معافیت کفالت پدر 

اگر برای این که راجب سربازی و کفالت می خواهید اطلاعات بیشتری داشته باشید به دنبال مطالبی هستید باید به شما بگوییم جای درستی را انتخاب کرده اید . همان طور که مطلع هستید در کشور ایران سربازی به عنوان یک امر مقدس از سن 18 سالگی برای پسران اجبارى می شود. مشمولان خدمت سربازی که افراد 18 سال تمام تا 50 سال تمام را می گویند، می توانند در صورت داشتن شرایط خاص از معافیت و یا کسری خدمت استفاده كنند. در برخی از موارد مشمولان خدمت سربازی سرپرست یکی از اعضای خانواده هستند که با برخورداری از شرایط کفالت می توانند معافیت کفالت دریافت کنند. البته لازم است بدانید که معافیت کفالت هم به صورت موقت و هم دائمی ارائه می شود. کاربران عزیز می توانند با مراجعه به مقاله «انواع معافیت کفالت 97» از انواع کفالت و معافیت های آن ها اطلاع پیدا کنند. لازم به ذکر است معافیت کفالت تنها به کفالت بستگان درجه 1 داده می شود و مهم ترین شرط بررسی آن عدم وجود غیبت در خدمت سربازی است، به ادامه مقاله معافیت کفالت پدر توجه کنید. مشاوره تلفنی نیز می تواند شما را در این راه یاری کند.

کفالت پدر برای سربازی

معافیت کفالت پدر در دو صورت بررسی می شود:

  • کفالت پدر بالای 70 سال
  • کفالت پدر بالای 50 سال و از کارافتاده

در نوع اول معافیت کفالت پدر ، سن پدر می بایست بالای 70 سال باشد، همان طور که می دانید در گذشته افرادی که سن پدر آن ها 50 سال بود، شامل این نوع معافیت می شدند. (البته با توجه به سن و موقعیت معافیت) اما در حال حاضر به منظور عدالت بیشتر رعایت حق سایرین سن معافیت پدران به 70 سال رسیده است. در این صورت داوطلبانی که با تأخیر به مدرک دیپلم خواهند رسید، نمی توانند با دور زدن قانون از این کفالت بهره ببرند. البته استفاده از این نوع کفالت دارای شروطی است، به عنوان مثال:

  • عدم وجود غیبت
  • فرد مشمول به خدمت، تنها پسر بالای 18 سال باشد.

در نوع دوم  معافیت کفالت پدر  که زیر 70 سال سن دارد، در صورتی که پدر از کار افتاده باشد و مبتلا به بیماری نقص عضو، معلولیت و یا محجوریت باشد و نیازمند مراقبت مشمول باشد به این نوع کفالت معافیت داده می شود، لازم است بدانید که این نوع کفالت دارای شروط دیگری است.

  • غیبت در خدمت وجود نداشته باشد.
  • مشمول تنها پسر بالای 18 سال باشد.

راه و روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد . لازم به ذکر است بیماری پدر مشمول به خدمت سربازی بايد از مواردی باشد که شرایط معافیت به آن تعلق می گیرد و توان عملکردهای روزانه را از پدر می گیرد. مشمولانی که قصد دارند از این نوع معافیت استفاده کنند، بهتر است به مقاله ی «بیماری های قابل بررسی در کفالت» مراجعه کنند. در صورتی که بیماری پدر در موارد ذکر شده باشد، معافیت کفالت پدر به مشمول تعلق خواهد گرفت.

به این نکات توجه کنید!

  • بیماری پدر جهت گرفتن معافیت کفالت پدر ، بنابر رأی شورای پزشکی وظیفه عمومی خواهد بود.
  • مشمول تنها مراقب و نگهدارنده پدر باشد.
  • در صورتی که برادری که معافیت تحصیلی برخوردار شده است وجود داشته باشد، در صورت برخورداری از شرایط لازم معافیت کفالت موقت به مشمول داده می شود؛ تا زمانی که معافیت تحصیلی برادر به اتمام برسد.