معافیت کفالت پدر

نویسنده : مهربان
۰۴ تیر ۹۷ ۸۵ ۴

معافیت کفالت پدر 

 

جهت اطلاع از معافیت کفالت پدر می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید

 

در این مقاله به موضوع معافیت کفالت پدر  خواهیم پرداخت. همان طور که مطلع هستید در کشور ایران سربازی به عنوان یک امر مقدس از سن 18 سالگی برای پسران اجبارى می شود. مشمولان خدمت سربازی که افراد 18 سال تمام تا 50 سال تمام را می گویند، می توانند در صورت داشتن شرایط خاص از معافیت و یا کسر ی خدمت استفاده كنند. در برخی از موارد مشمولان خدمت سربازی سرپرست یکی از اعضای خانواده هستند که با برخورداری از شرایط کفالت می توانند معافیت کفالت دریافت کنند. البته لازم است بدانید که معافیت کفالت هم به صورت موقت و هم دائمی ارائه می شود. کاربران عزیز می توانند با مراجعه به مقاله «انواع معافیت کفالت 97» از انواع کفالت و معافیت های آن ها اطلاع پیدا کنند. لازم به ذکر است معافیت کفالت تنها برای کفالت بستگان درجه 1 محسوب می شود و مهم ترین شرط بررسی آن عدم وجود غیبت در خدمت سربازی است، به ادامه مقاله معافیت کفالت پدر توجه کنید.

کفالت پدر

معافیت کفالت پدر در دو صورت بررسی می شود:

 • کفالت پدر بالای 70 سال
 • کفالت پدر بالای 50 سال و از کارافتاده

در نوع اول معافیت کفالت پدر ، سن پدر می بایست بالای 70 سال باشد، همان طور که می دانید در گذشته افرادی که سن پدر آن ها 50 سال بود، شامل این نوع معافیت می شدند. (البته با توجه به سن و موقعیت معافیت)

اما در حال حاضر به منظور عدالت بیشتر رعایت حق سایرین سن معافیت پدران به 70 سال رسیده است. در این صورت داوطلبانی که با تأخیر به مدرک دیپلم خواهند رسید، نمی توانند با دور زدن قانون از این کفالت بهره ببرند.

البته استفاده از این نوع کفالت دارای شروطی است، به عنوان مثال:

 • عدم وجود غیبت
 • فرد مشمول به خدمت، تنها پسر بالای 18 سال باشد.

در نوع دوم  معافیت کفالت پدر  که زیر 70 سال سن دارد، در صورتی که پدر از کار افتاده باشد و مبتلا به بیماری نقص عضو، معلولیت و یا محجوریت باشد و نیازمند مراقبت مشمول باشد به این نوع کفالت معافیت داده می شود، لازم است بدانید که این نوع کفالت دارای شروط دیگری است.

 • غیبت در خدمت وجود نداشته باشد.
 • مشمول تنها پسر بالای 18 سال باشد.

لازم به ذکر است بیماری پدر مشمول به خدمت سربازی بايد از مواردی باشد که شرایط معافیت به آن تعلق می گیرد و توان عملکردهای روزانه را از پدر می گیرد. مشمولانی که قصد دارند از این نوع معافیت استفاده کنند، بهتر است به مقاله ی «بیماری های قابل بررسی در کفالت» مراجعه کنند. در صورتی که بیماری پدر در موارد ذکر شده باشد، معافیت کفالت پدر به مشمول تعلق خواهد گرفت.

توجه کنید!

 • بیماری پدر جهت گرفتن معافیت کفالت پدر ، بنابر رأی شورای پزشکی وظیفه عمومی خواهد بود.
 • مشمول تنها مراقب و نگهدارنده پدر باشد.
 • در صورتی که برادری که معافیت تحصیلی برخوردار شده است وجود داشته باشد، در صورت برخورداری از شرایط لازم معافیت کفالت موقت به مشمول داده می شود؛ تا زمانی که معافیت تحصیلی برادر به اتمام برسد.

جهت اطلاع از معافیت کفالت پدر می توانید در سراسر کشور با شماره 9099071973 تماس حاصل نمایید


پاسخگویی از 8 صبح الی 1 بامداد حتی ایام تعطیل
به دلیل شلوغی خطوط در صورت شنیدن صدای بوق اشغال مجددا تلاش نمایید


4.7 از 5

دیدگاه خود را بنویسید


۴ دیدگاه
 • user_default_pic سیدمیلادمیرزاده
  توسط سیدمیلادمیرزاده در تاریخ ۰۶ تیر ۹۷ reply_comment like_comment 0
  باعرض سلام پدرمن دوبیماری فعال دارد 1دیابت شدید 2نارسایی قلبی ک زیر نظرمتخصص است دربخش ccu قرار گرفته بود 3بار عمل شده 2بار میل و بالون زدن 1بارهم عمل شده قلبش فنرگذاشتن لطفا راهنماییم کنید برای فعافیت ونگهداری از پدر چ کارهایی را انجام بدم واز کجا شروکمم
  user_default_pic مهربان
  توسط مهربان در تاریخ ۰۶ تیر ۹۷ like_comment 0
  با سلام دوست عزیز با توجه به شرایط شما ، 2 راه برای معافیت کفالت پدر وجود دارد: 1.شما تنها سر بالا 18 سال خانواده باشید و پدر از کارافتاده باشد و قادر به انجام فعالیت های روزمره نباشد که تشخیص کارافتادگی از طریق پزشکان مورد تاییدنظام وظیفه انجام میشود. 2.پدر تحت پوشش معلولیت شدید بهزیستی باشد تا شما بتوانید از طریق ماده 6 بهزیستی معافیت کفالت دریافت کنید. در غیر این صورت پیشنهاد میشود در صورت برخورداری از شرایط کسری خدمت (تحصیلی و ...) کسری خدمت بگیرید.

 • user_default_pic رسول
  توسط رسول در تاریخ ۰۸ تیر ۹۷ reply_comment like_comment 0
  سلام من دارای پدری هستم با سن ۸۰ سال و بیماری قلبی و دیابت البته دارای ۳ برادر دیگر نیز هستم...ولی از یک مادر نیستیم...خواستم ببینم این قانون برا منم اجرایی هست یا نه...؟
  user_default_pic فرهنگ
  توسط فرهنگ در تاریخ ۰۸ تیر ۹۷ like_comment 0
  سلام دوست عزیز در صورت تحت پوشش قرار گرفتن پدر شما در بهزیستی ، امکان استفاده از ماده ی 6 بهزیستی برای معافیت شما وجود دارد.