نوجوان موفق

همه آدم ها می خواهند که در زندگی موفق باشند. نوجوانان هم از این قاعده مستثنی نیستند و با وجود کم سن و سال بودن، تمایل دارند که عملکردی مثبت و موفقیت آمیز داشته باشند. اما یک نوجوان موفق چه ویژگی هایی دارد و چه عواملی احتمال موفقیت را در دوران نوجوانی افزایش می دهند؟

در این مقاله تلاش کرده ایم که به خصوصیات یک نوجوان موفق و الزامات موفقیت در نوجوانی بپردازیم:

عملکرد مثبت در مدرسه

حتی اگر درس خواندن خسته کننده باشد، تحصیلات به دانش آموزان کمک می کند تا به عضو مفیدی از جامعه تبدیل شوند. انجام دادن تکالیف، درس خواندن و نمرات خوب احتمال ورود نوجوان را به دانشگاه های معتبر افزایش می دهند و در نتیجه آینده شغلی موفقیت آمیزی انتظار نوجوان را می کشد.

کارهای داوطلبانه

کارهای داوطلبانه نه تنها برای جامعه مفید هستند، نوجوان را هم خوشحال تر می کنند. نتایج پژوهش ها نشان می دهند که کسانی که کارهای داوطلبانه انجام می دهند کمتر از دیگران به افسردگی و دیگر مشکلات عاطفی مبتلا می شوند.

یک نوجوان می تواند در انواع انجمن ها مثل انجمن های حمایت از حیوانات، انجمن های حمایت از کودکان کار و… فعالیت کند.

هدف یابی و برنامه ریزی برای رسیدن به هدف

یک نوجوان موفق خیلی زود با توجه به استعدادها، توانمندی ها و رغبت هایش، هدفش را در زندگی مشخص می کند و با برنامه ریزی دقیق برای رسیدن به آن حرکت می کند.

اجتناب از بزهکاری و کارهای غیرقانونی

بزهکاری و خراب کاری می توانند آینده یک نوجوان را نابود کنند. سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر، دزدی، تخریب اموال عمومی و… از جمله کارهایی هستند که از بعضی از نوجوانان سر می زنند و مسیر زندگی آن ها را کاملاً به بی راهه می برند.

رفتار صحیح با والدین و معلم ها

طبیعی است که یک نوجوان گاهی از دست پدر و مادر یا مسئولین مدرسه خسته شود یا نتواند آن ها را تحمل کند. اما اگر درک کند که آن ها دشمنش نیستند و در حقیقت صلاح او را می خواهند، نه خودش را آزار می دهد و نه بزرگسالان را. و در نهایت از همراهی آن ها در مسیر زندگی اش استفاده می کند.

دوستی های سالم و صمیمانه

نوجوانی سنی است که انسان وارد جامعه می شود و اولین روابط اجتماعی را ایجاد می کند. دوستی های سالم و صمیمانه، نه تنها مهارت های اجتماعی یک نوجوان موفق را تقویت می کنند، بلکه از تنهایی، افسردگی و اضطراب هم جلوگیری می کنند.

ورزش کردن

ورزش کردن به انسان کمک می کند تا از نظر جسمی و ذهنی احساس بهتری داشته باشند و سلامتی اش ارتقا پیدا کند. کسانی که از سنین پایین ورزش می کنند، در دوران بزرگسالی بدن قوی تر و سالم تری دارند.

سرگرمی

زندگی فقط به درس خواندن و فعالیت های جدی محدود نمی شود. یک نوجوان موفق باید علائقی فراتر از تحصیل و کار هم داشته باشد و استعدادهایش را در زمینه های دیگری هم پرورش بدهد. همچنین لازم است که بخشی از سرگرمی ها فقط برای خوش گذرانی و استراحت باشند. کتاب خواندن، نوشتن، ساز زدن، باغبانی، کارهای دستی، آشپزی، فیلم تماشاکردن و… از جمله این سرگرمی ها هستند.

در ادامه مطالعه مقاله «نوجوان شاد» را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه عواملی که موجب موفقیت یک نوجوان می شوند، می توانید با مشاوران باتجربه و حرفه ای آیدانیتو تماس بگیرید.