کنکور 98

ماراتن کنکور هر ساله در کشور برگزار می شود و از میان خیل عظیم شرکت کنندگان، به انتخاب پر تلاش ترین ها منجر می شود. نکته ای که در این رابطه وجود دارد، ادغام ثبت نام کنکور سراسری و آزاد است. بر این اساس شرکت کنندگانی که قصد راه یابی به دانشگاه آزاد را در کنار دیگر فرصت های ورود به دانشگاه مدنظر دارند، در کنار ثبت نام برای کنکور سراسری می توانند برای کنکور آزاد نیز ثبت نام نمایند. به عبارتی این دو آزمون، ثبت نام جداگانه ای ندارند.

زمان برگزاری کنکور 98

هر ساله کنکور در پنج گروه آزمایشی شامل تجربی، ریاضی، علوم انسانی، هنر و زبان در اوایل تیرماه برگزار می شود. در سال جاری نیز زمان دقیق برگزاری آزمون سراسری 98 ، در روزهای 13 و 14 تیرماه اعلام شده است. با وجود اینکه در حال حاضر روش های مختلفی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی (از جمله پذیرش بدون کنکور) وجود دارد، اما از آنجایی که تنها راه قبول شدن در رشته های پر طرفدار، هنوز هم همان کنکور است، قبولی در کنکور 98 ، از جمله آرزوهای دیرینه داوطلبان کنکور است. در حقیقت داوطلبی که در کنکور سراسری 98 شرکت می نماید، با یک تیر چند نشان را می زند بدین صورت که علاوه بر اینکه می تواند شانس خود را در دانشگاه های سراسری امتحان کند، می تواند رتبه و تراز قبولی خود را در دوره های شبانه، مجازی، پردیس خودگردان، غیر انتفاعی، مجازی، پیام نور و آزاد نیز مشاهده نماید.

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 98

از آنجایی که به منظور ورود به جلسه کنکور نیاز به احراز هویت است، داوطلبان بایستی یک هفته قبل از برگزاری کنکور (حدوداً 10 تیرماه) با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی (sanjesh.org)، کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 98 را دریافت نمایند.

ماراتن کنکور از 13 تیرماه آغاز می شود

کد سوابق تحصیلی چیست؟

پیش از هر سخنی بهتر است به این موضوع بپردازیم که اصلا سوابق تحصیلی چیست ؟ بهتر است سابقه تحصیلی را در قالب یک مثال توضیح دهیم. در واقع اگر من در رشته ریاضی درس می خوانم ، بدین مفهوم است که در رشته ریاضی سابقه تحصیلی دارم. پس من در رشته انسانی هیچ سابقه تحصیلی ندارم و نخواهم توانست در کنکور انسانی شرکت کنم. سازمان آموزش و پرورش چند سالی است که اقدام به ارائه کد سوابق تحصیلی می نماید. بدین صورت که داوطلبان شرکت در کنکور سراسری بایستی با مراجعه به سایت سازمان آموزش و پرورش و ارائه مشخصات ، کدی را تحت عنوان کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی دریافت نمایند . وارد نمودن این کد در هنگام ثبت نام در کنکور سراسری 98 الزامی است.

ضوابط ثبت نام کنکور 98

قطعاً برای کسانی که می خواهند در آزمون سراسری شرکت کنند، سؤالاتی در ارتباط با ضوابط ثبت نام شرکت در آن مطرح است. بر این اساس سعی می کنیم به بیشترین دامنه سؤالات مطرح شده توسط شما پاسخ دهیم. نکات مهم و کلیدی برای پاسخ گویی به سؤالات شما به شرح زیر است:
  • ثبت نام دوباره برای قبولی در دانشگاه های دولتی برای کسانی که یکبار از سهمیه روزانه خود استفاده کرده اند، وجود ندارد. بدین معنا که شما تنها یکبار فرصت تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه روزانه را دارید.
  • تا در دانشگاه آزاد دانشجو هستند، هیچ گونه ممانعتی جهت ثبت نام برای دوره روزانه ندارند، البته در صورتی که قبلاً سهمیه روزانه خود را استفاده نکرده باشند.
  • داوطلبان باید مدرک پیش دانشگاهی، کاردانی و 4 ساله ها نظام قدیم را داشته باشند.
  • دارندگان فوق دیپلم رشته های علوم پزشکی باید طرح منابع انسانی را به اتمام رسانده باشند.
  • اگر می خواهید در چند گروه آزمایشی شرکت کنید بایستی چند کارت اعتباری شرکت در آزمون سراسری 98 ، خریداری کنید.

نحوه ثبت نام در کنکور 98

نحوه ثبت نام به صورت اینترنتی است و شرکت کنندگان با مراجعه به سایت سازمان سنجش، ثبت نام خود را انجام می دهند. بدین صورت که داوطلبان قبل از خرید کارت اعتباری (از طریق سایت سازمان سنجش به منظور ثبت نام کنکور 98، نخست باید دو کد که یکی شامل کد رزومه و سوابق تحصیلی دیپلم و دیگری کد رزومه پیش دانشگاهی است را داشته باشند. پس از اتمام ثبت نام، کد رهگیری به شرکت کننده ارائه می شود و این یعنی شما با موفقیت ثبت نام کرده اید. یادتان باشد که این کد را تا زمان فارغ التحصیلی تان! نزد خود نگه دارید( البته اندکی مبالغه نمودیم! منظورمان این است که لطفا در حفظ و نگهداری این کد 15 رقمی عزیز کوشا باشید). حالا که به اکثر سؤالات شما پاسخ داده ایم یک نکته را هم یاد آوری می کنیم تا مد نظر شما باشد و نتیجه مطلوبی از تلاش هایتان بگیرید. یکی از مباحث بسیار مهم تأثیر معدل دیپلم و پیش دانشگاهی در نتیجه کنکور شما است! در واقع  خاطر نشان می کنیم که حواستان به 25 درصد اثر مطلوب معدل دیپلم و 5 درصد اثر پیش دانشگاهی باشد. سعی کنید برای بهبود سوابق تحصیلی تان تلاش کنید و برای امتحانات نهایی ، برنامه ریزی حرفه ای داشته باشید.
در نهایت پس از بررسی نکاتی که بایستی درباره کنکور 98 بدانید، پیشنهاد می کنیم سری هم به مقاله کارت ورود به جلسه کنکور 98 بزنید.

اگر سوالی در زمینه کنکور 98 ذهنتان را به خود مشغول کرده است، می توانید با مشاوران تحصیلی آیدانیتو تماس بگیرید.