همسر دروغگو

آیا شما با یک همسر دروغگو ازدواج کرده اید؟ اگر پاسخ تان به این سؤال مثبت باشد، احتمال از دست رفتن رابطه تان به علت عدم اعتماد، تلخی و عصبانیت بالا است.
ممکن است شما نخواهید که خیلی راحت زندگی مشترک تان با شکست مواجه شود. پس حتماً از خودتان می پرسید چطور باید با همسر دروغگویم رفتار کنم؟ تجربه دروغ شنیدن می تواند شبیه به تجربه مورد خیانت واقع شدن باشد.
وقتی که با دروغ گفتن همسرتان مواجه می شوید، آنچه بسیار اهمیت دارد، توجه به واکنشی است که نشان می دهید. واکنش شما می تواند باعث شود که همسرتان دوباره دروغ بگوید. گاهی اوقات زن یا مرد دروغگو می خواهد از خجالت زده شدن جلوگیری کند. گاهی هم ممکن است او دروغ بگوید تا شما را از خطری محافظت کند. درک انگیزه او برای انجام یک واکنش مناسب بسیار مهم است.

چرا آدم ها دروغ می گویند؟

به نظر می رسد که ما از سن خیلی کم با دروغ گفتن آشنا می شویم. کودکان این توانایی را دارند که از سن 2 سالگی اولین دروغ ها را بگویند چون کشف می کنند که کلمات قدرتی جادویی دارند.
ممکن است یک دروغ به منظور آسیب رساندن به کسی گفته نشود اما اغلب نتیجه دروغ همین است. بعضی آدم ها دروغ می گویند تا از خودشان حفاظت کنند. برخی دیگر دروغ می گویند تا از تنبیه یا درگیری نجات پیدا کنند یا از جانب کسی یا کسانی مورد پذیرش واقع شوند. یکی دیگر از دلایل دروغ گفتن می تواند رسیدن به هدف خاصی باشد.

برای مشاوره در زمینه مهارت های مورد نیاز برای برخورداری از یک زندگی مشترک سالم، با کیفیت و لذت بخش، می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.

دروغ گفتن در نظر بسیاری از ما طبیعی است. ما به دوستمان می گوییم که لباسش فوق العاده زیباست چون می دانیم که او عاشق لباس زشتش است. بعضی از ما در یک مصاحبه کاری دروغ می گوییم تا شانس خودمان را برای به دست آوردن آن شغل افزایش بدهیم. ممکن است به  فرزندمان بگوییم که اگر غذایش را بخورد برایش بستنی خواهیم خرید اما بعداً تلاش کنیم تا او این قول را از یاد ببرد.
ما به تکرار کردن رفتارهای خانوادگی تمایل داریم. به همین دلیل اگر در خانواده ای بزرگ شویم که دروغ گفتن پذیرفته شده باشد یا حتی دروغ گفتن در مورد مسائل خجالت آور یا ناخوشایند تشویق شود، ممکن است در بزرگسالی این رفتارها را تکرار کنیم. شاید یک شوهر دروغگو ، در کودکی یاد گرفته باشد که باید برای بقا و مراقبت از خودش دروغ بگوید.

حد و مرزِ پذیرفتن همسر دروغگو

شاید اگر شما دروغ های کوچک و بی اهمیت همسرتان را بپذیرید، زندگی مشترک کمتر دچار تنش شود اما اگر دروغ گفتن یک همسر به منظور مخفی کردن خیانت باشد چه؟ آیا این برای شما یک خطر قرمز است و از چنین همسری جدا می شوید یا اینکه ممکن است سکوت کنید و امیدوار باشید که رابطه خارج از ازدواج همسرتان به پایان برسد؟

 

بعضی از افرادی که با یک همسر دروغگو زندگی می کنند نمی توانند از عهده واکنش ها یا احساسات منفی‌ای که تجربه می کنند بر بیایند. آن ها قادر نیستند که احساس مورد خیانت واقع شدن را تحمل کنند. در چنین شرایطی کمک گرفتن از یک روانشناس یا مشاور خانواده می تواند بهترین راه حل باشد.

کمک گرفتن از یک مشاور

کمک گرفتن از یک مشاور به منظور یادگیری برخورد مناسب با همسری که دروغ می گوید، راهکار مفیدی است و موجب می شود که در طول جلسات فردی یا جلسات زوج درمانی یاد بگیرید که چطور با این معضل مواجه شوید. به ویژه اگر همسرتان دروغگوی پیچیده ای است و در مورد مسائل کوچک و بزرگ دروغ می گوید، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

رفتارتان را تغییر بدهید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید رفتارها و کلمات شما همسرتان را به دروغ گفتن تشویق می کنند؟ به عنوان مثال ممکن است او بعد از اینکه از جمع دوستان هم جنسش جدا می شود و به خانه برمی‌گردد، مجبور باشد نیم ساعت به صحبت ها و گلگی های شما درباره اینکه دوستانش را نمی پسندید و از معاشرت او با این افراد راضی نیستید گوش بدهد، در نتیجه او یاد می گیرد که دفعه بعد دروغ بگوید تا درگیر این دست مشاجرات نشود.
مردی که به همسرش دروغ می گفت، در یکی از جلسات مشاوره، به مشاور خانواده گفته بود: «من ترجیح می دهم به جای از دست دادن چیزهایی که از آن ها لذت می برم، به همسرم دروغ بگویم.»
 زندگی کردن با یک زن یا مرد دروغگو کار راحتی نیست و حتی اگر همسر دروغگو به صورت فردی یا در طول جلسات مشاوره تصمیم بگیرد که دیگر دروغ نگوید، جلب اعتماد زمان می برد. اگر شما در مقام کسی هستید که دروغ می شنوید، در قدم اول سعی کنید که کمی در رفتارهای خود تجدید نظر کنید، بعد تلاش کنید تا از یک متخصص کمک بگیرید و در نهایت صبور باشید و به زن یا شوهر دروغگو فرصت تغییر بدهید.

مشاوره خانواده در آیدانیتو

آیدانیتو یک فضای هوشمند مشاوره و آموزش است. مشاوران خانواده متخصص و باتجربه آیدانیتو، در این فضا به مخاطبانشان مشاوره تلفنی می دهند. دروغگویی همسران در زندگی زناشویی یکی از عواملی است که سلامت زندگی مشترک را به خطر می اندازد.
تصمیم گیری برای چگونگی رفتار با یک زن یا مرد دروغگو به هیچ عنوان کار ساده ای نیست. این موضوع نیازمند یادگیری مهارت هایی است. مهارت هایی که به واسطه خدمات مشاوره ای، قابل یادگیری هستند.
در ادامه مطالعه مقاله دعوا در زندگی زناشویی را به شما پیشنهاد می کنیم.
در صورتی که از دروغگویی همسرتان رنج می کشید، برای آگاهی از بهترین روش های مواجهه با یک همسر دروغگو ، با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.