کودک عصبی

عصبانیت کودکان می تواند دلایل متعددی داشته باشد. استرس های مادر در دوران بارداری، عوامل ژنتیکی، محیط متشنج خانواده، زندگی در یک محله پر آسیب، جنگ، جدایی پدر و مادر، مرگ یکی از اعضای خانواده و… می توانند منجر به عصبانیت کودک شوند. معمولاً والدین از دست کودک عصبی و پرخاشگر خسته می شوند. اما این یک واقعیت است که کودک عصبی خودش بیشتر از همه زجر می کشد.

برای تشخیص علت اصلی عصبانیت کودک ، بهتر است که والدین از خدمات تخصصی یک روانشناس یا مشاور کودک کمک بگیرند. گاهی اوقات کودک از یک اختلال روانی جدی رنج می برد و برای درمان او باید روش های درمانی جدی ای را به کار گرفت.

کنترل کودک عصبی

اگر چه بهتر است که قبل از هر چیز از ریشه رفتارهای کودک عصبی مطلع شویم. اما در مرحله بعد آگاهی از روش های کنترل عصبانیت هم بسیار مؤثر است و موجب می شود که پرخاشگری کودک کم کم کاهش پیدا کند.

در اینجا به تکنیک هایی برای کنترل عصبانیت و خشم در کودکان اشاره می کنیم:

مقابله به مثل نکنید

سعی کنید بر رفتارهای خودتان کنترل داشته باشید و هرگز در برابر پرخاشگری کودک پرخاشگری نکنید. ممکن است رفتارهای کودک واقعاً آزار دهنده و کلافه کننده باشد. اما عصبانیت شما فقط این پیام را به او منتقل می کند که عصبانیت و خشونت روش پذیرفته شده ای در برابر چالش ها است.

سعی کنید کودک را درک کنید

گاهی کودک عصبی تلاش می کند که پیامی را به ما منتقل کند اما متوجه نمی شویم. کودکان پرخاشگر بلد نیستند که احساساتشان را به شیوه ای سالم ابراز کنند. ممکن است یک کودک عصبانی رفتارهای نادرست را برای جلب توجه انجام بدهد. شاید او نیاز عاطفی دارد و با رفتارهای پرخاشگرانه در واقع به دنبال عشق و محبت است.

با کودک ارتباط برقرار کنید

ارتباط با کودک عصبانی کار راحتی نیست. شاید در اولین تلاش های شما، او مدام فریاد بکشد، جیغ بزند و حاضر به گفت و گو با شما نباشد. اما اگر خسته نشوید و به تلاش هایتان ادامه بدهید می توانید کم کم او را آرام کنید.

قاطع باشید

کودک پرخاشگر باید به این باور برسد که رفتارهایش پذیرفته نمی شوند. اما نباید این باور را با خشونت در او نهادینه کنید. شما می توانید با روش هایی سالم او را عواقب رفتارش مواجه کنید. مثلاً وقتی رفتارهای پرخاشگرانه انجام می دهد، اسباب بازی مورد علاقه اش را از او بگیرید، اجازه ندهید که به پارک برود یا از انجام فعالیت مورد علاقه اش منعش کنید.

مهارت های مقابله ای را به کودک آموزش بدهید

گاهی اوقات دلیل اصلی عصبانیت کودک این است که او هیچ روشی جز پرخاشگری را موقع تجربه احساس خشم بلد نیست. به او یاد بدهید که به جای کتک زدن دیگران، احساساتش را بیان کند و زمانی که خشمگین است با روش هایی مثل نقاشی کشیدن، کاردستی درست کردن و… خودش را آرام کند.

در ادامه مطالعه مقاله «کودک پرخاشگر» را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه روش های کنترل کودک عصبانی، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه آیدانیتو تماس بگیرید.