معنا درمانی

معنا درمانی یک نظریه روانشناختی است که اولین بار توسط ویکتور فرانکل ارائه شد. ایده اصلی معنا درمانی که در زبان انگلیسی به آن لوگوتراپی می گویند این است انسان ها در زندگی به دنبال معنا هستند و درک معنی زندگی بزرگ ترین سؤال انسان در طول تاریخ است.

معنا درمانی هم به واسطه همین سؤال برای درمان و بهبود سلامت روانی افراد تلاش می کند.

معنا درمانی چیست؟

ایده اصلی معنا درمانی این است که کمبود یا عدم وجود معنا در زندگی منبع اصلی استرس و اضطراب است و معنا درمانی در مسیر جست و جوی معنای زندگی به آدم ها کمک می کند. به بیان دیگر می توان گفت که لوگوتراپی یک روش درمانی و بر این باور است که زندگی کردن بدون معنا منجر به مشکلات روانی می شود.

ویکتور فرانکل، روان درمانگر و مبدع معنا درمانی، گاهی از مراجعانش می پرسید «چرا خودکشی نمی کنی؟» هر کسی مطابق با باورها، اعتقادات و سبک زندگی اش به این سؤال پاسخ می داد و فرانکل از پاسخ این سؤال می توانست روند درمان را تا حدی مشخص کند، چون در واقع متوجه می شد که معنای زندگی مراجعش چیست و برای چه چیزی زنده است.

تاریخچه معنا درمانی

دکتر ویکتور فرانکل در جنگ جهانی دوم مدت زیادی را در اردوگاه های کار اجتماعی اسیر بود. او در طول مدت اسارتش مرگ تک تک اعضای خانواده اش را دید که یا در اردوگاه به علت فشار بیش از حد جان باختند یا در کوره های آدم سوزی سوختند.

 او شب ها و روزهای هولناکی را در اردوگاه پشت سر گذاشت اما زنده ماند و نجات پیدا کرد. بعد ها کتاب «انسان در جست و جوی معنا» را نوشت و اعلام کرد که انگیزه او برای زنده ماندن در آن زمان، نوشتن این کتاب و معرفی نظریه معنا درمانی بود. در واقع او در دشوارترین روزها و شب های زندگی، معنای زندگی اش را پیدا کرده بود.

اصول معنا درمانی

اگر بخواهیم اصول معنا درمانی را تعریف کنیم باید بگوییم که زندگی در هر شرایطی حاوی معنا است. حتی در سخت ترین و هولناک ترین شرایط، آنچه اهمیت دارد این است که هر انسانی معنای ویژه و منحصر به فرد زندگی خودش را پید اکند.

محرک و انگیزه اصلی ما برای حرکت در مسیر زندگی معنایی است که برای زندگی مان در نظر گرفته ایم.

ممکن است کسی معنای زندگی اش را در فرزند آوری و پرورش فرزند پیدا کند و دیگری در مذهب و معنویت. بعضی افراد عاشقانه مشغول به کاری می شوند و همه انرژی شان را صرف شغل شان می کنند چون معنی زندگی را آنجا دیده اند و برخی کارهای داوطلبانه و کمک به هم نوعان را هدف والای زندگی می دانند. آنچه اهمیت دارد این است که با خودشناسی معنی اصلی زنده ماندن در این هستی را پیدا کنیم و در این مسیر قدم برداریم.

در ادامه مطالعه مقاله هنر درمانی را به شما پیشنهاد می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه معنا درمانی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.