کودکان کار

سازمان جهانی کار در آخرین گزارشش در مورد کودکان کار که سال 2013 ارائه شد، اعلام کرد که در حال حاضر 265 میلیون کودک کار در سراسر جهان وجود دارد و این جمعیت در واقع 17% از جمعیت کل کودکان کره زمین است. جزئیات این گزارش نشان می دهند که بیشتر کودکان کار ساکن قاره آفریقا هستند.

اگر چه تعداد کودکان کار همچنان زیاد است، اما از منظر تاریخی ما کشورهایی را می بینیم که توانسته اند مدیریت خوبی داشته باشد و در طول سال پدیده کار کودک را حذف کنند. انگلستان یکی از این کشورها است. اگر سایر کشورها هم برنامه مشخص و قابل اجرایی داشته باشند، این آسیب اجتماعی می تواند به کلی حذف شود.

آسیب های کار کودک

کودکان کار از کودکی، سلامتی و امکان درس خواندن و تحصیل محروم هستند. و از سویی دیگر مواجهه دردناکی با فقر و خشونت دارند. اگر چه گاهی اوقات بعضی کودکان با انجام دادن فعالیت هایی که آسیب زا نیستند، در واقع به خانواده خودشان کمک می کنند. اما بیشتر کودکان کار مشغول کارهایی هستند که برای کودکان مناسب نیستند و حقوق آن ها را زیر پا می گذارند.

علی رغم این که تعداد کودکان کار رو به کاهش است، این کاهش با سرعت بسیار کمی پیش می رود. آسیب های متعددی متوجه کودکان کار است. بسیاری از کودکان کار در حین کار آسیب های جسمی می بینند. آن ها ممکن است زخمی و بیمار شوند و حتی در شرایط خطرناک تر، یکی از اعضای بدنشان را از دست بدهند.

علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روانی کودکان کار هم به خطر می افتد. آن ها نمی توانند مثل سایر کودکان بخشی از ساعات شبانه روز را به بازی های فردی و جمعی اختصاص بدهند و در کنار درس خواندن، تفریح و سرگرمی هم داشته باشند. در حالی که امروزه ما می دانیم که بازی چه تأثیر مثبتی بر سلامت روانی دارد. همچنین معمولاً این کودکان از محبت های خانوادگی محروم هستند یا نیازهای عاطفی شان به قدر کافی رفع نمی شود و دچار مشکلات عمیق عاطفی اند.

خشونت های جسمی و جنسی شدید از جمله هولناک ترین آسیب های کار کودک هستند. از آنجایی که این کودکان تنها و بی پناه اند، به راحتی طعمه کودک آزاران می شوند.

محرومیت از تحصیل یکی دیگر از معایب کار کودک است. کودکان کار مثل یک فرد بزرگسال، ساعت های زیادی از شبانه روز را به کار کردن اختصاص می دهند و حتی گاهی اوقات بیشتر از بزرگسالان کار می کنند و فرصتی برای مدرسه رفتن ندارند.

کودکان کار در ایران

متأسفانه کشور ما هم از این آسیب اجتماعی و پیامدهای ناگوار آن مصون نمانده و در شهرهای کوچک و بزرگ شاهد کودکان کار و خیابان هستیم. پدیده کودکان خیابانی یک آسیب و بیماری اجتماعی خطرناک است که تبعات آن فقط به کودکان اختصاص ندارد و جامعه را هم در بر می گیرد.

بسیاری از این کودکان به تدریج مجرم و بزهکار می شوند و به علت آسیب های روانی شدیدی که دیده اند ممکن است در آینده از جامعه انتقام بگیرند.

خوشبختانه در حاضر سازمان های مردم نهاد بسیاری در حال حمایت از کودکان کار، فراهم کردن فرصتی برای تحصیل آن ها، ارائه خدمات بهداشتی به این کودکان و… هستند. امیدواریم که با کوشش های بیشتر و برنامه های جدی تر، در آینده هیچ کودکی مجبور به کار کردن نباشد.

در ادامه مطالعه مقاله «پرخاشگری در کودکان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه معایب کار کودک، می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.