معافیت افسردگی

در حال حاضر، رفتن به سربازی و خدمت زیر پرچم برای آقایان امری ضروری است اما در این میان، مواردی می توانند مانع از این امر و گذراندن این دوره دو ساله برای فرد شوند. در نتیجه، شخص از انجام خدمت سربازی معاف می شود. از جمله این موارد می توان به معافیت افسردگی اشاره کرد. متأسفانه به علت وجود مشکلاتی جدیده در جامعه افراد بسیاری ممکن است به شماری از مشکلات روانی از جمله افسردگی مبتلا شوند. این گونه افراد در صورتی که مشمول خدمت سربازی شوند در صورت برخورداری از شرایطی چند امکان گرفتن معافیت افسردگی را دارند. در حقیقت، بیماری های روانی به شماری از بیماری ها اطلاق می شود که با اثر گذاشتن بر رفتار و تفکر اشخاص موجب ایجاد ناراحتی برای وی می گردند. از جمله عوامل شناخته شده در بروز این بیماری ها می توان به نوع تعامل فرد با افراد دیگر، انواع استرس و عوامل ژنتیکی اشاره کرد. اضطراب، اسکیزوفرنیا، اختلال دو قطبی و افسردگی از جمله این اختلال ها محسوب می شوند. در این مقاله، به ذکر نکات و توضیحاتی ضروری در رابطه با معافیت افسردگی برای شما دوستان می پردازیم. پس ما را همراهی کنید تا اطلاعات ضروری را در رابطه با معافیت افسردگی به دست آورید.

مشاوران آیدانیتو راهنمایی های لازم را در رابطه با معافیت افسردگی در اختیار شما قرار می دهند. پس وقت را تلف نکرده و با آن ها تماس بگیرید

مراحل معافیت افسردگی

در صورتی که مشمولین نظام وظیفه و خدمت زیر پرچم از بیماری افسردگی رنج می برند لزوماً باید مدارک درخواستی را آماده کرده باشند و با انجام مراحل معافیت افسردگی گفته شده در زیر نسبت به معافیت از خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند. مهم ترین و اولین گام جهت اخذ معافیت افسردگی مراجعه فرد مشمول به دفاتر پلیس +10 و تکمیل فرم های مورد نیاز است. بعد از تکمیل فرم های درخواستی فرد باید مبالغی مشخص را به حساب هایی از قبل تعیین شده توسط سازمان نظام وظیفه پرداخت کند. علاوه بر این، فرم های مورد نظر باید همراه با تمامی مدارک پزشکی به سازمان نظام وظیفه ارائه دهند. پس از طی این مراحل فرد مشمول نامه ای را اخذ می کند که بر طبق آن در یکی از بیمارستان های مورد تأیید سازمان نظام وظیفه مورد معاینه پزشکی قرار می گیرد. پس از گذشت حدود دو هفته( معمولاً این زمان ثابت است) نتیجه  تمامی معاینه ها و آزمایش ها به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود. در اینجا، زمان کمیسیون پزشکی تعیین می شود و به اطلاع مشمول می رسد. در این زمان، فرد باید در زمانی مقرر در مکان برگزاری شورای پزشکی نظام وظیفه حضور داشته باشد. در این جلسه، تصمیمات نهایی در حضور خود فرد مشمول و مطابق معاینات انجام شده و تحت نظر شورای پزشکی اعلام می شود.
افراد مبتلا به افسردگی شدید امکان دریافت معافیت افسردگی را قبل و یا در حین خدمت دارند. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، مشاوران آیدانیتو یاری گر شما در این امر هستند.

معافیت افسردگی حین خدمت

بر طبق گفته معاونت محترم بهداشت و درمان نیروی انتظامی افرادی که بنا به دلایلی به افسردگی های شدید مبتلا می شوند در صورتی که در بدو ورود به خدمت سربازی این امر تشخیص داده شوند. فرد شامل معافیت افسردگی حین خدمت می شود. حتی کارکنان نیروی انتظامی نیز پیش از استخدام باید مورد معاینات پزشکی قرار بگیرند و در صورت ابتلا به افسردگی به هیچ عنوان امکان استخدام برای آن ها وجود ندارد.

آیا افسردگی باعث معافیت سربازی می شود؟

شاید شما هم تا به حال این سؤال را از خود پرسیده باشید که آیا افسردگی موجب معافیت سربازی می شود؟ در پاسخ باید بگوییم بله. زیرا در صورت ابتلا فرد به افسردگی و شرکت وی در خدمت نظام وظیفه ممکن است باعث تشدید بیشتر این بیماری و یا حتی خودکشی در فرد شود. در نتیجه، اقدام پیشگیرانه ای از طرف سازمان هایی همچون نیروی انتظامی جهت معافیت افسردگی صورت می گیرد.

شرایط معافیت سربازی افسردگی

هر فرد مشمول در صورت داشتن افسردگی شدید و قابل توجه به طوری که حضور وی را در خدمت مقدس سربازی با اختلال مواجه کند از شرایط معافیت سربازی افسردگی برخوردار است و می تواند نسبت به دریافت این نوع از معافیت اقدامات لازم را انجام دهد.
 در این مقاله به تحلیل و بررسی معافیت افسردگی پرداختیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات جامع تر سری هم به مقاله انواع معافیت پزشکی بزنید.
در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت سربازی افسردگی می توانید با مشاوران آیدانیتو تماس حاصل فرمایید.