند در مورد فرزندشان خیال پردازی می کنند. آن هایی که پرورش و تربیت فرزند برایشان اهمیت دارد ممکن است از چند ماه یا حتی چند سال قبل، در مورد ویژگی های کودکان و حتی بهترین روش های تربیت کودک مطالعه کرده باشند.

اغلب تصورات افراد، قبل از این که بچه به دنیا بیاید، با آنچه بعداً به صورت واقعی تجربه می کنند متفاوت است. پرورش فرزند اگر چه شیرین است اما کار آسانی نیست و هر چه آگاهی آدم ها بیشتر باشد، بهتر از عهده آن بر می آیند.

یکی مهم ترین عوامل در تربیت فرزند، جنسیت او است. جنسیت قطعاً در شکل گیری خصوصیات ما تأثیر دارد. والدین یک کودک پسر در مقایسه با والدین یک کودک دختر با چالش های متفاوتی روبرو می شوند. به همین دلیل اگر کسانی که تازه صاحب فرزند شده اند یا قصد بچه دار شدن دارند، از خصوصیات جنسیتی کودکان مطلع باشند و نقش آن ها را در شیوه های فرزند پروری درک کنند، می توانند فرایند فرزند پروری سالم تری داشته باشند.

در این مقاله تلاش کرده ایم که به نکات مهمی در تربیت کودک پسر بپردازیم.

مراقب پرخاشگری باشید

علاقه به بازی های پلیسی و اسلحه های پلاستیکی با علاقه به آزار دادن دیگران متفاوت است. معمولاً کودکان پسر به بازی کردن با اسباب بازی های پلاستیکی در شکل تفنگ و شمشیر و یا بازی های کامپیوتری ای که در آن ها پلیس ها دزدها را به قتل می رسانند علاقه زیادی دارند.

والدین این علاقه را پرخاشگرانه می دانند اما کودک دارد در این بازی ها دنیا را نجات می دهد.

تازمانی که کودک پسر در تعاملات واقعی به کسی صدمه نزده، لازم نیست نگران باشید. اما اگر می بینید که او دوستان و هم سالانش را کتک می زند، بهتر است که به فکر بی افتید و ریشه این پرخاشگری را کشف کنید. رفتارهای پرخاشگرانه به طور کلی در پسران بیشتر از دختران دیده می شوند.

الگوی خوبی باشید

حتی اگر در مورد یک رفتار خاص کودک پسر نگران هستید، آرامش خودتان را حفظ کنید. هرگز با پرخاشگری نسبت به یک رفتار پرخاشگرانه کودک واکنش نشان ندهید. اگر چه تنبیه بدنی می تواند رفتار منفی را متوقف کند اما پژوهش ها نشان می دهند که کودکانی که در خانه تنبیه بدنی می شوند، در مهد کودک یا مدرسه پرخاشگری می کنند و در آینده ممکن است از اختلالات روانی جدی رنج ببرند.

سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید. برای جلوگیری از رفتارهای منفی در کودک، از روش های تنبیهی سالم استفاده کنید و رفتارهای خوب کودک پسر را با تشویق کردن و جایزه دادن به او تقویت کنید.

مهربانی را در کودک پسر تقویت کنید

برای اینکه کودک پسر مهربان تر و حساس تر بشود، می توانید اهمیت مهربانی را با استفاده از اسباب بازی ها و کتاب خواندن به او یاد بدهید. به عنوان مثال داستانی برایش بخوانید که تمرکز آن بر مردانی در تاریخ باشد که صلح، برابری و مهربانی برایشان اهمیت داشته.

کودک پسر را به ابراز احساسات تشویق کنید

وقتی کودک پسر بفهمد که صاحب احساسات است و احساسات بخشی طبیعی و پذیرفته شده در شخصیت هر فردی هستند، راحت تر می تواند عواطفش را ابراز کند.

پدر و برادر می توانند الگوهای خوبی برای یک کودک پسر باشند و مشاهده ابراز احساسات در آن ها بسیار تأثیر گذار است. ممکن است طول بکشد تا یک کودک پسر یاد بگیرد که در مورد احساساتش صحبت کند. صبور باشید و به او آموزش بدهید که ابراز احساسات یک رفتار کاملاً سالم است.

در ادامه مطالعه مقاله «کودک دختر» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های تربیت کودک پسر ، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.