کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی

در این مقاله با موضوع کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی همراه شما هستیم. رشته زبان انگلیسی و گرایش‌های مختلف آن مانند آموزش، زبان و ادبیات و مترجمی، به دلیل بازار کار گسترده، در میان داوطلبان کنکور جایگاه ویژه‌ای دارد.

یکی از مزیت‌های گروه آزمایشی زبان‌های خارجی این است که داوطلبان کنکور محدودیتی برای شرکت در کنکور این گروه آزمایشی ندارند؛ مزیتی که جنبه رقابتی این رشته را پررنگ‌تر می‌کند.

در حال حاضر رشته آموزش زبان انگلیسی در میان داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها بسیار محبوب است و این درجالی است که ظرفیت دانشگاه‌های پذیرنده هم نسبتا مطلوب به نظر می رسد.

آگاهی داوطلبان از رتبه‌های قبولی، درصدهای لازم برای قبولی در این رشته و دانشگاه‌های پذیرنده، به آنها کمک می‌کند برای قبولی در این رشته حساب‌شده و دقیق برنامه‌ریزی کنند. داوطلبان عزیز در مقاله‌ کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی ، نکات کاربردی درباره قبولی در رشته آموزش زبان انگلیسی خواهند خواند. با ما همراه باشید.

عنوان‌های امتحانی و ضرایب رشته آموزش زبان انگلیسی در کنکور سراسری

داوطلبان گروه آزمایشی زبان‌های خارجی هم مانند چهار گروه آزمایشی دیگر در کنکور سراسری، باید در آزمون عمومی شرکت کنند. عنوان‌های امتحانی آزمون عمومی و ضرایب هر یک از عنوان‌ها و منابعی که برای طرح سوال استفاده می‌شوند ‌را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

عنوان ضریب کتب منابع طرح سوال
زبان و ادبیات فارسی 4 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌های سوم و دوم دبیرستان
زبان عربی 2 سال‌های سوم و دوم دبیرستان
فرهنگ و معارف اسلامی 3 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌های‌ سوم و دوم دبیرستان
زبان خارجی 2 دوره پیش‌دانشگاهی و سال‌ سوم دبیرستان

همان‌طور که می‌دانید، گروه آزمایشی آزمون سراسری، تعدادی زیر گروه دارد که در دروس اختصاصی ضرایب خاص خود را دارند. رشته آموزش زبان انگلیسی در زیرگروه 1 گروه آزمایشی قرار دارد. ضرایب دروس تخصصی در این زیر گروه طبق جدول زیر است:

عنوان ضریب
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
زبان خارجی 2
زبان تخصصی انگلیسی 4

آیا سوابق تحصیلی(معدل) داوطلبان در نتیجه کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی تأثیر دارد؟

بله، سوابق تحصیلی یا همان معدل بر نتیجه کنکور داوطلبان تمام گروه‌های آزمایشی تأثیرگذار است. سوال بعدی این است که معدل چقدر در نتیجه کنکور موثر است و تأثیرگذاری چگونه لحاظ می‌شود؟ براساس اطلاعیه‌ سازمان سنجش آموزش کشور درباره‌ی میزان و نحوه‌ تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ، معدل کتبی امتحانات نهایی دوره متوسطه (سال سوم متوسطه)، برای داوطلبانی که سال 1384 به بعد از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده‌اند حداکثر 25% در نتیجه نهایی کنکور آنها تأثیر دارد. داوطلبانی که سال 1391 به بعد دوره‌ی پیش‌دانشگاهی را به پایان رسانده‌اند، معدل امتحانات نهایی دوره پیش‌دانشگاهی 5% در نتیجه نهایی کنکور تأثیر دارد. درباره‌ تأثیر معدل در نتیجه کنکور به چند نکته مهم توجه کنید:

  1. معدل به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی داوطلبان لحاظ می‌شود.
  2. «تأثیر مثبت معدل در نتیجه نهایی» یعنی چه؟ برای شما به عنوان داوطلب کنکور، در هر درس یک تراز محاسبه می‌‌شود. تراز مجموعه امتیازی است که در ازای پاسخ‌های درست و غلط به تست‌ها و همین‌طور تست‌هایی که بدون پاسخ گذاشته‌اید به شما تعلق می‌گیرد.
  3. به جز این، از درصدهای تمام داوطلبان کنکور در گروه آزمایشی شما در هر درس میانگین گرفته می‌شود که با تراز شما نسبت مستقیم دارد. نمرات امتحان نهایی شما در هر در درس هم تراز جداگانه دارد که با میانگین نمرات امتحانات نهایی داوطلبان در هر درس، نسبت مستقیم دارد.
  4. اعمال تأثیر مثبت معدل به این صورت است که اگر معدل، نمره‌کل نهایی آزمون در هر زیرگروه را افزایش دهد، در آن زیر گروه اعمال می‌شود.
  5. اگر معدل نمره‌کل نهایی آزمون در هر زیرگروه را کاهش دهد، در آن زیر گروه اعمال نمی‌شود و همان نمره کل آزمون آن زیر گروه به عنوان نمره کل نهایی ثبت می‌شود.
  6. معدل تأثیری در انتخاب رشته ندارد.
  7. تأثیر معدل در کارنامه اولیه و رتبه داوطلبان مشخص می‌شود.
  8. اگر قبل از سال 1384 دبیرستان و قبل از 1391 پیش‌دانشگاهی را به پایان رسانده‌اید، قانون تأثیر سوابق تحصیلی شامل شما نمی‌شود.

