معافیت عفو رهبری خارج از کشور

معافیت های مختلفی پیش روی مشمولان خدمت قرار می گیرد که این معافیت ها برای افراد ایرانی که در خارج از کشور زندگی می کنند نیز وجود دارد. یکی از معافیت ها، معافیت عفو رهبری است که به مناسبت سال نهضت خدمت رسانی به پیشنهاد ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و تصویب مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا به مشمولان خدمت اعطا می شود.

قوانین معافیت عفو رهبری خارج از کشور همانند قوانین معافیت عفو رهبری داخل کشور است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد. اما قبل از هر اقدامی بایستی بدانیم عفو رهبری خارج از کشور چیست؟ مدارک مورد نیاز معافیت عفو رهبری برای  ایرانیان خارج از کشور چیست؟ چگونه می توان مشمول معافیت رهبری خارج از کشور شد. در این مقاله به موضوع معافیت عفو رهبری خارج از کشور می پردازیم.

معافیت عفو رهبری برای ایرانیان خارج از کشور

معافیت عفو رهبری و یا معافیت سنی برای تمامی مشمولان غایب و فراری قابل اجراست، که با توجه به نوع مدرک تحصیلی و سن مشمول به 5 دسته تقسیم می شود:

  • مشمولانی که دارای مدرک فوق دیپلم، دیپلم و مدارک زیر دیپلم هستند و شرایط سنی آن ها مشمول قوانین سنی (تا پایان سال 1354) است.
  • مشمولانی که دارای مدرک لیسانس هستند و شرایط سنی آن ها مشمول قوانین سنی (تا پایان 1354) است.
  • مشمولانی که دارای مدرک دکتری غیرپزشکی هستند و شرایط سنی آن ها مشمول قوانین سنی (تا پایان سال 1350) است.
  • مشمولانی که دارای مدرک دکتری پزشکی و دامپزشکی هستند و شرایط سنی آن ها مشمول قوانین سنی (تا پایان سال 1344) است.

مشمولانی که در خارج از کشور هستند، در صورت برخورداری از این شرایط می توانند اقدامات لازم را جهت اخذ معافیت عضو رهبری خارج از کشور ، انجام دهند. در ادامه مدارک مورد نیاز معافیت رهبری خارج از کشور یا همان معافیت بخشودگی سنی را مورد بررسی قرار می دهیم.

مدارک معافیت عفو رهبری خارج از کشور

لازم است از مدارک معافیت عفو رهبری خارج از کشور مطلع شوید و آن ها را آماده کنید.

  • برگ شماره 6، برگ تکمیل شده تعهد نامه استفاده از معافیت رهبری
  • گواهی آخرین مدرک تحصیلی ( توجه داشته باشید اگر در خارج از کشور تحصیل کرده باشید، این گواهی باید به تأیید نماینده کنسولی جمهوری اسلامی در آن کشور برسد و توسط مترجم دادگستری ترجمه شود).
  • کپی شناسنامه و وکالت نامه وکیل برای مشمولین مقیم خارج ازکشور
  • گواهی ترخیص و تسویه حساب برای سربازان واجد شرایطی که در حین خدمت هستند.
  • گواهی صادره از سازمان های مربوطه مبنی بر لغو تعهد برای مشمولینی که متعهد به خدمت بوده اند و به دلایلی از ادامه تعهد بازمانده و معافیت دریافت نکرده اند.
  • گواهی صادره از نیروهای مسلح برای آن دسته از کارکنان مستغفی یا اخراجی که موفق به دریافت کارت پایان خدمت و یا معافیت نشده اند.

پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه مقاله معافیت عفو رهبری خارج از کشور ، مقاله شرایط معافیت بخشودگی سنی را نیز مطالعه کنید.

اگر سؤالی در خصوص معافیت عفو رهبری خارج از کشور دارید با مشاوران آیدانیتو تماس بگیرید.