نوجوان شاد

نوجوانان شاد نوجوانانی هستند با روابط گرم. والدین برای افزایش سلامت روانی و شادی یک نوجوان می توانند او را تشویق کنند که چیزها و کارهای جدید را امتحان کند، هدف داشته باشد و بر چیزهای مثبت در زندگی تمرکز کند.

شادی یک حالت ذهنی است. نوجوان شاد نوجوانی است که از زندگی و روابطش راضی است. سلامت روانی ناشی از سلامت جسمی، ذهنی و احساسی است. این وضعیت همچنین با احساسات مثبت، انجام فعالیت های آموزشی و تفریحی مختلف برخورداری از روابط و تعاملات خوب و لذت بخش، پیدا کردن معنا در زندگی و احساس مفید بودن مرتبط است.

راهکارهایی برای پرورش یک نوجوان شاد

افزایش شادی یک نوجوان با تشویق، سبک زندگی خانوادگی سالم، روابط گرم و صمیمی و مرزها و قوانین منطقی و عاقلانه ممکن می شود.

برای پرورش یک نوجوان شاد ، می توان از راهکارهای زیر استفاده کرد:

  • وقتی نوجوان رفتار مناسبی دارد، او را تشویق کنید. مثلاً وقتی در انجام کارهای خانه کمک می کند، تکالیفش را به خوبی انجام می دهد و… با ستایش کردن کلامی و گاهی جایزه دادن به او تشویقش کنید.
  • به فرزندتان توجه کنید، مثلاً اگر در یک مسابقه ورزشی شرکت می کند، بروید و مسابقه را تماشا کنید. پیامک هایی دوستانه به او بفرستید یا فقط به او لبخند بزنید.
  • نوجوان را تشویق کنید که چیزهای جدید را امتحان کند. به عنوان مثال اگر او به ورزش های جدید علاقه مند است، شرایطی را برایش فراهم کنید تا عضو یک باشگاه ورزشی بشود.
  • ویژگی های مثبت او را ببینید و بابت آن ویژگی ها تشویقش کنید.
  • کاری کنید که بداند به او افتخار می کنید و می بینید که سخت تلاش می کند. وقتی موفقیتی کسب می کند به او این پیام را انتقال بدهید که متوجه موفقیتش هستید.

مرزها و قوانین

وقتی قوانین و مرزها در زندگی مشخص باشند، نوجوانان احساس امنیت می کنند. مخصوصاً زمانی که خیلی چیزها در زندگی تغییر کنند. اگر اجازه بدهید که نوجوان در قانون گذاری های زندگی خانواده دخیل باشد، به آن قانون ها وفادارتر خواهد بود.

یکی از راه های پرورش یک نوجوان شاد این است که در مورد قوانین خانواده با او گفتمان داشته باشید و به بلوغ او احترام بگذارید.

سبک زندگی نوجوان شاد

یک سبک زندگی سالم قطعاً در سلامت روانی یک نوجوان نقش مؤثری دارد. نوجوانان باید هر شب هشت تا نه ساعت بخوابند. به فرزند نوجوانتان کمک کنید تا هر روز به میزان شصت دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشد و او را تشویق کنید که انتخاب های غذایی سالمی داشته باشد تا فرایند رشدش به درستی اتفاق بی افتد.

روابط خانوادگی یک نوجوان شاد

اگر می خواهید یک نوجوان شاد داشته باشید باید حتماً فضای سالم، گرم و صمیمانه ای را در خانواده ایجاد کنید. به این منظور می توانید موارد زیر را رعایت کنید.

  • خاطرات خوش تان را ثبت کنید. به عنوان مثال از روزهای خاص خانوادگی و رویدادهای مدرسه عکس و فیلم بگیرید و در کنار همدیگر به آن ها نگاه کنید.
  • در مورد موفقیت های فردی و خانوادگی با همدیگر صحبت کنید. به عنوان مثال، می توانید موقع غذاخوردن دور یک میز بنشینید و هر کدام زمانی را به سهیم کردن دیگران در تجربیات و فعالیت های زندگی روزمره تان اختصاص بدهید.
  • سنت های خانوادگی داشته باشید و آن ها را حفظ کنید. در روزهای تعطیل با همکاری همدیگر خوراکی ها و غذاهای متفاوت و خوش طعم درست کنید، فیلم های خاص و تأثیر گذار را در کنار همدیگر تماشا کنید، بعد از مدرسه یا روزهای تعطیل با هم بستنی بخورید و….

یک نوجوان شاد به امنیت، صداقت، عشق، درک شدن و اعتماد احتیاج دارد، رفع نیازهای اقتصادی بدون شک با اهمیت است اما سلامت روانی در دوران نوجوانی بدون عشق و صمیمیت در خانه و خانواده ممکن نیست.

در ادامه مطالعه مقاله «خانواده شاد» را به شما پیشنهاد می دهیم.

برای اطلاع از راهکارهای افزایش شادی در محیط خانواده و خانواده، می توانید با مشاوران حرفه ای و باتجربه آیدانیتو تماس بگیرید.