هنر درمانی

هنر درمانی نوعی درمان روانشناختی است که از فرایند خلاقانه هنر در جهت ارتقای سلامت جسمی و روانی افراد استفاده می کند. در این فرایند خلاقانه فرد می تواند خودش را به شکل هنرمندانه ای ابراز کند و در حین انجام این کار مشکلاتش را بشناسد و همچنان که رفتارها و احساساتش را مدیریت می کند، استرس هایش را کاهش دهد، عزت نفسش را ارتقا دهد و آگاه تر شود.

برای قرار گرفتن در روند هنر درمانی لازم نیست که حتماً فرد هنرمند باشد. یک متخصص در طول این درمان در کنار فرد قرار می گیرد و در طول کار هنری پیام های زیر بنایی آثار را دریافت و تحلیل و تفسیر می کند تا در نهایت زخم های ذهنی او التیام پیدا کنند.

هنر درمانی در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. می توان در جلسات مشاوره و روان درمانی، درمان های پزشکی، توانبخشی و مددکاری از این درمان استفاده کرد. در یک جمله می توان گفت که هنر درمانی یک درمان ابرازی و موقعیتی برای تشویق افراد به ابراز و درک احساساتشان از طریق ابزارهای هنری است.

هنر درمانگر

هنر درمانگر کسی است که هم سواد هنری دارد و هم سواد روانشناختی. معمولاً این افراد در هر دو رشته مدرک تحصیلی دارند. چون مسلماً نمی توان بدون معلومات هنری هنر درمانی انجام داد و اطلاعات روانشناختی صرف برای این نوع درمان کافی نیست.

هنر درمانگرها این توانایی را دارند که با افرادی از سنین، جنسیت ها و طبقات اجتماعی مختلف کار درمانی انجام دهند. آن ها می توانند به یک فرد، یک زوج، یک خانواده یا گروهی از آدم ها کمک کنند. گاهی اوقات چندین روان درمانگر به صورت تیمی در یک کلینیک فعالیت درمانی انجام می دهند و یکی از آن ها هنر درمانگر است.

هنر درمانگرها طوری آموزش دیده اند که می توانند نشانه های غیرکلامی و استعاره هایی را که معمولاً به واسطه هنر و فعالیت های خلاقانه ابراز می شوند، تفسیر و تحلیل کنند. مفاهیمی که بیانشان توسط کلمه ها دشوار است. و هنر درمانی شرایطی را برای ابرازشان ایجاد می کند.

نقاشی درمانی

نقاشی درمانی یکی از انواع شناخته شده هنر درمانی است. نقاشی آدم ها سرشار از پیام، تمثیل و نشانه است و می تواند برای تحلیل های روانی مورد استفاده قرار بگیرد. کسی که نقاشی می کشد، دلهره ها، چالش ها، اضطراب ها و کمبودهایش را در نقاشی به نمایش می گذارد. و بعد از کشیدن نقاشی احساس رهایی و آرامش می کند، چون فرصتی برایش فراهم شده که فشارهای روانی را روی کاغذ یا بوم تخلیه کند.

در حال حاضر در کشورهای غربی پژوهش های زیادی در مورد هنردرمانی و مزایایش انجام می شود. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که این روش درمان تأثیر زیادی در درمان انواع بیماری های روانی داشته.

در ادامه مطالعه مقاله کودک درون را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه هنردرمانی و مزایای آن می توانید با مشاوران خانواده آیدانیتو تماس بگیرید.