کاردستی کودکانه

در زمانه ما بسیاری از والدین برای سرگرم کردن کودکان به تکنولوژی و وسایل الکترونیکی، مثل تبلت، گوشی های هوشمند و بازی های کامپیوتری متوسل می شوند. آن ها کاملاً فراموش کرده اند که هنر و فعالیت های دستی و هنری چه مزایایی برای کودکان دارد و چقدر برای رشد روانشناختی آن ها مفید است.

کاردستی کودکانه شرایطی را برای کودک فراهم می کند که جسم و روانش را، همراه باهم، به کار بگیرد و احساساتش را به شیوه خلاقانه تری ابراز کند. در این مقاله تلاش کرده ایم که به فواید روانشناختی کاردستی کودکانه بپردازیم.

کاردستی کودکانه هماهنگی بخش های مختلف بدن را افزایش می دهد

وقتی یک کودک مشغول ساختن کاردستی است، از هر دو دستش استفاده می کند و با یک روش خاص از دست ها استفاده می کند.

این باعث می شود که هماهنگی های دو جانبه افزایش و رشد پیدا کند و مهارت های حرکتی تقویت شوند. کودکانی که کاردستی بخشی از زندگی روزمره شان است، فعالیت های دیگر مثل لباس پوشیدن، حمام کردن، بستن بند کفش ها و… را هم بهتر انجام می دهند.

کاردستی کودکانه بینایی کودک را تقویت می کند

وقتی یک کودک مدت ها مشغول کاردستی کودکانه باشد، رنگ ها و الگوها را به سرعت می شناسد و تشخیص می دهد چون مهارت های بینایی اش تقویت شده اند. این رشد شناختی در اولین سال های کودکی اهمیت زیادی دارد.

هر بار که یک کودک کاردستی ای را شروع می کند، پدر و مادر می توانند در فرایند آماده شدن کاردستی، در مورد رنگ ها و شکل ها از او سؤال کنند تا در ذهنش تثبیت شوند.

کاردستی کودکانه فعالیت های اجرایی را تقویت می کند

تمرکز، توجه، مهارت های کنترلی و استفاده از حافظه فعال در فرایند آماده شدن کاردستی تقویت می شوند. در واقع این مهارت ها به واسطه استفاده از قیچی، چسب، کاغذ، مداد شمعی و استفاده از آن ها برای ساختن و خراب کردن چیزها رشد می کنند.

 مهارت ها رفتارهای برنامه ریزی شده را هدایت می کنند و در آینده نقش مهمی را در موفقیت های تحصیلی و شغلی ایفا خواهند کرد.

کاردستی کودکانه اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهند

یکی از مهم ترین مراحل رشد یک کودک، زمانی است که در مورد خودش احساس خوبی پیدا می کند. کارهای دستی کودکان را توانمند می کنند و همین اعتماد به نفس آن ها را افزایش می دهد. آن ها درک می کنند که چیزی را خلق کرده اند و همین موجب احساس غرور می شود.

کاردستی کودکانه موجب افزایش خلاقیت می شود

خیال پردازی کودکان هیچ محدودیتی ندارد و کاردستی برای کودکان روشی است که به واسطه آن تصویرپردازی و خیال پردازی می کنند و خیال ها را تبدیل به چیزی واقعی می کنند. کاردستی کودک را تشویق می کند که خلاق و نوآور باشد و استعدادهایشان را شکوفا کند.

در ادامه مطالعه مقاله «پرورش خلاقیت کودکان» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه مزایای کاردستی کودکانه، می توانید با مشاوران حرفه ای و با تجربه ی آیدانیتو تماس بگیرید.