معدل تأثیری در انتخاب رشته ندارد و فقط در کارنامه اولیه و رتبه داوطلبان مشخص می‌شود

معرفی کوتاه رشته آموزش زبان انگلیسی

در روزگاری که تمام کارها تخصصی شده است، آموزش زبان خارجی هم به تخصص نیاز دارد و تسلط بر یک زبان برای آموزش آن به دیگران کافی نیست. مربی برای آموزش یک زبان خارجی به زبان‌آموزان باید به مهارت‌های دیگری مانند روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و استراتژی و تکنیک‌های آموزشی هم مسلط باشد. در دوره‌ی چهارساله‌ کارشناسی آموزش زبان انگلیسی، دانشجویان تکنیک‌های نظری و عملی آموزش زبان انگلیسی، موانع و چالش‌های یادگیری زبان و پیدا کردن راه‌حل برای آنها و شیوه‌های افزایش یادگیری را فرامی‌گیرند. هدف این رشته آموزش دبیران زبان انگلیسی برای تدریس در دوره متوسطه است.

در کنکور سراسری  برای تحصیل در رشته آموزش زبان انگلیسی، کدام دانشگاه‌ها را می‌توانید انتخاب کنید‌؟

برای هر داوطلب کنکور یک یا چند رشته در اولویت قرار دارد و مایلند بدانند در رشته‌های موردنظرشان، کدام دانشگاه‌ها، چند دانشجو می‌پذیرند.  در رشته‌ی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی قزوین، آیت‌الله بروجردی بروجرد، بجنورد،ارومیه، زابل، زاهدان، کاشان، گلستان، مازندران، محقق اردبیلی، مراغه، هرمزگان، یاسوج  و…دانشجو می‌پذیرند. در ادامه‌ی مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی ، به ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه‌های کشور، در هر دوره می پردازیم:

ظرفیت پذیرش رشته آموزش زبان انگلیسی
روزانه نوبت دوم غیرانتفاعی
727 108 1680

*دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی فقط براساس سوابق تحصیلی در رشته آموزش زبان انگلیسی دانشجو می‌پذیرند.

کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی

در بخش آخر مقاله کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی ، چند کارنامه از داوطلبان آزمون سراسری‌ سال گذشته را بررسی می‌کنیم.  در واقع قرار است که این بررسی فقط چشم‌انداز کلی نسبت به رتبه‌ها و درصدهای داوطلبانی که در این رشته در دوره روزانه قبول شده‌اند، به شما ارائه دهد؛ چون هر سال ظرفیت پذیرش رشته‌ها، البته تا اندازه‌ای، تغییر می‌کند و نمی‌توان درباره‌ی قبول‌شدن یا قبول‌نشدن به طور قطعی صحبت کرد.

حداقل رتبه‌های داوطلبان پدیرفته شده در رشته آموزش زبان انگلیسی
در جدول زیر چند نمونه از رتبه‌هایی که در سهمیه مناطق مختلف در دوره روزانه رشته آموزش زبان انگلیسی پذیرفته شده‌اند را می‌بینید:

رتبه در کشور رتبه در سهمیه‌‌منطقه سهمیه منطقه شهر محل‌سکونت دانشگاه پذیرفته‌شده
17724 7079 1 شیراز دانشگاه جهرم
22165 4141 2 ارومیه دانشگاه ارومیه
1400 504 2 ساری دانشگاه بابلسر
12016 4857 2 مرودشت دانشگاه یاسوج
24240 9965 2 بهشهر دانشگاه گنبد
9941 1413 3 نظرآباد کرج دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین
16473 2771 3 بوکان دانشگاه محقق اردبیلی-اردبیل

در پایان مطلب کارنامه و رتبه قبولی کنکور سراسری آموزش زبان انگلیسی ، جا دارد پیشنهاد کنیم مقاله‌های انتخاب رشته کنکور سراسری  و انتخاب رشته کنکور ریاضی فیزیک را هم حتما بخوانید.